Nová karta na dávky má problém. Její adresu má drogerie

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
21. 2. 2012 6:30
Sociální karta dělá nechtěnou reklamu věrnostnímu programu obchodního řetězce
Vzor sKarty České spořitelny, kterou na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí dostanou příjemci sociálních dávek
Vzor sKarty České spořitelny, kterou na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí dostanou příjemci sociálních dávek | Foto: ČS

Praha - Internetový portál pro obsluhu takzvané sociální karty, pro niž si Česká spořitelna zaregistrovala název sKarta, bude muset fungovat na komplikovanější doméně. Ta jednoduchá - sKarta.cz - je už totiž obsazená.

Česká spořitelna, která vyhrála veřejnou soutěž ministerstva práce a sociálních věcí na správu nových karet pro výplatu dávek, se přitom nestala obětí spekulanta. Doména totiž byla obsazená přinejmenším od května 2010 - tedy ještě předtím, než si banka sama zvolila název sKarta. Dokonce dříve, než vůbec vznikla současná vládní koalice.

Pikantní je, že zájemci o sociální kartu se díky tomu mohou nechtěně ocitnout na webu sítě drogerií Schlecker, která na stránce skarta.cz propaguje vlastní věrnostní program.

Česká spořitelna tak bude muset pro chystaný portál, který má umožnit jednoduché ovládání sociální karty, používat jinou adresu.

"Název domény je v přípravě, zatím jej nebudeme uvádět," reagovala na zjištění online deníku Aktuálně.cz mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.

Foto: Aktuálně.cz

Obsazená je už přitom i doména socialnikarta.cz. Tu si zaregistroval spekulant v září 2011 - tedy až poté, co ministerstvo na jaře tento pojem představilo v médiích. Další úřad tak udělal tradiční chybu, kdy si včas nezablokoval doménu a poskytl prostor pro její možné zneužití.

Přestože doména socialnikarta.cz je na prodej, spořitelna o něm nebude podle své mluvčí vyjednávat.

Bez jednoduchých, intuitivních a snadno zapamatovatelných domén jako skarta.cz nebo socialnikarta.cz se tak projekt opět o něco vzdálil jednomu z původně slibovaných cílů, jímž mělo být "zvýšení komfortu" oprávněných příjemců dávek.

Řada příjemců dávek hledá podrobnosti k novému projektu už nyní a intuitivně zkusí právě tyto dvě domény. Ministerstvo s Českou spořitelnou chtějí karty vydávat postupně (nejpozději od poloviny roku) a vždy o tom písemně informovat jejich majitele.

Foto: Aktuálně.cz

Součástí dopisu zřejmě bude i "správná" internetová adresa pro online ovládání karty, například pro zjištění zůstatku nebo poněkud komplikovaný převod peněz na běžný účet v bance, kterou příjemce dávky používal dosud.

Letos až milion sKaret

Podle původního plánu ministra Jaromíra Drábka měli lidé pobírající dávky sociální karty dostávat již od začátku roku 2012.

Veřejnou soutěž, do které se kromě vítězné České spořitelny přihlásily ještě Komerční banka a ČSOB, ale musel kvůli výhradám opozičních sociálních demokratů přezkoumávat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ten sice způsob její realizaci posvětil, ale došlo ke zdržení, kvůli kterému byla smlouva mezi ministerstvem a Českou spořitelnou podepsána až na konci ledna. První karty tak lidé dostanou až v polovině letošního roku.

Ministerstvo plánuje, že letos úřady práce (které se o celou agendu starají) vydají až milion sKaret.

Dostávat je mají lidé pobírající sociální dávky a dále příspěvky pro zdravotně postižené, přičemž druhé skupině mají nahradit i současné zdravotní průkazy. Naopak je zatím nedostanou důchodci a lidé pobírající dávky z nemocenského pojištění (nemocenská či mateřská).

Přes spořitelnu, nebo za příplatek

Nový systém má státu přinést úsporu tím, že zavádí jednotné inkasní místo - na úřadech práce. V praxi to ale také znamená, že všichni držitelé sKarty budou peníze dostávat přes virtuální účty v České spořitelně.

Vybírat je budou buď převodem z nově budovaného portálu, výběrem z bankomatu České spořitelny (u ostatních bank za poplatek 40 korun), případně placením touto sociální kartou u terminálů v obchodech (podrobněji zde).

Ministerstvo sice zachová i možnosti zasílat dávky složenkou, příjemci si však za to nově připlatí vždy 20 korun.

Jednou z hlavních výhod sociální karty mělo být, že omezí zneužívání státní pomoci. U vybraných příjemců účelově omezených dávek v hmotné nouzi měl terminál hned v obchodě znemožnit, aby novou kartu použili na placení alkoholu nebo cigaret. Z tohoto plánu zbylo torzo. Místo toho vše směřuje k zavedení složitějšího systému zpětné kontroly.

Platba sociální kartou bude zatím blokována pouze v zařízeních nabízejících jen "zakázané" zboží či služby - jejich terminál bude automaticky zablokován pro všechny platby sociální kartou. Půjde například o kadeřnictví, zlatnictví, případně bary nebo herny (podrobněji zde).

Logo S KARTA, které si Česká spořitelna zaregistrovala u Úřadu průmyslového vlastnictví
Logo S KARTA, které si Česká spořitelna zaregistrovala u Úřadu průmyslového vlastnictví | Foto: Úřad průmyslového vlastnictví
Čtěte také:
Skrytá novinka sociální karty: Připraví o čas či peníze
Alkohol za dávky? Nová sociální karta tomu nezabrání
Posílá vám stát dávky na váš bankovní účet? Už nebude
 

Právě se děje

před 3 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy