Praha - Vypadají jako automaty na jízdenky, ale umí toho mnohem víc. Tisíc oranžových terminálů Pay+ se chystá zaplavit Českou republiku.
Společnost European Payment System, spolupracující s Evropsko-ruskou bankou, provozuje tyto "malé bankomaty" už rok a půl, nyní je jich zhruba padesát.
"Letos chceme jejich počet zvýšit na dvacetinásobek," řekl Sergey Kosyakov, ředitel European Payment Systems, při příležitosti zahájení spolupráce se společností Student Agency/RegioJet.
Vedle jízdenek na žluté autobusy či vlaky nabídnou automaty také letenky, vstupenky na kulturní akce nebo slevové kupóny. Lidé mohou také platit složenky a různé faktury, dobíjet kredit mobilních operátorů nebo vkládat hotovost na účet jakékoliv banky v Česku.
Automaty chtějí nabídnout levnější nebo rychlejší alternativu ke službám České pošty, Českých drah nebo tradičních bank.
V obchodech a na nádražích
Zatím se většina těchto přístrojů nachází v Praze a Karlových Varech, nyní se rozšiřují do Brna, Ostravy, Plzně a Ústeckého kraje, do konce roku i do dalších větších měst.
Čtěte také
Platební terminály Pay+ nyní fungují v řetězcích Albert, Interspar a Kaufland, nově i v Tescu. Zhruba 150 automatů chce společnost do konce roku zprovoznit i na nádražích a obecně pak i na dalších frekventovaných místech.
Převody nejsou zadarmo
Za zaplacení složenky do 1000 korun si provozovatel účtuje poplatek 18 korun, u vyšších částek pak 20 korun. To je méně než prostřednictvím České pošty, která vybírá nejméně 22 korun.
Stejné poplatky - tedy 18 nebo 20 korun - vybírá provozovatel terminálů Pay+ také při vkladu hotovosti na účet některé z tuzemských bank.
Pokud se klient rozhodne platit přímo na přepážce banky, má to při vkladu na vlastní účet zdarma. Při vkladu na cizí účet si však obvykle připlatí od 50 do 75 korun.
Levněji než u pokladny vyjde také nákup jízdenek. Student Agency či RegioJet totiž při platbě prostřednictvím automatu použijí stejnou cenu jako při objednávce přes internet.