ČOI: Desetina pohonných hmot v Česku nesplňuje normy

Petr Kučera Petr Kučera
20. 4. 2010 16:42
Benzin a nafta se opět pančují. Nedostatky jsou závažnější než dřív

Praha - Každý desátý vzorek pohonných hmot nesplňuje požadavky na jakost. Zjistila to Česká obchodní inspekce při březnových kontrolách. Podíl nevyhovujících vzorků se v porovnání s loňským průměrem zdvojnásobil.

"Z celkového počtu 152 vzorků odebraných v březnu jich nevyhovělo jakostním požadavkům šestnáct," řekl dnes mluvčí ČOI Tomáš Vozáb.

U benzinů nebylo v pořádku pět z 61 vzorků, u motorové nafty jedenáct ze 76 vzorků. Pouze u LPG bylo všech 15 odebraných vzorků v pořádku.

Ani tentokrát ale ČOI nechce zveřejnit konkrétní čerpací stanice, které nekvalitní palivo prodávaly. O tom, zda může tyto informace nadále tajit, tak rozhodne až soud.

Nejhorší za dva roky

"Březnové výsledky jsou nejhorší za více jak dva roky," upozorňuje analytik společnosti PetrolMedia Michal Roškanin.

Novinkou podle něj není jen rekordní množství závadných vzorků, ale i závažnost zjištěných závad.

"V minulosti spočívaly odchylky od normy často v nikterak závažných pochybeních, často způsobených nedůsledností při manipulaci s pohonnými hmotami. Šlo hlavně o odchylku u tlaku par u benzínů a bodu vzplanutí u nafty, které nemají vliv na chod motoru," připomíná Roškanin.

Závady zjištěné během února a března jsou však podle něj mnohem závažnější a napovídají, že na trhu dochází k úmyslnému přimíchávání různých látek do pohonných hmot s cílem poškodit motoristu nebo státní pokladnu.

Foto: CCS
Čtěte také:
ČOI omezila kontroly benzinek, i když kvalita klesá
Výsledky kontrol nezveřejníme, trvá na svém šéfka ČOI
Ceny benzinu vyletěly nahoru. Teď se na chvíli zastaví

"U benzinů se nejčastější závažné odchylky týkaly obsahu aromátů nebo nevyhověly destilační zkoušce. Také nafty vykazovaly závažnou odchylku v destilační zkoušce, tedy v podstatě ve složení paliv," vysvětluje Roškanin.

Pomůže Pečeť kvality

Řidičům tak může v orientaci pomoci alespoň označení Pečeť kvality, udělované Ústavem paliv a maziv na základě dlouhodobých testů.

Seznam čerpacích stanic, které jsou držitelem Pečetě kvality, však po letošním zpřísnění pravidel výrazně prořídl. Podle seznamu na webu projektu splňují příslušná kritéria jen Benzina, ČEPRO, OMV a Shell.

Ještě vloni se přitom mohlo Pečetí kvality chlubit zhruba 40 společností - jak velké sítě, tak i malí prodejci s několika benzínkami. Dosavadní kritéria splnily i čerpací stanice u hypermarketů Tesco, Globus nebo Ahold, které lákají motoristy na nízké ceny. Někteří z dosavadních držitelů už prý obhájili certifikáty i pro další období, jen se zatím vinou organizátora na webu neobjevily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy