Systém dávek na živnostníky nemyslí. Dosáhnout na ně mohou, platí však "něco za něco"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 4. 2020 6:10
Tisíce drobných živnostníků přišly v koronakrizi o výdělek. Kvůli vyhlášené karanténě musely uzavřít obchody a provozovny. Na rozdíl od zaměstnanců jejich výpadek v podnikání ale nepokrývá žádný veřejný pojistný systém. Centrum pro společenské otázky SPOT zjišťovalo pro Aktuálně.cz, zda dosáhnou alespoň na nějakou pomoc od státu a za jakých podmínek.

Foto: Isifa/Thinkstock

Na přídavky na děti se 17 tisíci

Stát poskytuje také dávky státní sociální podpory. Mají dlouhodobě pomoci při trvajícím sníženém příjmu. Nabízejí určitou podporu rodinám s dětmi nebo mohou snížit náklady na bydlení.

Může o ni požádat i živnostník, který si neplatil nemocenské pojištění. "Měly by pomoci žadatelům, kteří mají obavu, že nebudou dlouhodobě vycházet s penězi, zejména nebudou mít prostředky na zaplacení nájmu. Jsou méně přísné, ale také méně flexibilní. Testují se u nich jen příjmy domácnosti, nikoliv majetek, ale za delší, většinou čtvrtletní období," říká Lucie Trlifajová. 

Jak se počítá příjem, jehož výše určuje nárok na dávky? Záleží na tom, kolik žadatel vydělal předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud je podána žádost v dubnu, započítává se příjem za leden, únor, březen. V případě, že měl žadatel v těchto měsících aktivní živnost, je mu za každý měsíc, ve kterém byla živnost aktivní, započítán příjem nejméně ve výši 50 procent průměrné měsíční mzdy, tedy opět 17 tisíc korun v roce 2020. Tyto dávky jsou vyplácené s měsíčním zpožděním. 

Součástí této skupiny dávek jsou přídavky na děti. Vyplácejí se, pokud je čistý příjem domácnosti méně než 2,7násobek životního minima. Výše je stanovena paušální částkou 500 až 700 korun, podle věku dítěte, a může se navyšovat o 300 korun podle ekonomické aktivity rodičů. Započítávají se příjmy obou rodičů, pokud žijí společně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy