Praha - Od března mají klesnout náklady dlužníků, kteří včas nezaplatili částky menší jak deset tisíc korun. Změnu vyhlášky připravilo ministerstvo spravedlnosti.
Vláda tím chce zabránit dosud běžným případům, kdy například původní dluh nepřevyšující 1000 korun snadno naroste na nejméně 15 tisíc korun. Jde třeba o pokuty za jízdu načerno nebo nezaplacené nemocniční poplatky.
Náklady, které dlužník u takzvaných bagatelních pohledávek (do 10 tisíc korun) musí zaplatit advokátovi a exekutorovi, mají klesnout o více než dvě pětiny oproti současnému stavu.
S blížícím se termínem této změny se však čím dál hlasitěji ozývají některé inkasní agentury a advokáti.
Pokud prý bude odměna advokáta a exekutora příliš nízká, věřitelé údajně nebudou moci drobné pohledávky vymáhat.
Inkasní agentury a advokáti varují, že například dopravním podnikům vzroste počet černých pasažérů a že na notorické dlužníky budou nakonec muset doplácet všichni.
Populismus poškodí věřitele
Ministr spravedlnost Jiří Pospíšil z ODS představil svůj návrh už na konci loňského září. "Hlavním důvodem změn je neustále se zvyšující počet nařízených exekucí a skutečnost, že v případě bagatelních pohledávek dochází k tomu, že náklady exekuce a náklady věřitele, zejména náklady na právní zastoupení advokátem, do značné míry převyšují vymáhanou částku," zdůvodnil jej tehdy.
Inkasní agentury a advokáti jsou pochopitelně proti. Snížení nákladů právního zastoupení podle nich zcela změní způsob vymáhání dluhů do 10 tisíc korun. A změna nemá být k lepšímu.
Dojde prý k tomu, že pro věřitele, inkasní společnost či případného postupníka nebude ekonomicky výhodné pohledávky vymáhat soudně. To podle nich zvýší počty dlužníků, jimž nebudou hrozit právní důsledky jejich nezodpovědného chování v podobě žaloby.
"Jako zástupce velké inkasní společnosti zaměřující se na řešení retailových pohledávek chci vyjádřit obavu, že se tato skutečnost promítne do platební morálky dlužníků," říká například Kamil Kavka, jednatel inkasní společnosti M.B.A. Finance.
Podle zástupců právní kanceláře Michala Bendy je navrhovaná novela vyhlášek populistickým krokem.
"Je třeba si uvědomit, že snížením náhrady za odměnu advokáta podle vyhlášky budou nejvíce poškozeni věřitelé, kteří se snaží vymoci své pohledávky. Soudem přiznaná náhrada totiž přísluší právě věřitelům a má sloužit na alespoň částečné pokrytí jejich výdajů za advokáta," říká advokát Aleš Jirásek.
"Faktické výdaje žalobců na advokáta jsou v případě déletrvajícího sporu vždy vyšší, než přiznaná náhrada," dodává.
Více černých pasažérů?
Odpůrci ministerského návrhu tedy ve zkratce varují před tím, že dlužníci se svých neuhrazených pohledávek budou bát méně než nyní. Věřitelům porostou náklady, některé dluhy nebudou vymáhat a jako kompenzaci těchto ztrát nakonec zvýší cenu pro všechny, což odnesou hlavně poctiví lidé.
Inkasní společnost M.B.A. Finance varuje například před nárůstem černých pasažérů v městské hromadné dopravě.
V tiskové zprávě této společnosti se vyjadřuje i generální ředitel plzeňského dopravního podniku Michal Kraus: "Úprava vyhlášky určitě zasáhne do hospodaření našeho podniku. Z pohledu cestujících je to v první řadě dobrý signál pro černé pasažéry, kterým už nebude hrozit žaloba," domnívá se.
Na dotaz online deníku Aktuálně.cz, zda se obává růstu počtu černých pasažérů, ale již tak jednoznačnou odpověď nezformuloval. "Nelze na to jednoduše odpovědět. Důležité podle našeho názoru není jen stanovení výše náhrad. Významná bude pozice soudů a jejich rozhodování, neboť u tohoto typu sporů neexistuje opravný prostředek," říká Kraus.
A co obavy inkasní agentury, že například městské dopravní podniky přestanou vymáhat některé dluhy? Ani v tomto případě nehovoří Kraus tak jednoznačně. "I nadále budeme pohledávky důsledně vymáhat. Jakým způsobem a za jakých podmínek se rozhodneme, až bude známa příslušná vyhláška," sdělil online deníku Aktuálně.cz.
Stejnou otázku jsme položili i pražskému a brněnskému dopravnímu podniku. Pražský neodpověděl, brněnský reagoval jednoznačně: "Pohledávky budeme důsledně vymáhat, i když se případně změní podmínky a způsoby jejich vymáhání. Nepředpokládáme tedy, že by mělo dojít k nárůstu počtu neplatičů," říká mluvčí Linda Škrancová.
Proč vlastně městem vlastněné dopravní podniky využívají externí advokáty místo vlastních firemních právníků?
Plzeňský i brněnský podnik se shodují, že je to pro ně ekonomicky výhodnější.
"Zkušenost byla taková, že k nákladům na vlastní zaměstnance jsme nakonec nesli i náklady na ad hoc najímané externí právní služby. Plný outsourcing advokátních služeb je proto ekonomicky výhodnější a to i s ohledem na skutečnost, že při podání žaloby vlastním právníkem-zaměstnancem nemůžete nárokovat náklady právního zastoupení," vysvětluje Michal Kraus.
Takřka o polovinu méně
Vláda chce připravenou změnou zabránit případům, kdy například za dluh do 1000 korun zaplatí dlužník nejméně 15 tisíc korun. Jde třeba o pokuty za jízdu načerno nebo nezaplacené nemocniční poplatky.
Náklady, které dlužník u takzvaných bagatelních pohledávek (do 10 tisíc korun) musí zaplatit advokátovi a exekutorovi, mají klesnout o více než dvě pětiny oproti současnému stavu.
U dluhu do 1000 korun činí současné náklady podle ministerstva 14 900 korun, po novele mají klesnout na 8750 korun (při dobrovolném uhrazení). U dluhů v rozmezí od 1001 do 5000 korun činí náklady 17 600 korun, po novele mají klesnout na 10 100 korun. A u dluhů v rozmezí od 5001 do 10 000 korun je to 23 000 korun, po novele dojde ke snížení na 12 800 korun.
Na neúměrný nárůst dluhu, přestože původně činí třeba jen stokorunu, nedávno upozornila také nezisková organizace Člověk v tísni. Na svém webu zprovoznila kalkulačku ukazující, jak se původně malá částka mnohonásobně zvýší a kdo všechno si k ní "přisadí".
Na druhou stranu už od loňského září zdražily soudní poplatky. Návrh na spor o peněžní částku do 20 tisíc tak nyní přijde na 800 korun, předtím to bylo 600 korun. Poplatky má nakonec platit ten, kdo ve sporu prohraje.
Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který zvýšení poplatků prosadil, jde především o dorovnání inflace za posledních deset let, kdy se poplatky neměnily.
Čtěte také: Osm tisíc zcela bez práce? Odměnu exekutora zrušil soud Exekuce jsou příliš drahé. Banky objevují kouzlo dražeb Nezaplatili jste stovku? Dluh brzy naroste na 18 tisíc |