nehoda

Loni zemřelo při leteckých nehodách 14 lidí, nejvíc za posledních sedm let

Letecké a parašutistické nehody v Česku měly loni nejvíc obětí od roku 2016. Zemřelo při nich 14 osob. V roce 2021 bylo obětí deset. Vyplývá to z rozborů leteckých nehod a incidentů na webu Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). Leteckých nehod loni ubylo, parašutistických bylo naopak proti roku 2021 více.

Většina z loňských obětí připadá na nehody sportovních létajících zařízení, kam spadají maximálně dvoumístná letadla s dopravou pro vlastní potřebu, k rekreaci nebo výcviku. Zahynulo při nich devět lidí. Čtyři lidé zemřeli při haváriích letounů, vrtulníků, kluzáků a balonů, jeden člověk při parašutistické nehodě. Více obětí bylo naposledy v roce 2016, kdy si letecké a parašutistické nehody v Česku vyžádaly 18 obětí.

Zdroj: ČTK

Po nehodě, která uzavřela D1, byl provoze obousměrně obnoven

Nehoda dodávky a kamionu uzavřela v pondělí ráno v obou směrech dálnici D1 u Říčan nedaleko Prahy, neprůjezdná byla zhruba čtyři hodiny. Do částí havarovaných aut narazily další vozy, vše se podle policie obešlo bez vážnějších zranění. Záchranná služba podle středočeské mluvčí Moniky Novákové ošetřila jednoho muže s otřesem mozku a převezla ho do vinohradské nemocnice. Na místě se tvořily několikakilometrové kolony a provoz houstl i na objízdných trasách.

Událost se stala kolem 05:00 na 12. kilometru ve směru na Brno. "Úlomky z dopravní nehody se dostaly do protisměru, kde do nich narazila další vozidla," řekl policejní mluvčí Pavel Truxa. Na 14. kilometru v druhém směru hasiči zasahovali u úniku nafty z kamionu. "Máme tam kontejner na přečerpávání ropných látek," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková. Kolem 9:00 byl podle policie provoz na dálnici obnoven, nejdříve ve směru na Brno a poté i na Prahu.

Nehoda způsobila v ranní špičce značné dopravní komplikace. Kolem 08:00 se kolona ve směru na Prahu táhla od místa nehody zhruba ke 29. kilometru D1. V opačném směru sahala k šestému kilometru. Řidiči museli počítat s hustším provozem v okolních obcích. Například v Říčanech byla ráno tradičně zácpa nejen na frekventované silnici 101 vedoucí k dálnici, ale i na menších silnicích a v ulicích města. Motoristé tam zajížděli při hledání alternativních tras pro cestu do Prahy. Dopravní kolaps nastal zejména v ulicích Jizerská a Na Obci. Na objízdné trasy mimo dálnici byly odkláněny také autobusy. Do potíží se dostali hlavně cestující v linkovém autobusu do Tábora, který u nehody uvízl.

Zdroj: ČTK

Dálnice D1 je po nehodě na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřena

Dálnici D1 u Psářů na Benešovsku v pondělí ráno uzavřela nehoda čtyř osobních aut, obešla se bez zranění. Dálnice je ve směru na Prahu neprůjezdná, vytvořila se dlouhá kolona, řekly mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková a policie Vlasta Suchánková.

Nehoda se stala kolem 7:30 na 49. kilometru ve směru na Prahu, na místě zasahují hasiči a policie. "Je to bez zranění a bez úniku pohonných hmot," uvedla Kereková. Podle Suchánkové se před místem nehody tvoří dlouhé kolony.

Zdroj: ČTK

Provoz na trati mezi Slaným a Kralupy nad Vltavou byl po srážce vlaku s autem přerušen

Osobní auto v pondělí ráno u Kralup nad Vltavou na Mělnicku zřejmě dostalo smyk a skončilo na přilehlé železniční trati, následně do něj narazil vlak. Událost se obešla bez zranění, okolnosti nehody vyšetřovatelé zjišťují, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati mezi Kralupy a Slaným byl přerušen.

Nehoda se stala kolem 6:30 mezi Kralupy nad Vltavou a Olovnicí v úseku, kde vede silnice podél kolejí. "Řidič jel směrem na Kralupy a při předjíždění zřejmě dostal smyk a dostal se s vozidlem až na koleje. Z vozidla vystoupil a za chvíli tudy projížděl vlak. Strojvedoucí už to nestačil ubrzdit," uvedl Truxa.

Ve vlaku cestovalo sedm lidí, podle mluvčího nikdo nebyl zraněn. Řidič auta ani strojvedoucí podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol. Mezi Slaným a Kralupy byla zavedena náhradní autobusová doprava. Omezení mělo podle webu Českých drah trvat do 9:30.

Zdroj: ČTK

Při srážce autobusů v Senegalu zemřelo 40 lidí a osm desítek utrpělo zranění

Čtyřicet lidí zemřelo a osm desítek dalších utrpělo zranění při nehodě dvou autobusů v západoafrickém Senegalu, informovala agentura DPA. "Jsem hluboce zarmoucen dnešní tragickou dopravní nehodou v Gniby, která zabila 40 lidí a mnoho dalších těžce zranila," napsal prezident Macky Sall na Twitteru a rodinám obětí vyjádřil soustrast. Od pondělí vyhlásil třídenní státní smutek. Rovněž svolá zasedání vlády, která projedná bezpečnost silničního provozu v zemi.

Podle agentury AFP jde o jednu z nejtragičtějších nehod v posledních letech v zemi. Silniční nehody jsou tam ale běžné, mimo jiné kvůli nedisciplinovaným řidičům a špatnému stavu silnic i vozidel.

Na drahách zemřelo loni 249 lidí, o čtvrtinu více než o rok dříve

Nehodovost na drahách v Česku se loni v meziročním srovnání zvýšila. Na železnici, v metru a na lanových, trolejbusových i tramvajových drahách zemřelo v minulém roce 249 lidí, tedy o 43 více než o rok dříve. Počet mimořádných událostí na drahách vzrostl o více než 16 procent na 4474. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Drážní inspekce. Loňský počet událostí na drahách se podle ní přiblížil stavu z let 2017 až 2019 a počet mrtvých byl obdobný jako v letech 2019 a 2020.

Největší vliv na počty usmrcených mají podle inspekce každoročně srážky vlaku s člověkem. "Více než čtyři pětiny usmrcených jsou lidé, kteří v rozporu se zákonem vstoupili do kolejí, kde je usmrtil přijíždějící vlak," uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal. Doplnil, že loni střetů vlaku s člověkem meziročně přibylo o 26 procent na 270. V souvislosti s tím se zvýšil počet usmrcených při těchto nehodách. Inspekce jich eviduje 200, o téměř 23 procent více než v roce 2021.

Nejvíce mimořádných událostí se stalo na tramvajových, trolejbusových a lanových drahách a v metru. Bylo jich 3214, což je téměř o pětinu více než v předchozím roce. Zemřelo při nich devět lidí, o jednoho více než v roce 2021. Na železnici se počet nehod meziročně zvýšil o deset procent na 1260 a počet mrtvých o 21 procent na 240.

Podle Drápala se stalo meziročně více také nehod na železničních přejezdech. Inspekce jich v roce 2022 evidovala 166, zatímco předloni 160. "Ačkoliv nárůst počtu mimořádných událostí byl o necelá čtyři procenta, tak celkový počet usmrcených při mimořádných událostech na železničních přejezdech vzrostl o téměř 28 procent na 37. Ještě více se pak zvýšil počet zraněných, a to o téměř 32 procent," uvedl. Současně zmínil pokračující nárůst počtu nedovolených jízd drážních vozidel za návěstidlo zakazující jízdu, v porovnání s předchozím rokem ale nebyly tyto události tak tragické. 

Zdroj: ČTK

V konžském jezeře se utopilo nejméně 23 členů pěveckého sboru

Nejméně 23 lidí z církevního pěveckého sboru se v pátek zřejmě utopilo při lodním neštěstí na Edwardově jezeře ve východní části Konga. S odvoláním na místní činitele o tom informovala agentura Reuters.

Podle dostupných informací bylo na palubě takzvané taxi-kánoe 25 osob. Dvěma z nich se podařilo zachránit a našla se také dvě mrtvá těla. Zbylí pasažéři se patrně také utopili, uvedl v telefonátu vesnický starší Mumbere Matsozi Eugene.

Loď vyplula z vesnice Kyavinyonge ležící na břehu jezera a mířila do Kisaky, ale během plavby se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK

Několik hromadných nehod na D1 před Brnem omezilo provoz, dva lidé byli zraněni

Dálnice D1, kterou v pátek odpoledne ve směru z Prahy na Brno zablokovalo několik hromadných nehod mezi 170. až 180. kilometrem, je od 17 hodin, tedy po čtyřech hodinách, opět průjezdná všemi pruhy, sdělil. V úseku se srazilo zhruba 40 vozidel. Záchranáři podle ošetřili dva zraněné. Hasiči podle mluvčího Jaroslava Mikošky nemuseli nikoho vyprošťovat. V místě komplikuje provoz hustá mlha.

Nehody uzavřely dálnici po 13. hodině. "V místě je silná mlha, vzniklo tam několik řetězových nehod," popsal mluvčí policie Petr Vala. Řidiči sjížděli u Domašova na 168. kilometru, osobní auta najížděla zpět na exitu 178 Ostrovačice a nákladní auta na exitu 182 Kývalka.

"Evidujeme dvě lehká zranění. Šlo o dvě ženy, které jsme po ošetření převezli do Fakultní nemocnice Brno," potvrdila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Zdroj: ČTK

Čtyři lidé byli zraněni při dvou hromadných nehodách na dálnici D1 ve směru na Brno

Při hromadných nehodách, které se staly ve čtvrtek odpoledne ve velké mlze na dálnici D1 u Velké Bíteše na Žďársku, se srazilo 13 osobních aut, pět dodávek a dvě nákladní auta. Lehce se zranili čtyři lidé. Dálnice ve směru na Brno byla kvůli nehodám přes tři hodiny uzavřená. Rozjíždějící se kolony měřily asi 18 kilometrů, vyplývá z informací policie a Národního dopravního informačního centra.

Policie střety eviduje jako šest samostatných dopravních nehod, potvrdila mluvčí policie Dana Čírtková. "Provoz je obnoven i pravým jízdným pruhem, zůstává omezená pouze krajnice, kde jsou havarovaná vozidla čekající na odtah," sdělila před 17:30. Levým jízdním pruhem bylo možné projet před 16:45. Čtyři ze šesti nehod mezi sebou vyřešili řidiči bez policie samostatně sepsáním takzvaného euroformuláře.

První z nehod se staly na 159. kilometru mezi exity 153 Lhotka a 162 Velká Bíteš po 13:30. Další auta bourala v koloně, která se u nehody vytvořila. Policie nejprve informovala o dvou lehce zraněných. Před 14. hodinou se hromadná nehoda stala také na 88. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nehoda čtyř osobních aut se tam podle Čírtkové obešla bez zranění, provoz byl plně obnovený asi ve 14:50.

Zdroj: ČTK

Nehody na D6 na Lounsku si vyžádaly 40 zraněných, z toho asi pět vážně

Dnešní nehody na dálnici D6 si vyžádaly 40 zraněných, z toho zřejmě pět osob utrpělo zranění vážná, řekl mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. Dálnice zůstává uzavřená v obou směrech, na Prahu i na Karlovy Vary. Srazilo se tam 14 vozidel, mezi nimi dva autobusy a dvě nákladní auta, řekla mluvčí policie Ilona Gazdošová. Ústecký kraj se podle záchranářů proměnil v ledovku, k desítkám událostí vyjíždějí od odpoledne zdravotníci, policisté a hasiči.

Kvůli ledovce a silnému mrazu vydali meteorologové výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí pro Ústecký kraj a části Karlovarského a Libereckého kraje. Platí do půlnoci. O stupeň nižší výstraha před ledovkou platí ve stejnou dobu i v ostatních regionech Čech.

Zdroj: ČTK

Dálnici D5 ve směru na Prahu uzavřela nehoda kamionu, leží přes všechny jízdní pruhy

Dálnici D5 ve směru na Prahu uzavřela večer nedaleko Rokycan nehoda kamionu. Zůstal ležet přes všechny jízdní pruhy. Informovala o tom mluvčí plzeňské policie Hana Kroftová. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara bude vyproštění trvat několik hodin.

Nehoda se stala po 19:30 zhruba na 50. kilometru dálnice, za sjezdem na Mýto. Řidiči by se jí podle policie měli vyhnout přes sjezd u Mýta. Situaci na místě komplikuje sníh. "S ohledem na sněžení doporučujeme maximální opatrnost na cestách," uvedla policie na Twitteru.

Hasiči vyprostili z kabiny kamionu řidiče, podle Poncara by měl být v pořádku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat