"Jde o historicky první pamětní bankovku, doposud jsme totiž k vydání neměli oprávnění. To se nedávno úpravou zákona změnilo," uvedl guvernér Jiří Rusnok, který doplnil, že je vydáno 20 tisíc kusů této bankovky.
To je z pohledu numismatického nízký náklad. Zřejmě se tak tisíc až patnáct set korun, které do koupě lidé investují, v budoucnu mnohonásobně vrátí. Platí, že bankovky a mince se stanou zajímavými, pokud jsou vydány či raženy v menším nákladu, jsou na nich specifické vady, či jsou něčím unikátní.
"Bankovka v nominální hodnotě sto korun se nedá pořídit na pracovištích ČNB, nabídnou jí smluvní partneři banky pro prodej sběratelského materiálu. Jejich seznam lze najít na webových stránkách banky," uvedla mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová a dodala, že je o ní velký zájem.
Stokoruna nese portrét Aloise Rašína, za ním je patrné sídlo České národní banky se sochou Světlonoše na střeše. Rubová strana je věnována takzvanému Schebkovu paláci, někdejší budově Bankovního úřadu ministerstva financí a Národní banky Československé, a ženské tváři, která je symbolem Státní tiskárny cenin.
Emise mincí a bankovek ke 100. výročí česko-slovenské koruny
30. ledna 2019
Dvacky - tři mince s nominální hodnotou 20 Kč nesou portréty prvorepublikových národohospodářů, kteří mají významný podíl na vzniku a stabilitě koruny po založení československého státu - prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila. Od každého motivu je vydáno 200 tisíc kusů. Navazují na úspěšnou říjnovou emisi tří dvacetikorun zpodobňujících T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika.
Stokoruna - oběžná bankovka o nominální hodnotě 100 Kč, která je ozvláštněna logem oslav 100. výročí zavedení československé koruny. Tento tzv. přítisk je umístěn na lícní straně v kuponu pod nominální hodnotou jinak běžné stokoruny. Jsou vydává v množství 200 tisíc kusů.
31. ledna 2019
Pamětní stovka - poprvé v historii vydá národní banka také pamětní bankovku s názvem Budování československé měny, připomínající osobnost prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Bankovka se nedá pořídit na pracovištích ČNB, nabídnou jí smluvní partneři banky pro prodej sběratelského materiálu. Její cena je stanovena na jeden tisíc korun.
100 milionová mince - Nebude sice k mání, ale k vidění ano. Vysokohmotnostní mince v nominální hodnotě 100 milionů korun z ryzího zlata má průměr 53,5 cm a váží 130 kg. Jedná se o druhou největší minci světa. Lidé si ji budou moci prohlédnout od 1. února do 28. dubna na výstavě 100 let česko-slovenské koruny v Císařské konírně Pražského hradu.
5. března a 10. dubna 2019
10 tisícová mince - 5. března 2019 bude v prodeji mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s názvem Zavedení československé měny.
Bimetalová mince - má nominální hodnotu dva tisíce korun. Mince ponese zlatou inlej s replikou československé korunové mince z roku 1922 ve stříbrném korpusu. Připomene vznik koruny coby peněžní jednotky nového státu. Podle guvernéra Rusnoka jde o druhou takovou minci v novodobé historii státu a v prodeji bude sedm tisíc kusů od 10. dubna.
3. července 2019
Pětistovka - Na červenec 2019 připadne další důležité datum, a to 100 let od zahájení vydávání československých platidel. K tomuto výročí banka vydá pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 500 korun.