Praha - Téměř při každé třetí kontrole vloni Česká obchodní inspekce zjistila nějaký nedostatek. "Rekordní pokuta činila sedm milionů korun a dostala ji nejmenovaná síť čerpacích stanic," říká ve druhé části rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz ústřední ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová.
A.cz: V první části rozhovoru jsme mluvili o tom, že počet inspektorů zůstává zhruba na stejné úrovni, zatímco každým rokem dostáváte o dva až tři tisíce podání víc. Před čtyřmi lety jich bylo jenom sedm tisíc, vloni už sedmnáct tisíc. Snížili vám k tomu ještě rozpočet kvůli úsporným škrtům ve státní správě?
Naštěstí máme zhruba stejný rozpočet jako v loňském roce. K tomu, abychom mohli plnit všechny české legislativní požadavky a další úkoly vyplývající z unijních předpisů, jsme už na nutném minimu. Kdyby ubylo zaměstnanců, tak už bychom to neměli jak zajišťovat.
A.cz: Kolik lidí byste v ideálním případě potřebovali přibrat?
Byla bych šťastná alespoň za 10 až 20 kvalitních lidí navíc, hlavně jazykově vybavených.
A.cz: Jaký je průměrný plat inspektora ČOI třeba po pěti letech praxe?
Je to dáno platovými tabulkami státní správy, takže po pěti letech má v desáté platové třídě 17 240 korun měsíčně bez příplatků a osobních hodnocení. Za práci v terénu dostávají inspektoři příplatek 1000 korun měsíčně.
A.cz: Kolikrát za rok jsou vaši inspektoři fyzicky napadeni?
Vloni jsme měli tak 10 nebo 12 takzvaných mezních situací, hlavně na tržnicích, při kontrole vináren, večerních kontrolách klubů a také u taxislužeb.
A.cz: Jak velká je fluktuace inspektorů - kolik se jich ročně obmění?
Bohužel tak kolem třiceti procent ročně. Liší se to ale podle regionů. Větší fluktuace je samozřejmě v Praze, kde je náročnější najít kvalitnějšího inspektora, právníka či ekonomika. Jiné je to třeba v Moravskoslezském kraji, kde jsou lidé opravdu vděčni za podobnou práci.
A.cz: Nabízíte pražským zaměstnancům vyšší odměny než jinde?
To bohužel nemůžeme. I kvůli tomu nám pak zaměstnance snadněji přetáhne třeba i samosprávný úřad jako třeba magistrát, protože i s příplatky mu nabídne víc peněz než my ve státní správě.
Čtěte také: Solária škodí zdraví. A jmenovitě tato, varuje ČOI ČOI: Desetina pohonných hmot v Česku nesplňuje normy Pozor na další internetový obchod, který nedodává zboží |
A.cz: A jak vlastně motivujete inspektory, aby byli neúplatní a pečliví? Podílem z udělených pokut to asi nebude...
Podle pokut to samozřejmě není. Inspektoři mohou dostat čtvrtletní odměny, rozhodují o nich krajští ředitelé.
Lidem s dobrou jazykovou vybaveností - a právě víc takových lidí potřebujeme - nabízíme třeba cesty do Bruselu na všechna jednání s Evropskou komisí a podobně, i tím se jim snažíme kompenzovat ten relativně nízký plat a hlavně pro mladé lidi to může být atraktivní.
A.cz: Jak často skutečně zjistíte při kontrolách nějaké nedostatky?
Vloni jsme provedli skoro 50 tisíc kontrol a ve třetině jsme zjistili nějaké porušení předpisů.
A.cz: Můžete udělit pokutu až 50 milionů korun. Jaká byla ta rekordní?
Rekord - nejen za loňský rok, ale i za celkovou historii ČOI - byl sedm milionů, udělali jsme ji v souvislosti s kontrolou pohonných hmot. Celkově dosáhly loňské pokuty 61 milionů. (První část rozhovoru, zaměřenou hlavně na zveřejňování plánů a výsledků kontrol, najdete zde - pozn. red.)
A.cz: Při vašem nástupu do funkce - před více než třemi lety - jste si postěžovala, že na ČOI neexistuje celorepubliková databáze udělených pokut tak, aby díky ní za podobné přestupky udělovaly krajské inspektoráty podobné pokuty. Povedlo se ji vytvořit?
Ano, máme už databázi pokut udělených od roku 2006. Krajští ředitelé, kteří rozhodují o výši pokut, k tomu mají přístup. Také na poradách s kolegy z jiných krajů si sjednocují postupy, někdy je kolem toho i bouřlivá diskuze. Ale osvědčilo se to. Například máme tři řetězce pohonných hmot, které kontrolovaly tři krajské inspektoráty..Je důležité sjednotit postup i odůvodnění. Ale jinak samozřejmě záleží také na okolnostech přestupku, dalších nedostatcích, jejich opakování... Mimochodem hodně se zlepšila i vybavenost inspektorů počítači, dnes už je mají i v terénu.
Podívejte se na nebezpečné kočárky a hračky:
A.cz: Parlament před pár dny schválil vládní návrh na další snížení administrativní zátěže podnikatelů. Česká obchodní inspekce by už - mimo jiné - neměla kontrolovat dodržování hygienických předpisů v prodejnách a restauracích, protože už tak činí hygienické stanice...
To samozřejmě vítáme, ale v praxi nejde o zásadní změnu. Už delší dobu jsme měli s hygienickými stanicemi už dohodu o kompetencích. My se v restauracích a potravinářských prodejnách zaměřujeme hlavně na předražení, tedy kontrolu cen a gramáže.
A.cz: Zákon současně zrušil pro všechny podnikatele - nejen v tomto oboru - povinnost hlásit vám, jak zjištěné nedostatky odstranili. Vadí vám to?
Jedna věc je, že to už nebude v zákoně, ale jinak když každý inspektor napíše do protokolu, že firma musí zajistit nápravu do určitého termínu, tak to pak může zkontrolovat. Na tom se nic nemění. Máme podobná zjištění archivována v elektronické podobě, lze tedy snadno zjistit i ty termíny a zkontrolovat to. Jinak se ale podnikatelům snažíme usnadnit život tím, že častěji než dříve uskutečňujeme společné akce například se živnostenským nebo celním úřadem, tedy aby k nim přišla jedna kontrola místo postupných tří.
První část rozhovoru, zaměřenou hlavně na zveřejňování plánů a výsledků kontrol, najdete zde.
Čtěte také: ČOI: Desetina pohonných hmot v Česku nesplňuje normy Pozor na další internetový obchod, který nedodává zboží Solária škodí zdraví. A jmenovitě tato, varuje ČOI |