charita

Papež odvolal vedení celosvětové katolické charity, řízením pověřil správce

Papež František odvolal celé vedení římskokatolické charitativní organizace Caritas Internationalis a jejím řízením dočasně pověřil správce. Důvodem jsou nedostatky ve vedení organizace, v žádném případě ale nejde o špatnou správu financí ani nevhodné sexuální chování, uvedl Vatikán v prohlášení citovaném agenturou AFP.

Caritas Internationalis se sídlem ve Vatikánu je konfederací 162 katolických charitativních organizací působících ve více než 200 zemích a teritoriích světa. Organizace má přes milion zaměstnanců a dobrovolníků.

Dočasné vedení má zlepšit řízení charity a normy, na jejichž nevalnou kvalitu poukázaly výsledky nedávného nezávislého šetření, uvádí Vatikán. Nekvalitní vedení mělo špatný vliv na týmového ducha a morálku zaměstnanců, cituje zprávu AFP.

Současní i bývalí zaměstnanci upozornili agenturu Reuters na případy slovního napadání, zvýhodňování a obecně špatného řízení lidských zdrojů, které vedly některé zaměstnance k odchodu.

Zdroj: ČTK

Podle organizací na pomoc uprchlíkům vázne spolupráce státu

Spolupráce státu s organizacemi, které pracují s válečnými uprchlíky a zaměřují se na jejich integraci, vázne. Chybí vymezení role státu, krajů, obcí a neziskového sektoru při řešení uprchlické vlny i jasné vedení. Nedostatečná je i komunikace. Poznatky a zkušenosti z terénu se málo využívají. Na tiskové konferenci to ve středu uvedli zástupci Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty, které zastřešuje 15 organizací. Žádá o své větší zapojení do přípravy opatření a zákonů.

Podle národní koordinátorky pomoci uprchlíkům z Charity ČR Kláry Boumové organizace nyní suplují roli státu. "Tento systém je dlouhodobě neudržitelný. Voláme po větším zapojení obcí, které potřebují metodickou a finanční podporu ze strany státu a krajů. Při práci s klienty v terénu vidíme nepřehlednost a neprovázanost informací," uvedla Boumová.

Zdroj: ČTK

Letošní Tříkrálová sbírka vynesla rekordních více než 137 milionu korun

Lednová Tříkrálová sbírka, při které koledníci po loňské pauze opět vyšli koledovat do ulic, skončila s rekordním výsledkem. Na sbírkovém kontě se díky dárcům k dnešnímu dni nashromáždilo rekordních 137,6 milionu korun.

"Přestože bylo vzhledem k situaci o něco méně kolednických skupin než před dvěma lety, výsledek Tříkrálové sbírky je vyšší než dosud rekordní výsledek roku 2020 - tedy roku před covidem, kdy bylo pro potřebné vykoledováno 133,8 milionu korun," říká ředitel Charity Lukáš Curylo.

V neděli 16. ledna ukončili po celé republice koledníci svoji dvoutýdenní pouť se zapečetěnými kasičkami, nicméně sbírka pokračovala ve virtuálním prostředí v podobě on-line koledy do 31. ledna.

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v zemi. Výtěžek každoročně putuje na pomoc potřebným, hlavně v regionech v místě sbírky. Za celou dobu existence sbírky se podařilo vybrat zhruba 1,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat