"Pohřešovaná žena se stále nenašla. Do pátrání byl nasazen vrtulník a využit bude také dron," uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Ženě je 74 let a pochází z Oskavy na Šumpersku. Okolnosti smrti dosud jediné oběti lokálních záplav nechce zatím policie upřesnit, pouze uvedla, že pochází z Uničovska. Podle informací ČTK je z Břevence, místní části Šumvaldu, což potvrdili i místní obyvatelé.
Právě Šumvald a jeho místní část Břevenec patří mezi nejpostiženější obce, stejně jako Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda mnohde dosahovala přes metr vysoko. V těchto obcích hasiči evakuovali a zachránili desítky obyvatel, některé strhl proud a nemohli se dostat z vody. Hasiči vyprostili také osoby uvázlé v zatopených automobilech.
"Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení," popsala mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Hasiči v noci čerpali vodu ze zatopených sklepů. Následky přívalových srážek budou odstraňovat i během pondělí, včetně odčerpávání vody z domů a sklepů. "Ráno se také po průzkumu v jednotlivých obcích a zjištění stavu zaplavených domů bude ve spolupráci se samosprávami řešit náhradní ubytování pro místní obyvatele," doplnila mluvčí.
Desítky domácností jsou bez elektřiny
Noční bouřky a lokální záplavy způsobily na několika místech Olomouckého kraje menší výpadky dodávky elektrické energie. Bez elektřiny jsou desítky domácností. "Velké výpadky nebyly hlášeny. Poruchy jsou průběžně odstraňovány," řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Zatopené jsou po přívalovém dešti některé místní části nedalekého Uničova a dalších obcí. "Situace nyní kulminuje. Tady v Uničově je rozvodněná Oskava a čekáme, jestli nám to zasáhne ještě místní část Brníčko. Vypadá, že kulminace už je maximální. Mnohem hůř na tom je Šumvald, Dlouhá Loučka či Oskava, tam budou mít lidé obrovské potíže," uvedl starosta Uničova Radek Vincour (ODS).
V Uničově záplavová vlna protéká městským parkem a pod vodou jsou místní části Dolní Sukolom a Nová Dědina. Riziko záplav ráno podle Vincoura dál hrozí v Brníčku. "Jsou to všechno místní části navázané na tok Oskavy, tam je to nejhorší," podotkl Vincour.
V Uničově a jeho místních částech zatím nikdo evakuován nebyl. Úřady ale obyvatele vyzvaly, aby neopouštěli domovy. "Proud je opravdu silný a na komunikacích jsou kanály pryč, takže nebezpečí je velké," upozornil Vincour.
Úseky řady toků v noci překročily třetí stupeň povodňové aktivity, který nyní platí jen na Oskavě v Uničově. Celkem hasiči v noci zaznamenali téměř 160 událostí. V zaplavené oblasti operoval také posttraumatický intervenční tým hasičských psychologů.
Aktuální informace a sumarizace z noci z neděle na pondělí zde: https://t.co/mL0RYPOSi2 pic.twitter.com/kAZc6j46Bs
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) June 8, 2020
Na řadě míst v noci byl u několika toků překročen třetí stupeň povodňové aktivity, který nyní platí jen na Oskavě v Uničově. Hladina tam před 8:00 dosahovala 330 centimetrů. Oslava v Dlouhé Loučce klesla na druhý stupeň, první platil kolem 5:00 na Desné v Koutech nad Desnou i na několika dalších místech Olomouckého, Jihomoravského kraje a Vysočiny.
Hasiči zasahovali i na Vysočině a jižní Moravě
Práci s odčerpáváním vody a odklízením vyvrácených stromů ze silnic měli hasiči v neděli večer také na Třebíčsku a Žďársku. Po bouřkách stouply na některých stanicích také hladiny Svratky, Jihlavy, Želetavky či Třebůvky.
Výjezdy začaly hasičům na Vysočině přibývat v neděli večer. Stromy z vozovek odklízeli například ve Starči, Budkově, Čáslavicích na Třebíčsku nebo v Třebíči-Borovině. Čerpání vody je zaměstnávalo i v Křižanově, Bobrové u Nového Města na Moravě nebo ve Věchnově u Bystřice nad Pernštejnem. Jinde hasiči čistili bahnem zanesené silnice. Protipovodňovou hráz museli stavět i ve Velkém Meziříčí.
Nedělní bouřky zvýšily průtoky také v řekách na jižní Moravě. Svratka v Brně na Poříčí a Veverské Bítýšce dosáhla prvního stupně povodňové aktivity označovaného jako bdělost. Hasiči večer a v noci zasahovali hlavně na Blanensku a Brněnsku. Odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu, uklízeli zabahněné silnice a čistili kanály.
V Pardubickém kraji museli hasiči od nedělního odpoledne do pondělního rána vyjíždět na tři desítky míst, aby likvidovali následky bouřek. Většinou odklízeli spadlé stromy, někde po silném dešti čerpali vodu. Bouře na dvou místech poškodila vedení vysokého napětí, závada na Chrudimsku by podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové měla být odstraněna během dopoledne.
Povodňovou pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí vyhlásili vyhlásili meteorologové do pondělních 11:00 pro regiony Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov a Zábřeh v Olomouckém kraji, pro řeky v okolí měst Králíky, Lanškroun a Moravská Třebová v Pardubickém kraji a pro Rýmařovsko v Moravskoslezském kraji.