Praha - Nová Zuno Bank ze skupiny Raiffeisen Bank International vstupuje na český trh. Konkrétní nabídku představila na úterní tiskové konferenci, současně spustila služby pro veřejnost.
Čistě internetová banka sází na jednoduché produkty včetně přehledného ceníku. Podle očekávání nabídla dvě varianty běžných účtů - podobně jako na Slovensku, kde působí od loňského prosince.
Lákadlem jsou hlavně výrazně vyšší úroky na termínovaných vkladech v porovnání s ostatními bankami (nikoliv záložnami).
Úrok u klasického spořicího účtu je "jen" srovnatelný s dosavadní jedničkou na trhu, tedy 2 % ročně. Banka však jako první nabízí způsob, jak neplatit 15% daň z úroků.
Dvě varianty běžných účtů
U základní varianty běžného účtu neplatí klienti žádný měsíční paušál ani poplatky za většinu základních služeb. Součástí tohoto účtu zdarma jsou všechny tuzemské příchozí platby, odchozí platby včetně trvalých příkazů a inkas, debetní karta Visa Classic a vedení spořicího účtu.
Nadstandardní varianta Plus pak nabízí neomezený počet výběrů z bankomatů Raiffeisenbank (u základní varianty je každý za 18 korun), podmínkou je výběr alespoň 1000 korun. Součástí jsou také SMS informace o pohybech na účtu a platbách kartou nebo služba Autopilot, automaticky převádějící peníze mezi spořicím a běžným účtem (obě služby přijdou v základní variantě na 18 korun).
Rozšířená varianta Plus stojí 68 korun měsíčně. Kdo ji chce mít zdarma, musí měsíčně utratit kartou za nákupy alespoň 5000 korun, nebo mít v bance minimálně 200 tisíc korun.
Výběr z ostatních tuzemských bankomatů přijde u obou variant na 38 korun. V zahraničí přijde výběr vždy na 80 korun, a to i v síti mateřské Raiffeisen Bank International.
Konkurencí pro novou Zuno Bank tak budou zejména Fio banka a mBank, které nabízejí běžný účet včetně základních služeb bez poplatků (podrobněji o účtech zdarma čtěte zde).
Spořicí účet s 2 % ročně
Hlavním tahákem při startu nové banky mají být vysoké úroky na spořicím účtu a termínovaném vkladu. "Věříme, že klienty postupně přesvědčíme, aby si nás zvolili i jako hlavní banku pro všechny transakce," říká mluvčí Pavla Renčínová.
Na spořicím účtu banka nabídla úrok dvě procenta ročně. To je sice nad průměrem trhu, nicméně shodné se současnou nabídkou Axa Bank, dosavadní jedničky na trhu.
"Jako první na českém trhu však připisujeme úroky denně," říká Miroslav Střihavka, ředitel Zuno Bank v České republice. To klientům umožňuje neplatit 15% daň, jestliže úroky při spoření nepřekročí 6,99 koruny denně.
"Při úroku 2 % ročně to v praxi znamená, že lidé nemusí odvádět daň z úroků, jestliže zůstatek na spořicím účtu nepřevyšuje v daný den 127 500 korun," upřesňuje Střihavka. Zdůrazňuje, že každý klient si může založit až deset takových spoření.
Čtěte také
- Naši banku budete mít rádi, slibuje Kellnerova Air Bank
- Další nová banka slibuje férovější a jednodušší služby
- ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům
- Volksbank zdraží levné konto z Kauflandu na šestinásobek
- Poštovní spořitelna zdraží platby na pobočkách i karty
- Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti
- První banka vydává bezkontaktní karty, zrychlí platby
Termínovaný vklad - 3,5 % na půl roku
Nejvyšší sazbu - 3,5 % ročně - připravila Zuno na šestiměsíčním termínovaném vkladu. Jde ale zřejmě jen o "dárek na uvítanou", nabídka platí zatím do konce září.
Další sazby termínovaných vkladů jsou sice nižší, ale přesto výrazně nad úrovní většiny ostatních bank: 1,3 % (jeden měsíc), 1,5 % (dva měsíce), 2,2 % (jeden rok), 2,4 % (dva roky) 2,6 % (tři roky).
Kromě některých záložen nabízejí vyšší sazby také Evropsko-ruská banka (od 10 tisíc korun) a u vyšších vkladů (nad půl milionu) i J&T Bank.
