Osm tisíc zcela bez práce? Odměnu exekutora zrušil soud

Tomáš Fránek
31. 1. 2012 16:10
Ústavní soud: Exekuce se neuskutečnila, žena nemusí nic platit
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Několikatisícová odměna pro exekutora v případě, že neodvedl žádnou práci a nevymohl od dlužníka ani korunu, je jasně protizákonná.

Potvrdili to Ústavní soudci, když se v dalším z případů sporů dlužníků a exekutorů zastali ženy z Nového Jičína.

Žena měla platit přes osm tisíc korun jako odměnu za exekuci, která nebyla. Exekutorskou odměnu měla platit přesto, že svůj šestitisícový dluh Komerční bance zaplatila mnohem dříve, než exekutor mohl po nařízení soudu dlužnou částku začít vymáhat.

Odměnu exekutorovi schválil Okresní soud v Novém Jičíně, žena se pak proto obrátila na Ústavní soud.

Z nuly je jenom nula

Až Ústavní soudci rozhodli, že odměna exekutora se měla počítat z nulové částky, takže neměla být žádná.

"Soudní exekutor nemohl nic vymoci, proto byla základem pro určení jeho odměny částka nulová," rozhodl senát Ústavního soudu se zpravodajkou Eliškou Wagnerovou.

Exekutor podle soudců nemohl dostat ani nejnižší částku určenou jako odměnu exekutorům, která je stanovena na tři tisíce korun. "Tato částka by se mohla uplatnit jen tehdy, bylo-li v exekučním řízení vymoženo alespoň něco," uvedli ústavní soudci ve svém verdiktu.

Ústavní soud také velmi ostře kritizoval počínání soudců z Nového Jičína, kteří s exekutorskou odměnou souhlasili. Podle ústavních soudců by totiž soudy měly být schopny takto jednoduché spory spravedlivě vyřizovat samy a lidé by se pak nemuseli odvolávat až k Ústavnímu soudu.

Odměny od března klesnou

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS nyní uvažuje o zpřísnění kárných trestů pro exekutory.

Objevila se totiž řada případů, kdy lidé dlužili pouze zanedbatelné částky, museli však nakonec platit desítky tisíc na nákladech exekuce. Někdy jim byl také obestaven či zabaven majetek, který výrazně převyšoval samotný dluh.

Podle Pospíšila má v některých případech pomoci nová vyhláška upravující odměny advokátů a exekutorů. Je pak zcela jisté, že pochybil konkrétní exekutor.

"Kdyby zkrátka dva, tři exekutoři už přišli o svoji licenci, tak bychom viděli ty změny, které by nastaly," prohlásil Pospíšil.

Novela vyhlášky, podle které se budou snižovat odměny advokátů a exekutorů, začne podle ministra platit v březnu. V případě nejnižších částek by platil dlužník až o 70 procent méně.

Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni ale tato změna není dostatečná. Hůle navrhuje vyhlášku zcela zrušit. Pospíšil připustil i tuto možnost. O odměnách exekutorům by pak rozhodovaly soudy podle jednotlivých případů exekuce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy