Systém dávek na živnostníky nemyslí. Dosáhnout na ně mohou, platí však "něco za něco"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 4. 2020 6:10
Tisíce drobných živnostníků přišly v koronakrizi o výdělek. Kvůli vyhlášené karanténě musely uzavřít obchody a provozovny. Na rozdíl od zaměstnanců jejich výpadek v podnikání ale nepokrývá žádný veřejný pojistný systém. Centrum pro společenské otázky SPOT zjišťovalo pro Aktuálně.cz, zda dosáhnou alespoň na nějakou pomoc od státu a za jakých podmínek.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na přídavky na děti se 17 tisíci

Stát poskytuje také dávky státní sociální podpory. Mají dlouhodobě pomoci při trvajícím sníženém příjmu. Nabízejí určitou podporu rodinám s dětmi nebo mohou snížit náklady na bydlení.

Může o ni požádat i živnostník, který si neplatil nemocenské pojištění. "Měly by pomoci žadatelům, kteří mají obavu, že nebudou dlouhodobě vycházet s penězi, zejména nebudou mít prostředky na zaplacení nájmu. Jsou méně přísné, ale také méně flexibilní. Testují se u nich jen příjmy domácnosti, nikoliv majetek, ale za delší, většinou čtvrtletní období," říká Lucie Trlifajová. 

Jak se počítá příjem, jehož výše určuje nárok na dávky? Záleží na tom, kolik žadatel vydělal předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud je podána žádost v dubnu, započítává se příjem za leden, únor, březen. V případě, že měl žadatel v těchto měsících aktivní živnost, je mu za každý měsíc, ve kterém byla živnost aktivní, započítán příjem nejméně ve výši 50 procent průměrné měsíční mzdy, tedy opět 17 tisíc korun v roce 2020. Tyto dávky jsou vyplácené s měsíčním zpožděním. 

Součástí této skupiny dávek jsou přídavky na děti. Vyplácejí se, pokud je čistý příjem domácnosti méně než 2,7násobek životního minima. Výše je stanovena paušální částkou 500 až 700 korun, podle věku dítěte, a může se navyšovat o 300 korun podle ekonomické aktivity rodičů. Započítávají se příjmy obou rodičů, pokud žijí společně.

 

Právě se děje

Další zprávy