Zuno Bank u termínovaných vkladů nevyžaduje žádnou minimální částku. Při předčasném zrušení vrátí všechny uložené peníze bez sankcí, ale bez úroku.
Specialitou je i možnost spoření v eurech, amerických dolarech a britských librách.
Vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 tisíc eur, tedy stejně jako u každé jiné banky či záložny.
Jediná pobočka v Praze
Zuno má být čistě "online" bankou, účet lze ovládat jen po internetu, případně za příplatek 30 korun prostřednictvím operátora na telefonu. Účet si lze založit během tří minut, veškeré podklady pak doručí kurýr domů nebo na jiné smluvené místo.
Jediná "pobočka", nazývaná Zuno zóna, vznikla na pražském Václavském náměstí. Banka chystá ještě mobilní kiosky, nejdříve se objeví zřejmě v nákupním centru na pražském Chodově a v Brně.
Nová banka má fungovat nezávisle na sesterské tuzemské Raiffeisenbank. "Vzhledem k obchodovatelnosti našich akcií nemůžeme zveřejňovat odhady počtu klientů či vkladů," říká k plánovaným cílům předseda představenstva Zuno András Hámori.
"V blízké budoucnosti" plánuje Zuno v Česku spustit další produkty, například spotřební půjčky a výhledově také nabídku pro firmy.
V roce 2012 pak chce nová banka vstoupit také do Maďarska a Polska, výhledově možná i do dalších zemí.
Prostě krásné jméno
Na svém blogu banka také vysvětlila, proč si zvolila název Zuno.
"Chtěli jsme pro ni vymyslet krásné jméno, svěží a takové ... internetové. Stejně jako při určování vizuální identity, i při výběru názvu se jako poradci zapojili marketingoví experti z Velké Británie," vzpomínají zástupci banky.
"Nápadů se dalo dohromady mnoho. Jeden, který můžeme odtajnit, byl Yelo. Název, který odkazuje ke žlutým barvám naší matky - Raiffky. Nakonec ale zvítězilo Zuno, které splňovalo všechna požadovaná kritéria a ... zkrátka se nám líbilo," uvádí banka na svém blogu.
Experti vybírali název, který si lze snadno zapamatovat, snadno se vyslovuje a příjemně zní v jazyce každé ze zemí, kde bude banka působit.
Přijdou i další noví přátelé
Kvůli "malebnému zvuku" si vybrala své jméno také nová Equa Bank, která vyrůstá na základech tuzemské sítě Banco Popolare.
"Je to slovo, které nemá v žádném jazyce konkrétní význam, ale jeho malebný zvuk by měl u klientů navozovat moderní, současný, transparentní a přátelský dojem," říká její šéf David Putts. Také její název pomáhala vybrat mezinárodní agentura.
Značka Banco Popolare na českém trhu končí, nová Equa Bank vlastněná britským fondem AnaCap představí nové produkty v září.
Stejně jako další dva nováčci neslibuje účet zcela zdarma, podobně jako oni láká na služby "bez zbytečného papírování, bezvýhradně férové, příjemné, transparentní a jednoduché bankovnictví, bez skrytých poplatků a nepříjemných překvapení".
Čtěte také: Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům Češi už neplatí bankám nejvíc ve střední Evropě |
Na přelom září a října pak ohlásila vstup na trh i nová Air Bank ze skupiny PPF. "První banka, kterou budete mít rádi", slibuje revoluci v tuzemském bankovnictví - jednoduchost, transparentnost, srozumitelnost, otevřenost a přátelský přístup ke klientům.
Už při startu bude v provozu zhruba osm až dvanáct poboček v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Do tří let jich chce provozovat kolem třiceti.
Air Bank nabídne dvě varianty běžných účtů pro drobné klienty. Zatím prozradila jen jejich koncepci, nikoliv konkrétní ceny - nicméně poplatky mají být pod průměrem trhu.
U "malé" varianty nebudou lidé hradit žádný měsíční paušál. Zaplatí však za jednotlivé služby podle toho, jak často je využívají - půjde hlavně o odchozí platby do jiných bank a výběry z "cizích" bankomatů. Příchozí platby a vklady, výběry z vlastních bankomatů nebo transakce v rámci banky budou vždy zdarma.
U "velké" varianty pak lidé naopak zaplatí pouze měsíční paušál. V jeho ceně získají všechny základní služby včetně výběrů ze všech bankomatů, a to i jinde v Evropské unii. Podrobněji jsme o plánech Air Bank psali zde.