Konec váhání. Bezkontaktní platby spustí další řetězce

Bezkontaktní platby kartou zavedou do června přinejmenším další tři velké řetězce
Bezkontaktní platba.
Bezkontaktní platba. | Foto: Citibank

Praha - Bezkontaktní platby kartou spustí ještě v první polovině letošního roku přinejmenším další tři velké řetězce. Půjde o supermarkety Billa, kavárny Costa Coffee a síť pekařství Paul.

Podle zjištění online deníku Aktuálně.cz chtějí do konce roku své prodejny vybavit novými platebními terminály s bezkontaktní funkcí i další prodejny - například Lidl, IKEA, Penny Market, Obi, Datart, Kika či Neoluxor. Naopak Tesco zatím jejich zavedení neplánuje.

Karty pro bezkontaktní placení dosud vydávají jen dvě banky, letos se k nim však přidá dalších osm. Zájemci budou moci platit také prostřednictvím mobilního telefonu.

Hlavní výhodou pro nakupující i pro obchodníky je především rychlost placení. Kartu (případně mobil nebo například speciální hodinky) zákazník pouze přiloží k terminálu a platba proběhne maximálně do pěti sekund. Karty totiž v sobě mají zabudovaný čip a rádiovou anténu.

Banky očekávají, že právě bezkontaktní platby rozšíří využití karet i na menší, každodenní nákupy. Díky nové technologii totiž - až na výjimky - nebude potřeba platby do 500 korun ověřovat PIN kódem.

První byl Interspar

Bezkontaktní karty začala jako první v Česku v červnu 2011 nabízet Citibank, jde ovšem jen o kreditní karty. Jako doplněk mohou zájemci získat i bezkontaktní platební nálepku, kterou si mohou přilepit třeba na svůj mobilní telefon.

Od října 2011 vydává debetní karty s bezkontaktní funkcí Česká spořitelna. Ta má nejen nejvíce zákazníků, ale také provozuje nejvíce platebních terminálů v obchodech.

Až do konce září mohli majitelé těchto karet platit bezkontaktně prakticky jen v sousedních zemích včetně Slovenska či Polska, kde je tato technologie už rozšířenější.

Jako první velký řetězec v Česku odstartoval bezkontaktní platby Interspar, kterému terminály dodává právě Česká spořitelna. Novou technologií lze platit prakticky na všech pokladnách ve všech jeho prodejnách.

Ještě během podzimu spustily bezkontaktní platby - opět ve spolupráci s Českou spořitelnou - také obchody C&A, bauMax, Česká lékárna (dr. Max), knihy Dobrovský, multikina Cinema City, potraviny Flosman a pražské prodejny Kauflandu.

Česká spořitelna zatím od října do letošního ledna vydala už přes 259 tisíc platebních karet s bezkontaktní funkcí. Klienti jimi provedli téměř 40 tisíc bezkontaktních transakcí v celkovém objemu 14 milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že se v České republice jedná o zcela novou technologii a síť terminálů pro bezkontaktní platby postupně budujeme, jsme s dosavadními výsledky spokojeni," řekl online deníku Aktuálně.cz Petr Podzimek z České spořitelny.

Stačí mobil

V loňském roce proběhl také testovací projekt, ověřující jinou variantu bezkontaktních plateb, využívajících přímo "chytré" mobilní telefony, tedy vybrané typy smartphonů.

Testování v řetězci Globus se zúčastnilo necelých 500 vybraných zákazníků, spolupracovaly na něm Komerční banka, Citibank, Visa Europe a Telefónica O2.

V rámci pilotního projektu proběhlo přibližně 4500 platebních transakcí a naprostá většina úspěšně. „Nezaznamenali jsme žádný závažný technický problém. Klienti nejvíce oceňují jednoduchost, rychlost a komfort tohoto způsobu placení," říká vedoucí karetního oddělení v Komerční bance Petr Polák.

Ostrý provoz mobilních plateb chce Komerční banka spustit zhruba od poloviny letošního roku, zatím jen pro iPhone. Totéž plánuje také Česká spořitelna, v jejím případě ale půjde jen o pilotní provoz, do něhož se zapojí hlavně její zaměstnanci (podrobněji zde).

Smartphone firmy HTC s chipem ST Ericsson Nova A9500 umí pracovat s apliakcemi s tzv. rozšířenou (augmented) realitou. Ta přidává do obrazu další předměty - může například ukazovat, co se skrývá v zabalené krabici s hračkou. Rozšířená relaita se zatím používá zejména k reklamním účelům a k některým typům her.
Smartphone firmy HTC s chipem ST Ericsson Nova A9500 umí pracovat s apliakcemi s tzv. rozšířenou (augmented) realitou. Ta přidává do obrazu další předměty - může například ukazovat, co se skrývá v zabalené krabici s hračkou. Rozšířená relaita se zatím používá zejména k reklamním účelům a k některým typům her. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Nákup zaplatíte chytrým telefonem. Ale jen iPhonem
Máte iPhone? Ověřte si, jestli nemáte falešné peníze
Druhá největší banka se rozšiřuje do chytrých telefonů

Nezůstat pozadu

Zatímco ještě vloni na podzim se většina dalších větších řetězců vyjadřovala spíše opatrně a neurčitě, letos už se nebojí říci: Půjdeme do toho také.

Ještě do poloviny roku by bezkontaktní platby kartou měly zavést přinejmenším supermarkety Billa (ve všech prodejnách k 1. červenci), kavárny Costa Coffee a síť pekařství Paul (shodně v červnu).  

„V letošním roce plánujeme umístění bezkontaktních terminálů například v prodejnách Penny Market, Obi, Kika, Datart, Neoluxor a dalších obchodech," dodává Petr Podzimek z České spořitelny.

Přidat se chce také řetězec Lidl. „Bezkontaktní platby plánujeme zavést během tohoto roku, měly by být k dispozici ve všech prodejnách v České republice," říká mluvčí Lidlu Lucie Borovičková.

Koncept bezkontaktních plateb se líbí také knikhupectví Kanzelsberger, které však zatím o zavedení novinky do praxe nerozhodlo.

Pozadu za konkurencí nechce zůstat ani IKEA, která navíc již s bezkontaktními platbami má pozitivní zkušenost.

Bezkontaktní platební nálepka na mobilu.
Bezkontaktní platební nálepka na mobilu. | Foto: Citibank

„Bezkontaktní platby zatím provozujeme v obchodním domě IKEA Bratislava a hodnotíme je velmi přínosně. Jsou pohodlné a šetří čas. V České republice se budeme snažit zavést je do všech obchodních domů co nejdříve, již na tom pracujeme," říká mluvčí Petr Chadraba.

Jsou ovšem i obchodníci, kteří zatím novou technologii do svých plánů nezahrnuli. "V současné době zavedení bezkontaktních plateb neplánujeme," říká například mluvčí řetězců Tesco Eva Karasová.

Už na jaře, slibují banky

Platební terminály do obchodů v Česku dodává pět bank - vedle České spořitelny a Komerční banky také ČSOB, Raiffeisenbank a UniCredit Bank.

O plánech České spořitelny již byla řeč. Zbylá čtveřice své budoucí kroky zatím konkretizovat nechce, ale všechny banky říkají, že bezkontaktní platby letos spustí.

Raiffeisenbank zatím bez bližších podrobností říká, že její klienti se mají dočkat v průběhu jara, UniCredit Bank podle vyjádření mluvčího Petra Plocka plánuje novinku až na konec letošního roku.

Z dalších bank je nejblíže spuštění mBank. „V současné době pracujeme na zavedení bezkontaktních platebních karet. Klienti se na ně mohou těšit během následujících týdnů," slibuje mluvčí banky Ivana Buriánková.

Na přelom května a června plánuje převod vybraných debetních a kreditních karet na nový typ také GE Money Bank. A až ve druhé polovině roku zařadí Zuno Bank do nabídky kreditní karty, slibuje, že budou s bezkontaktní funkcí.

Již dříve své plány poodhalila také Fio banka. Ta od poloviny roku skončí s kartami od ČSOB, začne vydávat vlastní a v druhé polovině roku chce klientům nabídnout také bezkontaktní karty.

Podvodů se banky nebojí

Bezkontaktní funkce bude omezena jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstane povinné zadání PIN. Omezen má být také počet transakcí, které půjde uskutečnit bez tohoto ověření.

Případný zloděj karty sice bude moci zaplatit až několik dalších nákupů po maximálně 500 korunách, majiteli karty prý ale škoda nehrozí. Česká spořitelna naznačuje, že takové zneužití proplatí, samozřejmě pokud nepůjde o účelový podvod. Ke kompenzaci nebude nutné speciální pojištění.

"Zkušenosti ze zemí, kde už bezkontaktní platby fungují, neukazují na výrazný nárůst podvodů," řekl vloni Miloslav Křečan, ředitel kartového centra České spořitelny. Ani předloňská novela zákona o platebním styku, která v Česku zvýšila odpovědnost bank za zneužití karty, nevedla podle něj k výraznějšímu zneužívání.

Podrobnosti o nastaveném limitu plateb či jejich celkovém objemu zatím nechce spořitelna zveřejňovat. Pokud je klient vyčerpá, stačí mu jen zadat PIN a limit poběží znovu.

V praxi se nejspíš limit obnoví dříve, jestliže člověk mezi drobnými platbami zaplatí i něco dražšího nebo vybere z bankomatu - tedy po každé online transakci (zadání PIN).

Pro bezkontaktní placení částek do 500 korun nebo "klasické" vyšší platby přitom bude stačit jediná karta, která zvládne obě možnosti.

Zůstane na volbě klienta, jestli u levnějších nákupů použije bezkontaktní technologii, nebo zda bude chtít zadávat PIN také u těchto drobnějších částek.

Smartphone firmy HTC s chipem ST Ericsson Nova A9500 umí pracovat s apliakcemi s tzv. rozšířenou (augmented) realitou. Ta přidává do obrazu další předměty - může například ukazovat, co se skrývá v zabalené krabici s hračkou. Rozšířená relaita se zatím používá zejména k reklamním účelům a k některým typům her.
Smartphone firmy HTC s chipem ST Ericsson Nova A9500 umí pracovat s apliakcemi s tzv. rozšířenou (augmented) realitou. Ta přidává do obrazu další předměty - může například ukazovat, co se skrývá v zabalené krabici s hračkou. Rozšířená relaita se zatím používá zejména k reklamním účelům a k některým typům her. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Nákup zaplatíte chytrým telefonem. Ale jen iPhonem
Máte iPhone? Ověřte si, jestli nemáte falešné peníze
Druhá největší banka se rozšiřuje do chytrých telefonů
 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček spolu s dalšími lidmi podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Kvůli údajné manipulaci zakázek v některých pražských nemocnicích začali detektivové Horáčka stíhat v červnu 2018. Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut.

Kromě Horáčka, kterého policisté považují za ústřední postavu kauzy, bylo v červnu 2018 obviněno ještě dalších osm lidí. Okruh obviněných se ale později ještě rozrostl. Počátkem června 2019 státní zástupce Zdeněk Matula uvedl, že ve věci je stíháno šest právnických a 14 fyzických osob.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy