"Když bude člověk vědět, jaký bude mít důchod, tak se může rozhodnout, zda si bude více spořit, a lépe se na penzi zajistí," uvedl již v minulosti pro Aktuálně.cz Jiří Šatava, který spolupracoval s ministerstvem práce a sociálních věcí na důchodové reformě. V té se právě s Informační důchodovou aplikací, pracovně označovanou jako "přehledná kalkulačka pro každého", počítalo.
Ačkoliv důchodová reforma zatím schválena nebyla, nová aplikace je už "venku". Zatím je ve zkušebním provozu a nabízí právě orientační výpočet výše důchodu v době odchodu do penze. To zatím nebylo nikdy možné zjistit, protože výpočet důchodu je podle současného systému velmi složitý.
Kromě výše důchodu se lidé v aplikaci dozvědí, který den přesně mohou odejít do důchodu, kolik dob pojištění zatím získali, tedy zjednodušeně řečeno kolik let podle údajů sociální správy již odpracovali a jak dlouho budou muset ještě chodit do práce. Na stránce najdou také kompletní přehled evidovaných dob pojištění. Můžete si tedy zkontrolovat, zda vám v něm něco nechybí.
Podle současného systému má nárok na důchod žadatel, který dosáhl státem požadovaného věku odchodu do důchodu a zároveň má odpracovaných 35 let. V řadě zemí platí jen jedno pravidlo. Mluví se o tom, že důchodová reforma by podmínky mohla zmírnit především v počtu odpracovaných let.
Do aplikace se zájemci přihlásí buď přes elektronickou identitu (její součástí je například i bankovní identita - tedy přístup do elektronického bankovnictví), nebo datovou schránkou. Pak už se zobrazí stránka s předvyplněnými osobními údaji. U žen je navíc kolonka, kde vyplní počet dětí a jejich data narození. Po odkliknutí se zobrazí všechny důchodové údaje.
V návrhu důchodové reformy se vedle zprovoznění důchodové aplikace uvažovalo například i o rozesílání dopisů jednou za pět let, ve kterých by se adresát dozvěděl, jaký důchod mu zhruba vychází, nebo o zřízení virtuálních důchodových kont. Tyto nástroje jsou zatím ale jen na papíře.
Mladí lidé chtějí důchod 22 tisíc
Částky, které aplikace vypočítává jako budoucí důchod, nejsou o moc vyšší než ty současné. V prvním čtvrtletí letošního roku přitom průměrná výše starobního důchodu dosáhla 15 351 korun. Jaké budou ceny v době, kdy lidé půjdou do důchodu, lze těžko odhadnout.
Každopádně představy mladých lidí o důchodu jsou trochu někde jinde. Podle průzkumu Air Bank mezi tisícovkou respondentů by lidé ve věku 18 až 35 let chtěli brát v důchodu alespoň 22 tisíc korun v současné hodnotě. Navíc chtějí mladí Češi odejít do penze dříve, než je nyní pro ně zákonem stanovená věková hranice. Lidé si jsou ale vědomi, že k dosažení ideální výše příjmu při dřívějším odchodu do důchodu budou muset ke starobní penzi přidat ještě další pasivní příjem.
"Češi se zodpovědně zabývají problematikou důchodu už od mladého věku a uvědomují si potřebu aktivně se na stáří připravit i po finanční stránce. Každá nová generace by se totiž na státní podporu měla spoléhat stále méně. Mladí tak hledají způsoby, jak se o své budoucí já postarat sami, ať už pomocí různých investic, nebo doplňkového penzijního spoření," říká Petr Šmíd z Air Bank.
Jak dál průzkum zjistil, polovina mladých Čechů si myslí, že je nutné se na své finanční zabezpečení v důchodu začít připravovat už ve chvíli, kdy nastoupí do prvního zaměstnání. Čtvrtina pokládá za vhodný termín dosažení 30. narozenin a 15 procent dotázaných říká, že by se touto otázkou měl člověk zaobírat ve chvíli, kdy se mu narodí první dítě.