Může vás zaměstnavatel poslat do karantény, když kašlete? A kolik korun dostanete, když musíte zůstat s dítětem doma, jehož školu zavřeli? Právník Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland radí, co můžou v souvislosti s šířením nákazy koronaviru chtít firmy po svých zaměstnancích a naopak jaká jsou jejich práva vůči zaměstnavatelům.
Nechoďte!
V souvislosti s nákazou se může stát ještě jedna věc. Provozovnu zaměstnavatele z důvodu protiepidemiologických opatření zavřou. Jde vlastně o nařízení karantény a v takovém případě zaměstnavatel platí prvních 14 dní zaměstnancům "nemocenské".
"V případě uzavření provozovny z jiných důvodů budou mít zaměstnanci zpravidla nárok na poskytnutí náhrady mzdy. Zaměstnavatel může zvážit ale další možnosti pro snížení finančního dopadu, jako je právě nařízení dovolené nebo přeplánování směn," říká Tomáš Procházka.
Upozorňuje, že ve specifických případech nebudou mít zaměstnanci nárok na náhradu mzdy v plné výši. "V případě výpadku dodávek surovin, pohonné síly nebo podobné provozní příčiny se bude jednat o prostoj s náhradou ve výši 80 % průměrného výdělku. Pokud bude příčinou omezení poptávky po výrobcích a službách zaměstnavatele, může náhrada klesnout dokonce na 60 % průměrného výdělku," dodává advokát.