Podívejte se na nebezpečné kočárky a hračky. ČOI před nimi varuje

Podívejte se na nebezpečné kočárky a hračky. ČOI před nimi varuje
Už na přelomu roku objevila ČOI v Česku nebezpečný kočárek pro dvojčata BUMBLERIDE Indie Twin 2009. Při běžném a předpokládaném způsobu užití je více než pravděpodobné, že nastane situace, při které může dojít k poranění prstů dítěte. "U obou sklápěcích stříšek, u kterých není možnost pevné aretace nastavené polohy, dochází působením i malého tlaku k jejich samovolnému složení a tak v dlahové oblasti mezi jednotlivými kovovými výztužemi stříšky vznikají místa, kde by mohlo dojít k sevření nebo stlačení mezi pohyblivými částmi," uvedla ředitelka ČOI Jana Příhodová.
Koloběžka Scooter od neznámého výrobce má nevyhovující rozměr předního kola i rukojeti - normy požadují větší. Na výrobku dále není uvedeno stanovené označení shody CE a dále identifikační údaje o výrobci nebo zplnomocněném zástupci nebo dovozci do Evropského společenství, varovné upozornění a návod k použití. Koloběžka není opatřena ani údajem o maximální hmotnosti dítěte. Nebezpečné jsou i ostré hrany u vidlice předního kolečka, na části spojující stupátko s kloubem a na aretaci výsuvné řídící tyče.
Plastový kačer Klown Grajacy obsahuje nebezpečné malé části, které se snadno oddělí a malé dítě je může vdechnout či spolknout.
Chrastítko Terezka obsahuje malou, snadno odnímatelnou plastovou chrastící kouli. Při hraní hrozí její spolknutí a udušení dítěte nebo zablokování dýchacích cest. Plášť chrastítka po rázové zkoušce praskl ve sváru, čímž vzniknou malé části s ostrými hranami. Z malé koule vypadl korálek ve tvaru mnohohranu z tvrdého plastu.
Foto: Aktuálně.cz
Petr Kučera Petr Kučera
19. 2. 2010 16:12

Česká obchodní inspekce objevila na trhu během předchozích týdnů několik dalších nebezpečných výrobků, které jsou rizikem hlavně pro malé děti. Lidé je mohou vrátit u prodejce, ČOI zároveň vydala zákaz jejich dalšího prodeje.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy