aplikace

Livesport roste, loni zvýšil čistý zisk o 15 procent na 1,33 miliardy korun

Skupina Livesport, která poskytuje informace o sportovních výsledcích, loni zvýšila čistý zisk o 15 procent na 1,33 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 16 procent na 1,64 miliardy korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě. Livesport je v poskytování rychlých sportovních informací globálním lídrem. Je to česká společnost založená v roce 2006, sídlí v Praze. 

Nejdůležitější částí skupiny je celosvětová síť Flashscore, která fanouškům přináší zpravodajství z téměř 40 sportů. Aktuální výsledky, statistiky a další informace ve více než 30 světových jazycích vyhledává v síti Flashscore měsíčně zhruba 100 milionů uživatelů z celého světa. Některou z aplikací Livesportu si do svých mobilních zařízení stáhlo přes 100 milionů fanoušků.

Zdroj: ČTK

DownDetector: Lidé signalizují potíže u služeb Facebook, Instagram a WhatsApp

Hlášení uživatelů signalizují potíže u služeb Facebook, Instagram a WhatsApp. Uvedl to server DownDetector, který informace o problémech na internetu shromažďuje. Počty nahlášených komplikací jsou nicméně výrazně nižší než při rozsáhlém výpadku, který tyto služby zasáhl v pondělí večer a trval zhruba sedm hodin.

Všechny tři jmenované služby spadají pod americkou společnost Facebook a jejich provoz se opírá o stejnou infrastrukturu. Výpadek Facebooku v pondělí mimo jiné přetížil část sítě českého operátora Vodafone, lidé měli problém s internetovým připojením i dalšími službami. Společnost Facebook uvedla, že výpadek způsobil chybná změna konfigurace.

Zdroj: ČTK

Jižní Korea jako první zasáhla proti Applu a Googlu při platbách za aplikace

Jižní Korea v úterý v přelomovém rozhodnutí omezila nadvládu amerických internetových firem Apple a Google v platbách za aplikace v jejich virtuálních obchodech. Stala se první zemí, která takto rázně zasáhla, informoval server CNBC. Zákon o podnikání v telekomunikačním sektoru, přezdívaný anti-Google, dostal před rokem na stůl parlament a dnes o něm zákonodárci rozhodli. V praxi to znamená, že Apple a Google už nebudou moci vývojáře aplikací nutit, aby zákazníci za aplikace platili prostřednictvím Applu a Googlu.

Podmínky Applu a Googlu vyžadují, aby vývojáři odváděli těmto firmám poplatek až 30 procent z tržeb. Apple tyto aplikace nabízí přes svůj virtuální obchod App Store, Google přes obdobný on-line obchod Google Play. Jihokorejský parlament v úterý návrh zákona o omezení tržní síly Applu a Googlu schválil jednoznačně. Ze 188 hlasujících zákonodárců jich pro změnu zákona o podnikání v telekomunikacích zvedlo ruku 180, uvedla agentura Reuters.

Google v první reakci sdělil, že schválení změn v Jižní Koreji vezme v potaz. Firma tvrdí, že chce zachovat model, kdy bude možné provozovat kvalitní operační systém i obchod s aplikacemi.

Zdroj: ČTK

Apple ustoupil vývojářům, umožní platby za aplikace jinak než přes App Store

Americká společnost Apple se rozhodla ustoupit ve sporu s vývojáři a po dohodě s nimi umožní, aby tvůrci aplikací mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes virtuální obchod App Store, který patří Applu. Technologický gigant to oznámil v tiskové zprávě. To je zásadní změna dosavadního postoje, protože Apple se tomu až donedávna bránil.

Apple tvůrcům aplikací zakazoval, aby zákazníky sami e-mailem kontaktovali a nasměrovali na jiné platební metody. Spor se vedl o výši poplatků, které tvůrci aplikací museli Applu odvádět za to, že mohou své aplikace nabízet přes jeho virtuální obchod. Apple vybíral až 30 procent z hrubých tržeb, loni ale tento poplatek snížil na polovinu těm tvůrcům, kteří z prodeje nezískají více než milion dolarů (21,7 milionu Kč). Nyní mohou vývojáři využívat informace získané ve svých aplikacích, například e-mailovou adresu, ke komunikaci se zákazníky. Mohou jim tedy sdělit, jak za využívání aplikace platit jinak a levněji, než prostřednictvím platební brány Applu.

Změna přístupu je výsledkem urovnání hromadné žaloby, kterou na Apple podali vývojáři. Ti tvrdí, že Apple zmonopolizoval distribuci aplikací ve svém operačním systému iOS a nákupy v prostředí aplikace. Dosáhnul tak podle nich toho, že vývojáři jsou nuceni Applu odvádět neúměrně vysoké poplatky, poznamenal server CNBC.

Zdroj: ČTK

Sociální síť Clubhouse už nebude jen pro zvané, firma aplikaci zpřístupní všem

Sociální síť pro audio-chat Clubhouse, která získala popularitu v době koronavirové pandemie, už nebude jen pro zvané. Firma to uvedla na svém blogu. Až dosud přístup do aplikace získal jen ten, koho pozval stávající člen, nebo se musel zapsat do pořadníku čekajících. Společnost ve středu vysvětlila, že plán vždy byl zpřístupnit aplikaci všem, ale více než rok musela omezovat počet uživatelů.

Clubhouse umožňuje poslouchat živě rozhovory a aktivně se účastnit diskusí. Za pandemie byly její služby velmi žádané, ale podle odhadů tržních expertů zájem mezitím opadl. Společnost sama ovšem uvádí, že od května, kdy spustila verzi pro operační systém Android, jí přibylo deset milionů uživatelů. Předtím byla aplikace k mání jen pro majitele chytrých telefonů od firmy Apple.

Zdroj: ČTK
Pokračovat