Systém dávek na živnostníky nemyslí. Dosáhnout na ně mohou, platí však "něco za něco"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 4. 2020 6:10
Tisíce drobných živnostníků přišly v koronakrizi o výdělek. Kvůli vyhlášené karanténě musely uzavřít obchody a provozovny. Na rozdíl od zaměstnanců jejich výpadek v podnikání ale nepokrývá žádný veřejný pojistný systém. Centrum pro společenské otázky SPOT zjišťovalo pro Aktuálně.cz, zda dosáhnou alespoň na nějakou pomoc od státu a za jakých podmínek.

Peníze. Ilustrační foto.
Peníze. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Dávky pomoci v hmotné nouzi

Do dávek v hmotné nouzi se počítá příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Výše dávek se počítá tak, aby domácnosti zůstaly po zaplacení nákladů na bydlení finanční prostředky ve výši životního minima, které se pohybuje okolo dvou až tří tisíc na osobu podle věku a složení domácnosti. Neprověřují se ovšem jen příjmy, ale i majetek včetně úspor. 

A pak je tu dávka mimořádné okamžité pomoci. Právě tuto dávku ministerstvo práce a sociálních věcí doporučuje právě živnostníkům, kteří se potýkají v době koronavirové nákazy s finančními problémy. Je možné získat až 50 tisíc korun.

Zatímco na jiné dávky existuje ze zákona nárok, u mimořádné okamžité pomoci to neplatí. "Její získání a výše záleží na individuálním posouzení pracovníka úřadu práce. V případě, že žadatel nesouhlasí s rozhodnutím úředníků, je možné podat, jako u ostatních dávek, odvolání," radí odbornice ze SPOT. 

 

Právě se děje

Další zprávy