Pavel se vrátí k novoročnímu projevu, Vystrčil ho přesune před Vánoce

ČTK ČTK
28. 11. 2023 22:43
Pavel se vrátí k novoročnímu projevu, Vystrčil ho přesune před Vánoce

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) hodlá na přelomu roku svůj novoroční projev vyměnit za předvánoční. Své vystoupení hodlá přednést 18. prosince, informovala senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. K důvodům kroku šéfa horní komory patří to, že prezident Petr Pavel chce obnovit tradici novoročních projevů hlavy státu, kterou přerušil jeho předchůdce Miloš Zeman.

Zeman nahradil proslovy hlavy státu na počátku roku vánočním poselstvím, které se vysílalo o druhém vánočním svátku, tedy 26. prosince. V reakci na to se Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS) rozhodl jako první přednést svůj proslov na Nový rok, k čemuž se připojil ve svém vystoupení bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Jeho nástupkyně ve funkci Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na tuto aktivitu nenavázala, zatímco Vystrčil přednesl řeč o novoročním odpoledni tři roky po sobě. Proslov o novoročním večeru mívá také premiér Petr Fiala (ODS).

Zatímco Vondráčkovy projevy se vysílaly ze záznamu, promluvy předsedů Senátu předtočené nebyly. Letos Vystrčilovo vystoupení z Hlavního sálu Valdštejnského paláce živě vysílaly Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.

 

Právě se děje

Další zprávy