Praha - Mzdy v Česku kvůli krizi nerostou. U některých pozic dokonce klesly - dokonce i tam, kde v minulosti rostly v řádu desítek procent. Výjimkou je oblast financí a účetnictví, kde se mzdová úroveň zásadně nemění. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Salary & Benefits Guide 2009-2010 mezinárodní personální agentury Robert Half.
"Nejvýznamnější snížení - až na úroveň roku 2007 - se projevilo u nástupních mezd na pozicích vyžadujících nižší praxi," říká Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.
Průzkum se zabýval oblastmi financí a účetnictví, obchodu a marketingu, informačních technologií a telekomunikací. Zaměřil se také na oblast administrativy, lidských zdrojů, zákaznického servisu, logistiky, práva a na technické pozice. Neobsahuje tedy údaje například z dělnických profesí. "Údaje se týkají hlavně Prahy a okolí," doplnil Křížek.
I přes krizi chybějí odborníci s praxí
Napříč všemi obory nicméně stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. "Tato neuspokojivá situace na trhu práce je důsledkem opatrnosti na straně firem i uchazečů. Nejvíce cenění specialisté, kteří stoprocentně splňují současné vysoké nároky firem, totiž práci aktivně nehledají. Nechtějí podstoupit riziko spojené se změnou zaměstnání," vysvětluje Křížek.
Na konkrétní trendy a výši mezd v jednotlivých oborech se podívejte v grafice:
S uchazeči, kteří zaměstnání aktivně hledají, zaměstnavatelé ale podle průzkumu nejsou spokojeni. I přes skutečnost, že jsou tito uchazeči ochotni nastoupit za výrazně nižší mzdu než v minulosti.
Kvůli tomu prožívají těžké časy absolventi bez praxe. "Firmy totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě," dodává Křížek.
K největšímu propouštění kvůli krizi došlo hlavně v oblastech marketingu a lidských zdrojů.