Systém dávek na živnostníky nemyslí. Dosáhnout na ně mohou, platí však "něco za něco"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 4. 2020 6:10
Tisíce drobných živnostníků přišly v koronakrizi o výdělek. Kvůli vyhlášené karanténě musely uzavřít obchody a provozovny. Na rozdíl od zaměstnanců jejich výpadek v podnikání ale nepokrývá žádný veřejný pojistný systém. Centrum pro společenské otázky SPOT zjišťovalo pro Aktuálně.cz, zda dosáhnou alespoň na nějakou pomoc od státu a za jakých podmínek.

A takhle vypadají dnes.
A takhle vypadají dnes. | Foto: Magdaléna Medková

Dávky na bydlení

Další dávkou státní sociální podpory je příspěvek na bydlení. Dostanou ho domácnosti, které vydávají více než 30 procent (v Praze 35 procent) svého čistého příjmu na bydlení. U živnostníka se počítá opět minimálně 17 tisíc korun. Celkové náklady na bydlení včetně služeb a energií jsou započítány jen do výše normativních nákladů na bydlení.

Nárok mají vlastníci bytu, nájemci v družstevním pronájmu nebo nájemci s nájemní smlouvou. U všech žadatelů musí být zároveň splněna i podmínka trvalého pobytu v bytě. Započítávají se příjmy všech osob, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt. 

"V případě nejasností je možné se obrátit například na občanské poradny a další neziskové organizace, které mohou s žádostí o dávky nebo odvoláním pomoci," říká Adam Fialík ze společnosti IQ Roma servis, který na ověření možností čerpat sociální dávky živnostníků také spolupracoval. 

  • Všechny dávky vyplácí Úřad práce ČR. Podle typu je ale nutné žádat na různých odděleních - podpora v nezaměstnanosti spadá pod zprostředkování zaměstnání, další dávky pak pod oddělení státní sociální podpory nebo hmotné nouze.

"Úřad má povinnost žádost přijmout a posoudit, případně si vyžádat doplnění. Pokud nemůžete žádost předat osobně, je možné ji nechat na podatelně nebo poslat poštou. V současnosti jsou z důvodu omezení provozu na většině poboček úřadu zřízeny schránky, kde je možné žádosti vložit, případně je podat elektronicky bez zaručeného podpisu," radí Adam Fialík a doporučuje žádost podat co nejdříve.

Standardní doba pro zpracování dávky je 30 dnů a o některé z nich nelze žádat zpětně. 

 

Právě se děje

Další zprávy