měna

Euro je zpět pod paritou s dolarem, kleslo nejníže od roku 2002

Euro je zpět pod paritou s dolarem, kleslo až na 0,9934 dolaru, nejníže od roku 2002. Investoři se v obavách z recese odvracejí od rizikových transakcí a nakupují zejména americkou měnu, považovanou v takové situaci za bezpečnou. Dolaru nahrává i předpoklad pokračujícího zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

Jednotná evropská měna vůči dolaru krátce po půl šesté večer ztrácela téměř jedno procento a pohybovala se kolem 0,9942 dolaru. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si připisoval 0,8 procenta téměř na 109 bodů.

Zdroj: ČTK

Zavedení eura v Česku je nyní nevýhodné a nereálné, shodli se Vystrčil s Havlíčkem

Země by tak podle jejich názoru přišla o samostatnou měnovou politiku České národní banky a možnost využívat kurz koruny. V nedělním pořadu Partie Plus na CNN Prima News se na tom shodli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).

K zavedení eura se vyjádřili v souvislosti s výzvou staronového předsedy hnutí STAN Víta Rakušana, který vyzval na sobotním sněmu k diskuzi o zavedení eura v rámci vládní koalice.

Ukrajina kvůli dopadům války s Ruskem devalvovala měnu o 25 procent

Ukrajina devalvovala měnu o 25 procent, kvůli válce s Ruskem se chce soustředit na ochranu svých devizových rezerv. Centrální banka dnes oznámila, že kurz vůči dolaru oficiálně stanovila na 36,5686 hřivny. Dosavadní kurz činil 29,25 hřivny, kde jej banka držela posledních pět měsíců.

Centrální banka uvedla, že jedná s ohledem na změny, kterým za války čelí ukrajinská ekonomika, a také na fakt, že dolar v poslední době citelně zpevnil i k dalším měnám. Devalvace by měla pomoci zvýšit konkurenceschopnost ukrajinských výrobních podniků a přispět ke stabilizaci hospodářství.

Zdroj: ČTK

Euro a koruna posilují, ropa ztrácí. Trhy reagují na mírová jednání

Euro výrazně posiluje díky zprávám o pokroku v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Připisuje si zhruba 1,3 procenta na 1,1130 dolaru. Zpevňuje také česká koruna. Podle dat Bloombergu je na úrovni 24,43 za euro. 

Naopak ropa ztrácí přes pět procent. Dolu je vedle pozitivním signálům z mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou tlačí i nové uzávěry v Číně, které mají omezit šíření koronaviru a mohly by snížit tamní poptávku po palivech. Cena severomořské ropy Brent dnes odpoledne oslabovala o 5,3 procenta na 106,51 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate ve stejnou dobu ztrácela 5,5 procenta na 100,16 dolaru za barel.

Zdroj: ČTK

Koruna a rubl si v inflaci povedou lépe než jiné srovnatelné měny, odhadují analytici

Inflace a s ní spojený růst výnosů dluhopisů ve vyspělých zemích povede k poklesu kurzů měn těch zemí, které patří do kategorie mladých tržních ekonomik v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Předpovídají to analytici americké investiční banky JPMorgan. Mezi jednotlivými zeměmi ale podle nich budou značné rozdíly, lépe si například povede česká koruna či ruský rubl.

"Hodnocení očekávaného vývoje inflace ve světě se posouvá od slova 'přechodná' ke slovu 'trvalá', čímž se zvyšuje pravděpodobnost výrazného posunu základních výnosů," uvedl v poznámce klientům analytik banky Saad Siddiqui. "Není pravděpodobné, že měny rozvíjejících se zemí v takovém scénáři uniknou bez poskvrny," dodal.

JPMorgan proto mění doporučení k těmto měnám a klientům radí, aby jejich váhu v portfoliu jako celek snížili na podprůměr ve vztahu k ostatním měnám. Dosud jim radili, aby procentuálně udržovali zhruba stejné zastoupení.

Banka však upozorňuje na rozdíly napříč regionem. Pesimisticky hodnotí před začátkem příštího roku vyhlídky Jihoafrické republiky, kde vidí narůstající rizika. Naopak letošní rok tam podle ní byl poměrně příznivý. Zranitelná je podle JPMorgan i turecká lira, kde banka nabádá k opatrnosti.

Analytici banky ale nadále upřednostňují českou korunu a ruský rubl - v obou případech klientům doporučují držet tyto měny v nadprůměrném objemu ve vztahu k ostatním měnám zemí označovaným jako mladé tržní ekonomiky sledovaného regionu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat