Syřan podle oznámení vyšetřovatelů sdílel ideologii IS a připojil se k ní v době před 23. srpnem, kdy spáchal útok. Kvůli svému radikálnímu islamistickému přesvědčení se rozhodl na městské slavnosti v Solingenu zabít co nejvíce lidí, které považoval za nevěřící.
O zadržení podezřelého informoval v sobotu pozdě večer ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul. Řekl, že policie dopadla "toho pravého podezřelého".
Syřan v prosinci 2022 požádal v německém Bielefeldu o azyl. Jeho žádost ale byla zamítnuta a muž měl být v následujícím roce vyhoštěn do Bulharska. To bylo totiž první zemí EU, do které vkročil. Podle dublinské úmluvy je za azylové řízení odpovědná ta země EU, do které žadatel o azyl vstoupil jako první.
Spolková prokuratura muže vyšetřuje kvůli podezření z trojnásobné vraždy, několikanásobného pokusu o vraždu a z členství v hnutí Islámský stát. Podle německých médií by měl být podezřelý ještě v neděli převezen do Karlsruhe. Německé úřady muže jako islamistického extremistu zatím neevidovaly.
"Zatím se nám nepodařilo určit motiv, ale na základě celkových okolností předpokládáme, že nelze vyloučit prvotní podezření z teroristicky motivovaného činu," uvedl už v sobotu vrchní státní zástupce Markus Caspers.
Oběťmi pátečního útoku jsou dva muži a jedna žena. Dalších šest lidí utrpělo vážná zranění, z nichž čtyři už jsou mimo ohrožení života, uvedla agentura DPA. Místo činu v centru města bylo v neděli ráno stále uzavřené. Dopoledne se na smuteční mši za zemřelé sešly stovky lidí. K odpovědnosti za čin se v sobotu večer přihlásil Islámský stát, důkazy k tomu však neposkytl.
Už v sobotu ráno v rukou policie skončil 15letý chlapec, který je podezřelý, že o plánovaném útoku věděl, ale neinformoval o něm úřady. Útočníkem však nebyl.
Útok se odehrál v pátek večer v západoněmeckém Solingenu, který má kolem 160 tisíc obyvatel a který proslul výrobou nožů. Město právě slaví 650 let od svého založení. Další část akce nazvané Oslavy různorodosti, která byla plánovaná na tento víkend, úřady zrušily.
Zákaz dlouhých nožů
Útoky nožem jsou v Německu velkým problémem, stále jich přibývá. Tento týden v pondělí policisté v Mnichově zastřelili ženu, která je napadla nožem. Na začátku června zemřel policista, jehož pobodal útočník v centru Mannheimu během akce hnutí kritického k islámu. Zraněno bylo také pět příslušníků tohoto hnutí včetně jeho šéfa.
Ministryně vnitra již dříve oznámila, že se rozšíří zóny, ve kterých bude nošení nožů zakázáno. Takové opatření už nyní funguje na některých nádražích či v problematických centrech měst. Ministryně chce rovněž omezit povolenou délku čepele na šest centimetrů a zcela zakázat nože s vystřelovací čepelí.