Kalkulačka: Kdo má nárok na přídavek na dítě a o kolik zvýší rodinný rozpočet

Kateřina Hovorková Produkt Kateřina Hovorková, Produkt
5. 2. 2020 6:15
Na rozdíl od rodičovského příspěvku, který se letos zvýšil o 80 tisíc, přídavek na dítě zůstává stále ve stejné výši jako v minulých letech. V naší kalkulačce zjistíte, kolik přesně dostanete a zda na peníze od státu vůbec dosáhnete.

Přídavek na dítě, který se pohybuje od pětistovky do 1000 Kč za měsíc, je určen hlavně nízkopříjmovým rodinám. Součet příjmů v rodině totiž nesmí být vyšší než 2,7násobek životního minima. 

  • Například životní minimum rodiny s dvěma dětmi ve věku 8 a 16 let činí 10 560 korun na měsíc. Na přídavek na dítě tak dosáhne rodina v případě, že bude mít čisté příjmy nižší než 28 512 korun. 

Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmů doložených rodinou. Pokud jeden z rodičů má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem

  • ze závislé činnosti alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce
  • ze samostatné činnosti
  • z dávek nemocenského pojištění
  • z dávek důchodového pojištění
  • z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci
  • z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku
  • z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,

náleží dítěti přídavek ve zvýšené výměře.

Výše přídavku na dítě za kalendářní měsíc:

Věk nezaopatřeného dítěte

Základní výměra přídavku na dítě

Zvýšená výměra přídavku na dítě

0-6 let 500 800
6-15 let 610 910
15-26 let 700 1000

Kde a jak žádat

O přídavek na dítě je třeba požádat na úřadu práce a pak následně každé čtvrtletí dokládat příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, posuzuje se dítě s rodičem, se kterým společně žije. Bylo-li rodičům po rozvodu svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče, posuzuje se příjem rodiče určeného na základě dohody obou rodičů.

Pokud má rodič datovou schránku, posílá vyplněné formuláře přes ni, pokud ji nemá, vyplňuje papírový formulář a předává ho na příslušné pracoviště úřadu práce. 

 

Právě se děje

Další zprávy