Z průzkumu České spořitelny vyplynulo, že každý pátý klient si neuvědomuje, že je držitelem kreditní karty, kterou získal například v rámci nákupu zboží na splátky přímo u prodejce.
Lidé přitom produkty, jako je kreditní karta či kontokorent, ani nemusí využívat. Jen samotný fakt, že daný produkt vlastní, ale stačí k ovlivnění jejich bonity třeba v případě, kdy budou žádat o půjčku. "Už jen fakt, že jsou jejich vlastníky, poměrně významně snižuje jejich úvěryschopnost a potenciálně ohrožuje i jejich finanční zdraví," potvrzuje Daniela Pešková z České spořitelny.
Banka se tak podle Peškové rozhodla svým klientům na pobočkách zdarma a na počkání nabídnout přehled všech jejich půjček včetně těch, které mají u jiných bank a nebankovních společností. Nevyužívané karty či další produkty tak mohou následně zrušit. Právě finanční minulost totiž hraje roli v takzvaném scoringu, což je proces ověření bonity klienta, tedy zda bude schopen řádně a včas úvěr splácet.
"Znalost rozpočtu klienta je pro naše bankéře zcela zásadním předpokladem pro poskytnutí poradenství. Zvláště v této době, kdy inflace dosahuje rekordních hodnot, chceme klientům pomoci situaci zvládnout a udržet jejich rozpočet v plusu. Součástí je tak i tato služba, jež má za úkol ověřit, zda má klient své splátky pod kontrolou. Ať již se jedná o splátky úvěrů stávajících, tak i úvěrů aktuálně či do budoucna zvažovaných," vysvětluje dále Pešková.
Služba je primárně určena klientům České spořitelny. Klienti ostatních bank mohou službu využít také, ale už s jistým omezením. Aby totiž mohli bankéři spořitelny nahlédnout do bankovních a nebankovních registrů, musí lidé, kteří mají účet u jiné banky, v prvním kroku požádat banku o konsolidaci půjček.
Může jít pouze o formální krok, ale až na základě této žádosti mohou posléze bankéři zjistit informace o všech úvěrových produktech žadatele. Klient ovšem může konsolidaci následně odmítnout a informace o svých závazcích přesto získá.
Placené služby i další zdarma
Podobnou službu nabízí na českém trhu také portál kolikmam.cz, který provozuje společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Například služba MůjKredit zahrnuje informace o dluzích u bankovních a nebankovních finančních institucí včetně informací z veřejných zdrojů, jako je Centrální evidence exekucí, Insolvenční rejstřík, ARES, databáze neplatných dokladů ministerstva vnitra.
Obsahuje také informace z registru REPI (Registr platebních informací), který sdružuje například poskytovatele mikropůjček, dodavatele energií a další společnosti se službami založenými na splátkách. Klient tak získá v jednom reportu, ovšem za poplatek 100 korun, informace o dluzích u těchto společností.
Za cenu 499 korun je pak k dispozici roční služba, která žadatelům pošle čtyřikrát do roka výpis z registrů, přehled jejich závazků a ještě navíc úvěrové osobní hodnocení žadatele. Ke službě je možné se přihlásit přes Bankovní identitu.
Je také možné si objednat výpis z negativních registrů Solus, a to přes službu NejsemDlužník.cz. Služba vyhledá závazky po splatnosti u finančních institucí, telefonních operátorů, poskytovatelů elektrické energie a dalších firem. Navíc žadatel získá ještě výpis z Centrální evidence exekucí a Insolvenčního rejstříku. I tato služba je placená a vyjde na 250 korun.
V tuzemsku funguje také webový portál Nedlužímstátu.cz, který Čechům zdarma pomáhá s vyhledáním dluhů u státních institucí. Nabízí nejenom ověření existence dluhů, ale i řešení případných závazků.
Podle autorů portálu, kterými jsou Česko.Digital a Institut prevence řešení předlužení, lidé dluží státu podle odhadů ministerstev až několik desítek miliard korun. O dluzích přitom často ani nevědí.
Zjistit totiž možný dluh u státních institucí, jako je finanční úřad, sociální správa, zdravotní pojišťovna či celní úřad, je poměrně komplikovaný a zdlouhavý proces.
S dluhy pomůže Milostivé léto
Pokud lidé nějaké dluhy u státu najdou, mohou se jich celkem snadno zbavit v oddlužovací akci Milostivé léto II., která v současnosti běží až do konce listopadu.
Dlužníkům přitom stačí, aby zaplatili jistinu a odměnu exekutorovi ve výši 1815 korun. Zbytek dlužné částky jim pak bude odpuštěn. Vztahuje se ale pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Je to proto, že jde vlastně o opakování původního milostivého léta, které začínalo na konci října loňského roku.
Milostivé léto II. se vztahuje na dluhy u veřejných institucí nebo státních či polostátních podniků včetně zdravotních pojišťoven. Jde například o dluhy vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetickým úřadům v rukách státu, na nezaplacené poplatky České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám, které evidují nejvíce dlužníků - zhruba 200 tisíc.