Vojáci KLDR překročili hranici s Jižní Koreou. Měli krumpáče, nejspíš zabloudili

ČTK ČTK
11. 6. 2024 9:57
Severokorejští vojáci v neděli krátce překročili hranice s Jižní Koreou, její armáda na to reagovala varovnými výstřely. V úterý to podle agentury AP oznámil jihokorejský generální štáb. KLDR předtím vypustila na území svého jižního souseda stovky balonů s odpadem.
Severokorejští vojáci na přehlídce oslavující výročí založení armády KLDR, snímek z 8. února 2023, ilustrační foto
Severokorejští vojáci na přehlídce oslavující výročí založení armády KLDR, snímek z 8. února 2023, ilustrační foto | Foto: Reuters

Několik severokorejských vojáků, kteří se věnovali blíže neurčeným pracím na severní straně hranice, v neděli okolo poledne překročili vojenskou demarkační linii. U sebe měli stavební nářadí a někteří byli ozbrojeni. Na své území se vrátili okamžitě poté, co jihokorejská armáda několikrát varovně vystřelila a spustila varovné vysílání.

Žádné další podezřelé aktivity KLDR neprováděla, uvedla jihokorejská armáda. Severokorejští vojáci podle ní zřejmě nepřekročili hranici úmyslně, protože tak učinili v zalesněné oblasti, kde není jasně viditelné značení.

Bližší informace armáda v Soulu neposkytla, podle jihokorejských médií se však incident týkal asi 20 až 30 severokorejských vojáků, kteří pravděpodobně zabloudili. U sebe měli například krumpáče.

Demilitarizované pásmo mezi oběma zeměmi je dlouhé 248 kilometrů a široké čtyři kilometry. Jde o nejvyzbrojenější hranici na světě, píše AP. Na obou stranách střeží podminované ploty z ostnatého drátu vojáci. Jde o dědictví války z let 1950 až 1953. Obě země jsou od té doby de facto ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy.

 

Právě se děje

Další zprávy