Šampioni zdražování. Našli jsme 10 potravin, za které si teď Češi připlatí nejvíce

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 24. 10. 2021 16:41
Česko zdražuje. Rostou ceny plynu, nemovitostí či stavebních prací. Pro běžné zákazníky ale nejzásadnější zůstává cena jídla. Aktuálně.cz porovnalo data ve spotřebním koši Českého statistického úřadu, aby zjistilo, které potraviny za uplynulý rok podražily nejvíce. Z následujícího přehledu zjistíte také to, u čeho budou cenovky na pultech růst i v budoucnu a kde se zákazníci dočkají zlevnění.
Zelenina, ilustrační foto
Zelenina, ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko/Economia

Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel i nárůst cen potravin. Meziročně stouply především ceny některých druhů zeleniny, mléka či olejů. Naopak levnější bylo vepřové maso nebo jablka.

Ceny zeleniny stouply proti loňskému září ve spotřebním koši, který statistikům poskytuje údaje o cenách a míře inflace, v průměru téměř o sedm procent. Kromě zeleniny z potravin podražily oleje a tuky. Jejich ceny stouply o 14 procent. Podstatně dražší než loni je také mléko a máslo.

  • "Obecně lze konstatovat, že v meziročním srovnání rostou ceny zemědělských surovin a následně z nich vyráběných potravin až na výjimky (vepřové maso, dočasně některé druhy ovoce a brambory) v celém základním spektru, obvykle v rozmezí 5 až 10 procent," popisuje situaci na trhu pro on-line deník Aktuálně.cz agrární analytik Petr Havel. Připomíná, že meziročně vzrostly ceny zemědělských surovin a potravin nejen v Česku, ale na celém světě.

Hlavní důvod k růstu cen potravin je přitom podle odborníků společný - je jím rostoucí cena lidské práce.

"Globálně pak rostoucí poptávka z Číny, náklady na produkci potravin navíc zvýšila opatření spojená s tlumením rizik koronaviru (omezený pohyb pracovní síly i omezené možnosti distribuce zboží a vícenáklady spojené s hygienickými opatřeními)," vypočítává dále Havel.

Do cen zemědělských surovin se podle něj také začínají stále více promítat opatření na ochranu přírody, jako jsou zákazy nebo omezení rizikových pesticidů, které jsou nahrazovány nákladnějšími biologickými prostředky. "Ale roli hraje také rostoucí podíl ekologické, obvykle dražší produkce a samozřejmě růst nákladů na vstupy do zemědělství i potravinářství (například razantní růst cen hnojiv). V potravinářství pak například růst cen obalů, společně pak aktuálně raketový růst cen energií," dodává analytik.

  • V následujícím přehledu zjistíte, které potraviny meziročně podražily ve spotřebním koši nejvíce a z jakého důvodu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Dopravu na dálnici D2 u Hustopečí zastavil požár kamionu, nyní je už znovu průjezdná

Požár návěsu kamionu dnes v 19:40 zastavil dopravu na 18. kilometru dálnice D2 ve směru na Brno. Mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák uvedl, že uzavírka bude trvat pravděpodobně několik hodin, ČTK to řekl před 21:00. Náklad bylo podle něj nutné z návěsu vyskládat, po dohašení ho bude nutné odklidit. Jeden jízdní pruh hasiči zprovoznili ve 21:30.

"Na dálnici D2 hoří návěs kamionu. 18. kilometr ve směru do Brna je v tuto chvíli neprůjezdný. Hasíme několika vodními proudy," uvedli jihomoravští hasiči před 20:00 na twitteru.

Řidiči, kteří potřebovali místo objet, museli opustit dálnici sjezdem na 25. kilometru na Hustopeče, zpět se vraceli na 11. kilometru u Blučiny.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Začíná soud s Maxwellovou, která údajně pomáhala Epsteinovi zneužívat dívky

U soudu v New Yorku v pondělí začalo hlavní líčení v procesu s bývalou blízkou spolupracovnicí a přítelkyní zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina. Britka Ghislaine Maxwellová podle amerických prokurátorů napomáhala sexuálnímu vykořisťování dívek, za které měl být Epstein souzen, než v létě roku 2019 ve vězení spáchal sebevraždu. Dnes 59letá obžalovaná, která má i americké a francouzské občanství, vinu ve všech bodech obžaloby odmítá.

Prokuratura jí připisuje "klíčovou roli při rekrutování a zneužívání" několika neplnoletých žen v souvislosti s údajným Epsteinovým obchodováním se sexuálními službami. V žalobě jedna z údajných obětí Maxwellovou popisuje jako "nejvýše postavenou zaměstnankyni" Epsteinovy kuplířské operace. Podle prokurátorů si opakovaně získávala důvěru dívek tím, že je brala do kina, kupovala jim dárky a mluvila s nimi o jejich intimním životě.

Obžaloba má celkem osm bodů, při odsuzujícím verdiktu v každém z nich by Maxwellová mohla dostat až 80 let odnětí svobody, napsala agentura Reuters. Její právníci obžalobu prezentují tak, že prokuratura si Britku vybrala jako obětního beránka poté, co přišla o možnost stíhat Epsteina.

Ve vazbě je od loňského července, kdy americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil její zatčení v "krásném sídle" ve státě New Hampshire. Její právní zástupci i příbuzní si opakovaně stěžovali na podmínky, v jakých je zadržovaná, s žádostmi o vypsání kauce ovšem neuspěli.

Další zprávy