Na dovolené vás čeká nové euro, ztíží práci padělatelům

ČTK ČTK
1. 5. 2013 9:28
Nová bankovka v hodnotě pěti eur se dostane do oběhu ve čtvrtek
Foto: Reuters

Frankfurt - Ve čtvrtek se dostává do oběhu nová bankovka v hodnotě pěti eur. Bude mít více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji zfalšovat, a díky speciálnímu laku dostane i nový nátěr, takže bude odolnější.

Evropská centrální banka plánuje použít nové prvky také u dalších bankovek, jejich zavádění bude postupné.

Jako první bankovka s novými prvky byla vybrána pětieurovka, protože je nejpoužívanější. Celkem mají přijít do oběhu tři miliardy kusů těchto nových bankovek.

Nejnápadnější změnou nové bankovky je její hladký povrch. Bankovka je potřena novým speciálním nátěrem, aby byla odolnější. Bude tak nepatrně silnější a také těžší. Změnu hmotnosti ale spotřebitelé určitě nepostřehnou, zvýší se totiž pouze na 0,71 gramu ze současných 0,63 gramu.

Z nových bezpečnostních prvků je nejnápadnější vodoznak a hologram na okraji bankovky, který představuje řeckou mytickou postavu Evropy. Podle ní rovněž dostala nová série bankovek název série Europa.

Natištěná číselná hodnota na přední straně při naklonění bankovky mění barvu od smaragdově zelené po tmavě modrou. Na obou krajích přední strany bankovky je také nový druh rýhování.

Navíc bude na bankovce nově napsána zkratka pro Evropskou centrální banku v devíti jazycích. Doposud byla v pěti.

Ztížit práci padělatelům

Nové bezpečností prvky na bankovkách mají ztížit práci padělatelům. Podle údajů Evropské centrální banky se loni počet nalezených falešných eurobankovek snížil o 12,4 procenta na 531 000. Nejvíce se nadále falšují bankovky v hodnotě 20 a 50 eur. Celková hodnota falešných bankovek se pak snížila na 26 milionů eur z 29,9 milionu eur v roce 2011.

ECB chce postupně zavést nové bezpečnostní prvky i na dalších bankovkách. V příštím roce by se měla objevit nová bankovka v hodnotě deset eur a v roce 2015 v hodnotě 20 eur.

Dosavadní pětieurové bankovky zůstávají i nadále v platnosti. Centrální banky je budou postupně stahovat z trhu a měnit za nové, napsala agentura DPA.

ECB poskytuje veškeré informace o nové bankovce na internetových stránkách Euro: naše měna. Uvádí i několik zajímavostí: například životnost pětieurové bankovky je podle ECB stejná, jako délka života slunéčka sedmitečného, tedy 13 měsíců. Pokud by se vedle sebe položily všechny bankovky v hodnotě pěti eur, které byly loni v oběhu, obkroužily by zemi 4,6krát.

 

Právě se děje

před 59 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy