Brusel - Evropská komise představila čtyři možné scénáře, jak zrušit mince v hodnotě jednoho a dvou eurocentů. Návrh podala poté, co se v přesných číslech ukázalo, že nominální částka, kterou představují, je o hodně nižší než jejich výrobní cena.
Rozdíl dosahuje závratných 1,4 miliardy eur, tedy přes 36 miliard korun.
Návrh připomíná také neochotu veřejnosti vůbec tyto peníze používat. "Lidé je nepovažují za hodnotné, což znamená novou a novou výrobu těchto mincí," tvrdí Evropská komise.
První dva scénáře předpokládají úplný konec těchto mincí, a to buď okamžitý, nebo pozvolný. Při okamžitém se nejen přestanou vyrábět, ale současně se jednorázově stáhnou z oběhu. Podle druhého scénáře by se sice již nové mince nerazily, ale dál by zůstaly zákonným platidlem. "Vzhledem k tomu, že by se už jejich počet dále nezvyšoval, dá se očekávat, že by postupně z oběhu zmizely, kvůli jejich nízké atraktivitě a protože je lidé často ztrácejí," vysvětluje komise.
Třetí návrh pak předpokládá, že by se změnil materiál používaný při výrobě mincí, což by zlevnilo jejich výrobu. Čtvrtou variantou je pak zachování současného stavu beze změn.
Eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn uvedl, že komise záležitost nyní projedná s členskými státy. "Pokud se ukáže jasná preference, připravíme nezbytné legislativní návrhy," řekl.
Vzrostou ceny, klesnou dary
Proti rušení mincí s nejnižší hodnotou se postavilo zatím hlavně Německo, píše například britský deník The Independent.
"Naše populace si přeje, abychom si tyto malé peníze ponechali. Osobně se k tomuto názoru mohu přidat," prohlásil podle listu Financial Times například politik Jens Weidmann.
"Existují relevantní průzkumy, včetně těch zadaných Německou centrální bankou, které ukazují, že velká většina spotřebitelů má jednocentové a dvoucentové mince ráda," uvedl mluvčí Německé obchodní asociace Stefan Hertel pro německý zpravodajský web Deutsche Welle.
Čtěte také: Na dovolené vás čeká nové euro, ztíží práci padělatelům USA radí Evropě: Zrušte nesmyslnou bankovku "bin Ládin" |
Jedna z německých charitativních organizací řekla tamní agentuře DPA, že by hodnota darů, které ročně získá, mohla klesnout o stovky tisíc eur, pokud se mince přestanou užívat.
Kromě toho se Němci obávají z inflace - pokud by přestaly platit nejnižší mince, mohli by obchodníci podle německých politiků zaokrouhlit ceny směrem nahoru až o pět centů.
Obchodníci se obávají také prohlubování psychologických bariér - zboží za pět eur si koupí méně lidí, než pokud bude stát 4,99.
V cizině ke zdražení nedošlo
Jak ale připomíná agentura Reuters, například Švédsko se nejmenších mincí v uplynulých čtyřiceti letech zbavilo už čtyřikrát. Na místní cenovou úroveň to podle ní nemělo dramatický vliv.
Obavy vyvrací také zkušenosti Finů a Nizozemců. Ti jednocentové a dvoucentové mince již téměř nepoužívají, píše deník. Zaokrouhlování nahoru se nepotvrdilo, naopak výrobci většinou o čtyři centy zlevnili - zboží zaokrouhlují na 95 centů.