Proč podražuje skoro všechno a je pokles cen konečně na dohled? Otázky a odpovědi

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 11. 12. 2021 13:01
Česko letos zasáhlo razantní zdražování. Nahoru se vyhouply ceny téměř veškerého zboží, služeb, benzinu a především elektřiny a plynu. Centrální bankéři výrazně navýšili úrokové sazby, které se promítnou do zdražování hypoték a úvěrů obecně. Cílem ČNB je zastavit růst inflace, která je momentálně téměř na šesti procentech. Redakce Aktuálně.cz se ptala analytiků, kdy se peněženkám Čechů uleví.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Zlevní v obchodech elektronika a jídlo?

Ne, podle analytiků se v nejbližší době zlevňování zboží, služeb ani základních potravin nechystá. Právě naopak.

Důvodem je rostoucí inflace i fakt, že pandemie koronaviru vyvolala chaos po celém světě. Zpomalila výrobu - problémem je globální nedostatek čipů a výrobních materiálů, způsobila také opoždění v dopravě zboží. Chuť zákazníků nakupovat přitom naopak roste.

Výsledkem jsou poloprázdné regály řady obchodů různě po světě a zdražování většiny zboží. Obchodníci se snaží nejrůznějšími způsoby zajistit dopravu, aby pokryli poptávku, která před svátky sílí každým dnem.

"Narušené výrobní řetězce a vysoká poptávka je konstelace, která vede k tomu, že rostou ceny napříč všemi skupinami spotřebitelského koše," potvrzuje Vejmělek. Dražší energie, vstupní materiály, ale i práce v podobě rostoucích mezd se podle něj při vysoké poptávce ze strany zákazníků na koncových cenách jistě projeví.

  • Problémy s dodávkami a růst cen je možné vidět hlavně u výrobků využívajících polovodiče - tedy u aut, elektroniky či spotřebičů. "Dopady některých cenových tlaků, jako je například nedostatek řidičů v kamionové dopravě, však působí poměrně plošně," dodává Michal Skořepa z České spořitelny. 

Naopak problém s dostupností by neměl nastat u tuzemské výroby. Levnější by zase mohly být starší série produktů, které budou nahrazovány novými. "Rovněž by mělo docházet ke zlevňování mobilních tarifů a dat," domnívá se analytik Křeček.

Nezdražuje přitom jen zboží a služby, ale také základní potraviny. Světové ceny potravin se v listopadu čtvrtý měsíc za sebou zvýšily a jejich index vystoupil nejvýše za deset let.

Hlavní důvodem zdražování potravin je kromě inflace také rostoucí cena lidské práce. Globálně pak rostoucí poptávka z Číny, náklady na produkci potravin navíc zvýšila opatření spojená s tlumením rizik koronaviru - tedy omezený pohyb pracovní síly i omezené možnosti distribuce zboží a vícenáklady spojené s hygienickými opatřeními.

 

Právě se děje

Další zprávy