Po šílené noci začal chaos. Na Silvestra 1978 se za pár hodin ochladilo o 30 stupňů

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 1. 1. 2023 19:35
Neštěstí, které přineslo štěstí. Zhruba takto vnímalo mnoho školáků mimořádné rozhlasové vysílání 5. ledna 1979. Ministr školství vyhlásil kvůli energetické kalamitě takzvané uhelné prázdniny. Nešlo se do školy, protože zmrzlo uhlí.
2. ledna 1979, extrémní počasí v tehdejší NDR, zasahovat museli i vojáci
2. ledna 1979, extrémní počasí v tehdejší NDR, zasahovat museli i vojáci | Foto: Bundesarchiv, Bild 183-U0102-026 / CC-BY-SA 3.0, Bundesarchiv, Bild 183-U0102-026 / CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Československo totiž v posledních hodinách roku 1978 postihl naprosto mimořádný, ojedinělý a od té doby neopakovaný jev.

Z jarního počasí kolem deseti až patnácti stupňů se na Silvestra začalo prudce ochlazovat. Během necelých čtyřiadvaceti hodin nastala na většině československého území drastická změna - teploty se na Nový rok leckde blížily dvaceti stupňům pod nulou.

Postup studené fronty v Evropě - mapa z 1.ledna 1979  (zdroj: Wetterzentrale.de)..
Postup studené fronty v Evropě - mapa z 1.ledna 1979 (zdroj: Wetterzentrale.de).. | Foto: Wetterzentrale.de

Ochlazovalo se neuvěřitelným tempem o tři stupně za jednu hodinu. Možná tvůrci hollywoodského thrilleru Den poté, ve kterém se planeta potýká s náhlým ochlazením, ani netušili, že jejich scénář má celkem reálný předobraz ve střední Evropě v noci, která oddělovala roky 1978 a 1979.

Doma u obrazovek mnoho Čechů a Slováků sledovalo silvestrovskou estrádu z Kavčích hor, uváděnou Vladimírem Menšíkem, zatímco za okny obýváků se odehrávalo něco, co lidé dlouho předtím a zatím nikdy potom nezažili. V Praze-Libuši na Silvestra ve dvě hodiny odpoledne meteorologové naměřili plus 11,4 stupně, večer v devět hodin už minus 10,5 stupně a na Nový rok v sedm hodin ráno minus 18 stupňů.

Ještě o Vánocích bylo teplo a navíc pršelo. Mokré zásoby uhlí a koksu se po celé republice změnily v homole ledu, které nešlo rozmrazit. Nastaly tak problémy s dodávkami tepla, elektřiny a teplé vody, v autobusech a nákladních autech zamrzala nafta. Zamrzaly teplárenské rozvody, poškozené bylo vedení vysokého napětí. Federální vláda Lubomíra Štrougala nařídila omezit energetickou spotřebu všude, kde to není nutné.

"Jeli jsme na Nový rok autobusem ze Špindlerova Mlýna do Prahy a pamatuji si spadlé, umrzlé ptáky. Lyže mi přes noc praskly," vzpomíná na první hodiny roku 1979 redaktor Aktuálně.cz Daniel Anýž.

Legendární ochlazení

Co se vlastně tehdy stalo? Zjednodušeně řečeno se do Československa dostal mimořádně rychle a v mimořádném množství arktický vzduch.

Vzácný jev vysvětluje Martin Novák, meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z Ústí nad Labem:

Ochlazení na Silvestra 1978

Foto: Zima je tu. Nechte se očarovat jejími krásami. /// Ilustrační snímek ///
Foto: Thinkstock

Denní průměrné teploty vzduchu (ve stupních Celsia):

Praha-Libuš

  • 30. 12. 1978: +7,3
  • 31. 12. 1978: -0,9
  • 1. 1. 1979: -15,9

Brno-Tuřany

  • 30. 12. 1978: +3,7
  • 31. 12. 1978: +5,5
  • 1. 1. 1979: -12,3

Ostrava-Mošnov

  • 30. 12. 1978: -2,8
  • 31. 12.1978: -1,0
  • 1. 1. 1979: -16,7

Zdroj: ČHMÚ

"Kolem tlakové výše se středem nad Skandinávií pronikal arktický vzduch postupně přes Finsko a severozápadní Rusko k jihozápadu. Jeho postup přechodně brzdila tlaková níže směřující přes střední Evropu k východu, právě na přelomu roku se ale už po zadní straně této tlakové níže dostával arktický vzduch až k nám," popisuje Novák s tím, že tento arktický vzduch do střední Evropy běžně dochází.

"Avšak ochlazení probíhá pozvolna, v podobě několika menších kroků. Tento skok byl opravdu extrémní a od té doby neopakovaný," upozornil Martin Novák.

Podle serveru Meteofórum.cz vzniklo nad střední Evropou takzvané frontální rozhraní, které způsobilo obrovský rozdíl teplot mezi místy ležícími nedaleko od sebe. Například mezi severním a jižním Německem činil rozdíl 22 stupňů.

Samo frontální rozhraní není ve střední Evropě nic nezvyklého. Jedná se totiž o jakousi zónu mezi oblastmi se vzduchem s rozdílnými vlastnostmi. Ty se mezi sebou liší mimo jiné teplotou.

"O tom, že jsou přechody front v prostoru střední Evropy normální, svědčí například fakt, že každý rok zaznamenáme zhruba 140 až 190 dnů, ve kterých přes naše území alespoň jedna atmosférická fronta přešla. Samozřejmě druhou věcí je výraznost fronty, konkrétně rozdíl teplot obou vzduchových hmot. A v této kategorii je u nás ochlazení na přelomu let 1978 a 1979 mimořádné a legendární," říká Martin Novák.

"Uhlí hlavně elektrárnám"

Deník Rudé právo měl sice na titulní straně svého vydání z 2. ledna 1979 projev prezidenta Gustáva Husáka. Hned pod ním už ale píše o "nečekané zkoušce," kterou přinesla dramatická změna počasí. "V ranních hodinách došlo ve výrobě kyseliny sírové k poruše měření a regulace. Na pomoc musela přijet pohotovostní četa," cituje list v článku hlavního technologa Spolany Neratovice Viléma Vávru.

O dva dny později už je na titulní straně nahoře článek s názvem "Uhlí hlavně elektrárnám". Komunistický deník v něm uvádí, že silné mrazy působí na celém území republiky vážné potíže. Dva dny poté Rudé právo zveřejnilo v příloze úsporná opatření, vyhlášená Štrougalem a na titulní stranu umístilo palcový titulek "Mobilizovat všechny síly k překonání vzniklých potíží".

Sám předseda vlády Štrougal o tom ve svých pamětech, vydaných v roce 2009, napsal: "Byli jsme konfrontováni s reálnou energetickou krizí. Na některých místech začínala propukat panika."

Československo se přitom vyhnulo ještě horšímu osudu díky tomu, že příliš nesněžilo. V západním Německu byla situace jiná - sníh padal nonstop několik dní. V Hamburku se zhroutila městská doprava a někde musely odklízet zapadané silnice tanky a další vozidla bundeswehru. Federální vláda tehdy vyzvala občany, aby měli připraveny zásoby nejnutnějších potravin na několik dní. V Německu jsou dodnes tyto události známé jako Die Schneekatastrophe in Norddeutschland 1978 (Sněhová katastrofa v severním Německu roku 1978).

Problémy měly i jiné státy. Švýcarskem se prohnaly laviny, které zabily osm lidí. V Jugoslávii ležel sníh na plážích u Jaderského moře. Ve Švédsku na mnoha místech teplota klesla pod minus čtyřicet stupňů.

Video: Proč jsou bílé Vánoce spíše rarita

Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy