Pracující důchodci přijdou o dva tisíce. Schváleno

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 7. 2012 5:00
Další dopad vládního balíčku: Pracující důchodci si už neodečtou základní daňovou slevu
Vláda šachuje s důchody. Snímek je ilustrační.
Vláda šachuje s důchody. Snímek je ilustrační. | Foto: Reuters

Praha - Pracujícím důchodcům se od roku 2013 sníží měsíční čistý příjem až o 2070 korun.

Vláda totiž v "balíčku rozpočtových opatření" prosadila, že výdělečně činní příjemci starobních důchodů si již nebudou moci od daně z příjmů odečítat základní slevu na poplatníka v roční výši 24 840 korun.

Důchodci si tuto slevu mohli odečítat od roku 2008. Jejím zrušením chce ministerstvo financí do státního rozpočtu v příštích třech letech získat šest až sedm miliard korun.

I toto opatření, stejně jako například omezení valorizace důchodů nebo zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent, má podle zákona, který v pátek schválili poslanci, platit jen dočasně - pro léta 2013 až 2015.

"Tato základní sleva na dani má zajistit efektivní nezdanění životního minima, čehož je u důchodců dosaženo vyplácením důchodu, který nepodléhá do výše 24 tisíc korun měsíčně dani z příjmů fyzických osob," vysvětluje konec daňové slevy ministerstvo financí v důvodové zprávě k zákonu.

Foto: Jiří Kropáček
Čtěte také:
Vyšší daně a další škrty. Čtěte, co schválili poslanci
Penze porostou méně, děti rodičům nepřispějí. Schváleno
Změny v penzijním připojištění: Spořte víc, chce vláda

Ministerstvo počítá s tím, že se zrušení daňové slevy dotkne zhruba 80 tisíc pracujících důchodců. Ministerstvo financí zároveň nepředpokládá, že by zvýšená daňová zátěž odradila od práce významný počet seniorů. "Tento odhadovaný počet by mohl být statisticky konstantní i pro období let 2013-2015," stojí v důvodové zprávě.

Většina pracujících důchodců, podle ministerstva zhruba 64 tisíc, se přitom nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí. Jde tedy například o advokáty či lékaře.

Následující tabulka ilustruje, že u příjmů nad 10 tisíc korun hrubého zrušení možnosti odečítat základní daňovou slevu znamená, že pracující důchodce přijde o 2070 korun měsíčně, tedy o 24 840 korun za celý rok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy