Osm tisíc zcela bez práce? Odměnu exekutora zrušil soud

Tomáš Fránek
31. 1. 2012 16:10
Ústavní soud: Exekuce se neuskutečnila, žena nemusí nic platit
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Několikatisícová odměna pro exekutora v případě, že neodvedl žádnou práci a nevymohl od dlužníka ani korunu, je jasně protizákonná.

Potvrdili to Ústavní soudci, když se v dalším z případů sporů dlužníků a exekutorů zastali ženy z Nového Jičína.

Žena měla platit přes osm tisíc korun jako odměnu za exekuci, která nebyla. Exekutorskou odměnu měla platit přesto, že svůj šestitisícový dluh Komerční bance zaplatila mnohem dříve, než exekutor mohl po nařízení soudu dlužnou částku začít vymáhat.

Odměnu exekutorovi schválil Okresní soud v Novém Jičíně, žena se pak proto obrátila na Ústavní soud.

Z nuly je jenom nula

Až Ústavní soudci rozhodli, že odměna exekutora se měla počítat z nulové částky, takže neměla být žádná.

"Soudní exekutor nemohl nic vymoci, proto byla základem pro určení jeho odměny částka nulová," rozhodl senát Ústavního soudu se zpravodajkou Eliškou Wagnerovou.

Exekutor podle soudců nemohl dostat ani nejnižší částku určenou jako odměnu exekutorům, která je stanovena na tři tisíce korun. "Tato částka by se mohla uplatnit jen tehdy, bylo-li v exekučním řízení vymoženo alespoň něco," uvedli ústavní soudci ve svém verdiktu.

Ústavní soud také velmi ostře kritizoval počínání soudců z Nového Jičína, kteří s exekutorskou odměnou souhlasili. Podle ústavních soudců by totiž soudy měly být schopny takto jednoduché spory spravedlivě vyřizovat samy a lidé by se pak nemuseli odvolávat až k Ústavnímu soudu.

Odměny od března klesnou

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS nyní uvažuje o zpřísnění kárných trestů pro exekutory.

Objevila se totiž řada případů, kdy lidé dlužili pouze zanedbatelné částky, museli však nakonec platit desítky tisíc na nákladech exekuce. Někdy jim byl také obestaven či zabaven majetek, který výrazně převyšoval samotný dluh.

Podle Pospíšila má v některých případech pomoci nová vyhláška upravující odměny advokátů a exekutorů. Je pak zcela jisté, že pochybil konkrétní exekutor.

"Kdyby zkrátka dva, tři exekutoři už přišli o svoji licenci, tak bychom viděli ty změny, které by nastaly," prohlásil Pospíšil.

Novela vyhlášky, podle které se budou snižovat odměny advokátů a exekutorů, začne podle ministra platit v březnu. V případě nejnižších částek by platil dlužník až o 70 procent méně.

Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni ale tato změna není dostatečná. Hůle navrhuje vyhlášku zcela zrušit. Pospíšil připustil i tuto možnost. O odměnách exekutorům by pak rozhodovaly soudy podle jednotlivých případů exekuce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy