Bezpečnější platba kartou? Pozor na nový pokus o podvod

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 2. 2012 8:50
Česká spořitelna varuje před další vlnou spamů, které lákají údaje ke kartám
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Internetoví podvodníci se opět pokouší dostat k penězům na účtech České spořitelny. Tentokrát jejím klientům rozesílají e-maily pod hlavičkou banky, ve kterých se z nich snaží vylákat údaje o platebních kartách.

Na zvýšenou aktivitu podvodníků v poslední době upozornila na svém webu sama banka, která zveřejnila také náhledy těchto spamů.

Takzvaný phishing je v Česku celkem běžný, naposledy podvodníci takto útočili v listopadu minulého roku na klienty ING Bank.

Běžné je také to, že podobné pokusy obsahují hodně gramatických i věcných chyb. V nejnovější verzi se tak lze dočíst například o debetní kreditní kartě, což je nesmysl. Karta je buď debetní (tedy vedená k běžnému účtu), nebo kreditní (tedy úvěrová).

Údaje o kartě, přímá cesta k penězům

Jedna ze čtyř zveřejněných verzí ale může působit důvěryhodně. Operuje totiž s poměrně aktuálním tématem a vyzývá k aktivaci služby 3D Secure. Tu sice omezuje jen na potvrzení platby kartou na internetu přes SMS kód (ve skutečnosti jde o komplexnější opatření a SMS kód je jen možné rozšíření), i tak ale může některé lidi zmást.

Bezkontaktní platební karta
Bezkontaktní platební karta | Foto: Citibank
Čtěte také:
Češi už se nebojí platit kartou v cizině. Ani bankomatů
Konec váhání. Bezkontaktní platby spustí další řetězce
Náhled podvodného dokumentu.
Náhled podvodného dokumentu. | Foto: Česká spořitelna

Aktivace má proběhnout tak, že lidé odešlou na určenou e-mailovou adresu údaje o kartě - číslo karty, kód CVV2/CVC2 - a také své rodné číslo. S takovými údaji následně podvodníci mohou na internetu běžně platit a připravit tak podvedené o peníze z běžného účtu či z kreditní karty.

Jak již online deník Aktuálně.cz informoval dříve, bezpečnost plateb kartou na internetu o SMS kód doplnily zatím pouze Citibank a v září minulého roku ČSOB a její dcera Poštovní spořitelna.

Z ostatních bank tuto službu v letošním roce plánuje zavést pouze UniCredit Bank. Česká spořitelna takový plán nemá.

„O doplnění dodatečné autorizace internetových plateb 3D Secure uvažujeme, zatím však zkoumáme možnosti. V tomto roce změnu nechystáme," řekla online deníku Aktuálně.cz Klára Pačesová z tiskového oddělení banky.

Česká spořitelna upozorňuje také na to, že žádné podobné zprávy klientům nerozesílala a nikdy po nich prostřednictvím e-mailu žádné bezpečnostní údaje nepožaduje.

 

Právě se děje

Další zprávy