Po šílené noci začal chaos. Před 40 lety se na Silvestra ochladilo o 30 stupňů

Martin Novák Martin Novák
30. 12. 2018 11:09
Neštěstí, které přineslo štěstí. Zhruba takto vnímalo mnoho školáků mimořádné rozhlasové vysílání 5. ledna 1979. Ministr školství vyhlásil kvůli energetické kalamitě takzvané uhelné prázdniny. Nešlo se do školy, protože zmrzlo uhlí.
2. ledna 1979, extrémní počasí v tehdejší NDR, zasahovat museli i vojáci
2. ledna 1979, extrémní počasí v tehdejší NDR, zasahovat museli i vojáci | Foto: Bundesarchiv, Bild 183-U0102-026 / CC-BY-SA 3.0, Bundesarchiv, Bild 183-U0102-026 / CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Československo totiž v posledních hodinách roku 1978 postihl naprosto mimořádný, ojedinělý a od té doby neopakovaný jev.

Z jarního počasí kolem deseti až patnácti stupňů se na Silvestra začalo prudce ochlazovat. Během necelých čtyřiadvaceti hodin nastala na většině československého území drastická změna - teploty se na Nový rok leckde blížily dvaceti stupňům pod nulou.

Postup studené fronty v Evropě - mapa z 1.ledna 1979  (zdroj: Wetterzentrale.de)..
Postup studené fronty v Evropě - mapa z 1.ledna 1979 (zdroj: Wetterzentrale.de).. | Foto: Wetterzentrale.de

Ochlazovalo se neuvěřitelným tempem o tři stupně za jednu hodinu. Možná tvůrci hollywoodského thrilleru Den poté, ve kterém se planeta potýká s náhlým ochlazením, ani netušili, že jejich scénář má celkem reálný předobraz ve střední Evropě v noci, která oddělovala roky 1978 a 1979.

Doma u obrazovek mnoho Čechů a Slováku sledovalo silvestrovskou estrádu z Kavčích hor, uváděnou Vladimirem Menšíkem, zatímco za okny obýváků se odehrávalo něco, co lidé dlouho před tím a zatím nikdy potom nezažili. V Praze-Libuši na Silvestra ve dvě hodiny odpoledne meteorologové naměřili plus 11,4 stupně, večer v devět hodin už minus 10,5 stupně a na Nový rok v sedm hodin ráno minus 18 stupňů.

Ještě o Vánocích bylo teplo a navíc pršelo. Mokré zásoby uhlí a koksu se po celé republice změnily v homole ledu, které nešlo rozmrazit. Nastaly tak problémy s dodávkami tepla, elektřiny a teplé vody, v autobusech a nákladních autech zamrzala nafta. Zamrzaly teplárenské rozvody, poškozené bylo vedení vysokého napětí. Federální vláda Lubomíra Štrougala nařídila omezit energetickou spotřebu všude, kde to není nutné.

"Jeli jsme na Nový rok autobusem ze Špindlerova Mlýna do Prahy a pamatuji si spadlé, umrzlé ptáky. Lyže mi přes noc praskly," vzpomíná na první hodiny roku 1979 redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž.

Legendární ochlazení

Co se vlastně tehdy stalo? Zjednodušeně řečeno se do Československa dostal mimořádně rychle a v mimořádném množství arktický vzduch.

Vzácný jev vysvětluje Martin Novák, meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z Ústí nad Labem:

Ochlazení na Silvestra 1978

Foto: Zima je tu. Nechte se očarovat jejími krásami. /// Ilustrační snímek ///

Denní průměrné teploty vzduchu (ve stupních Celsia):

Praha-Libuš

  • 30. 12. 1978: +7,3
  • 31. 12. 1978: -0,9
  • 1. 1. 1979: -15,9

Brno-Tuřany

  • 30. 12. 1978: +3,7
  • 31. 12. 1978: +5,5
  • 1. 1. 1979: -12,3

Ostrava-Mošnov

  • 30. 12. 1978: -2,8
  • 31. 12.1978: -1,0
  • 1. 1. 1979: -16,7

Zdroj: ČHMÚ

"Kolem tlakové výše se středem nad Skandinávií pronikal arktický vzduch postupně přes Finsko a severozápadní Rusko k jihozápadu. Jeho postup přechodně brzdila tlaková níže směřující přes střední Evropu k východu, právě na přelomu roku se ale už po zadní straně této tlakové níže dostával arktický vzduch až k nám," popisuje Novák s tím, že tento arktický vzduch do střední Evropy běžně dochází.

"Avšak ochlazení probíhá pozvolna, v podobě několika menších kroků. Tento skok byl opravdu extrémní a od té doby neopakovaný," upozornil Martin Novák.

Podle serveru Meteofórum.cz vzniklo nad střední Evropou takzvané frontální rozhraní, které způsobilo obrovský rozdíl teplot mezi místy, ležícími nedaleko od sebe. Například mezi severním a jižním Německem činil rozdíl 22 stupňů.

Samo frontální rozhraní není ve střední Evropě nic nezvyklého. Jedná se totiž o jakousi zónu mezi oblastmi se vzduchem s rozdílnými vlastnostmi. Ty se mezi sebou liší mimo jiné teplotou.

"O tom, že jsou přechody front v prostoru střední Evropy normální, svědčí například fakt, že každý rok zaznamenáme zhruba 140 až 190 dnů, ve kterých přes naše území alespoň jedna atmosférická fronta přešla. Samozřejmě druhou věcí je výraznost fronty, konkrétně rozdíl teplot obou vzduchových hmot. A v této kategorii je u nás ochlazení na přelomu let 1978 a 1979 mimořádné a legendární," říká Martin Novák.

"Uhlí hlavně elektrárnám"

Deník Rudé právo měl sice na titulní straně svého vydání z 2. ledna 1979 projev prezidenta Gustáva Husáka. Hned pod ním už ale píše o "nečekané zkoušce," kterou přinesla dramatická změna počasí. "V ranních hodinách došlo ve výrobě kyseliny sírové k poruše měření a regulace. Na pomoc musela přijet pohotovostní četa," cituje list v článku hlavního technologa Spolany Neratovice Viléma Vávru.

O dva dny později už je na titulní straně nahoře článek s názvem "Uhlí hlavně elektrárnám". Komunistický deník v něm uvádí, že silné mrazy působí na celém území republiky vážné potíže. Dva dny poté Rudé právo zveřejnilo v příloze úsporná opatření, vyhlášená Štrougalem a na titulní stranu umístilo palcový titulek "Mobilizovat všechny síly k překonání vzniklých potíží".

Sám předseda vlády Štrougal o tom ve svých pamětech, vydaných v roce 2009, napsal: "Byli jsme konfrontováni s reálnou energetickou krizí. Na některých místech začínala propukat panika."

Československo se přitom vyhnulo ještě horšímu osudu díky tomu, že příliš nesněžilo. V západním Německu byla situace jiná - sníh padal nonstop několik dní. V Hamburku se zhroutila městská doprava a někde musely odklízet zapadané silnice tanky a další vozidla bundeswehru. Federální vláda tehdy vyzvala občany, aby měli připraveny zásoby nejnutnějších potravin na několik dní. V Německu jsou dodnes tyto události známé jako Die Schneekatastrophe in Norddeutschland 1978 (Sněhová katastrofa v severním Německu roku 1978).

Problémy měly i jiné státy. Švýcarskem se prohnaly laviny, které zabily osm lidí. V Jugoslávii ležel sníh na plážích u Jaderského moře. Ve Švédsku na mnoha místech teplota klesla pod minus čtyřicet stupňů.

Video: Proč jsou bílé Vánoce spíše rarita

Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy