násilí

Senátní výbor odsoudil násilné potlačování demonstrací v Íránu a žádá postih

Senátní zahraniční výbor odsoudil násilné potlačování pokojných demonstrací v Íránu, stejně jako povinné zahalování íránských žen pod hrozbou trestního postihu. Rozhodl o tom v úterý na návrh předsedy Pavla Fischera (nezávislý). Výbor požádal o nezávislé vyšetření všech obvinění proti íránským represivním složkám a doporučil EU hospodářskou blokádu Íránu, který dodávkami dronů podporuje ruskou agresi proti Ukrajině.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Při rozsáhlých demonstracích v Íránu bylo podle skupin na ochranu lidských práv zabito více než 185 lidí, stovky dalších byly zraněny a tisíce zatčeny. Podle Fischera protesty vypukly ve 120 íránských městech a nejsou nijak organizované.

Zdroj: ČTK

Odvolací soud poslal na 15 let do vězení muže, který loni ubil svou družku

Na 15 let v úterý poslal odvolací Vrchní soud v Praze do vězení se zvýšenou ostrahou Lukáše Podra. Muž loni na jihu Čech podle obžaloby brutálně ubil svou družku. Krajský soud v Českých Budějovicích pachateli v dubnu uložil trest 17 let za vraždu, ublížení na těle, nebezpečné vyhrožování a výrobu a prodej drog. Odvolací soud ale nyní zohlednil to, že šlo o první Podrův střet se zákonem, a dobu trestu mu snížil.

Tragédie se stala loni v červenci ve Lhotě pod Horami na Českobudějovicku. Svou družku, matku desetiletého syna, Podr podle obžaloby brutálně zbil pěstmi i různými předměty, vláčel ji za vlasy a opařil horkou sprchou. Ženě, která trpěla srdečním onemocněním, po hodinách útrap selhalo srdce. Bezvládné družce pak Podr nezavolal záchrannou službu.

Na těle zemřelé odborníci našli přes osm desítek zranění, včetně zlomeného obratle, otoku mozku a několika zlomených žeber. Krajský soud na jaře konstatoval, že si Podr musel být vědom, že útočí na životně důležitá místa na těle. Obžalovaný se tehdy i dnes hájil tím, že chtěl násilím partnerku "převychovat". Oba partneři užívali pervitin a v těle ho měli i v době činu. Podle svědků Podr bil svou družku už dříve, soud ho potrestal i za napadení z června 2021.

Zdroj: ČTK

Vlna násilí v haitské metropoli má od dubna přes 75 obětí, množí se i únosy

V haitské metropoli, která už několik týdnů zažívá intenzivní vlnu násilí, unesl jeden z místních gangů další skupinu humanitárních pracovníků. Tentokrát osm Turků, informovala v noci na dnešek agentura AP. Vlna střetů místních gangů si od dubna v Port-au-Prince podle OSN vyžádala nejméně 75 obětí, desítky zraněných a tisíce lidí vyhnala z domovů.

Kvůli poslední vlně násilí v haitském hlavním městě byly zavřeny desítky obchodů, zdravotnických zařízení či škol. Právě ve školách řada lidí hledala útočiště. Kvůli zesíleným střetům vyzvali minulý týden dva američtí senátoři Marco Rubio a Raphael Warnock vládu prezidenta Joea Bidena v dopise adresovaném ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi, aby pomohla zajistit bezpečnost na Haiti například pomocí haitské policii.

Poslední únos se odehrál v neděli večer na předměstí haitské metropole Croix des Bouquets. Skupinu unesli ozbrojenci z autobusu, který přijel z Dominikánské republiky. "Zřejmě byli uneseni kvůli výkupnému," citovala AP tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua.

Zdroj: ČTK

Projednejme úmluvu o boji s domácím a sexuálním násilím, radí předsedkyně sněmovny

Zákonodárci by podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) měli projednat takzvanou Istanbulskou úmluvu, která se zaměřuje na boj s domácím a sexuálním násilím. Zda dají souhlas k její ratifikaci, nebo nikoli, ale nepředjímá. Pekarová Adamová to řekla v reakci na čtvrteční debatu europoslanců o násilí páchaném na ženách v Evropské unii. Evropští poslanci vyzvali šestici členských států včetně Česka, aby úmluvu neprodleně přijaly.

"Můj názor je, že tuto úmluvu bychom měli projednat v tomto volebním období. Ale jaká bude většinová shoda, jaký názor převáží, neumím teď odhadnout," uvedla Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat