Systém dávek na živnostníky nemyslí. Dosáhnout na ně mohou, platí však "něco za něco"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 4. 2020 6:10
Tisíce drobných živnostníků přišly v koronakrizi o výdělek. Kvůli vyhlášené karanténě musely uzavřít obchody a provozovny. Na rozdíl od zaměstnanců jejich výpadek v podnikání ale nepokrývá žádný veřejný pojistný systém. Centrum pro společenské otázky SPOT zjišťovalo pro Aktuálně.cz, zda dosáhnou alespoň na nějakou pomoc od státu a za jakých podmínek.

A takhle vypadají dnes.
A takhle vypadají dnes. | Foto: Magdaléna Medková

Dávky na bydlení

Další dávkou státní sociální podpory je příspěvek na bydlení. Dostanou ho domácnosti, které vydávají více než 30 procent (v Praze 35 procent) svého čistého příjmu na bydlení. U živnostníka se počítá opět minimálně 17 tisíc korun. Celkové náklady na bydlení včetně služeb a energií jsou započítány jen do výše normativních nákladů na bydlení.

Nárok mají vlastníci bytu, nájemci v družstevním pronájmu nebo nájemci s nájemní smlouvou. U všech žadatelů musí být zároveň splněna i podmínka trvalého pobytu v bytě. Započítávají se příjmy všech osob, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt. 

"V případě nejasností je možné se obrátit například na občanské poradny a další neziskové organizace, které mohou s žádostí o dávky nebo odvoláním pomoci," říká Adam Fialík ze společnosti IQ Roma servis, který na ověření možností čerpat sociální dávky živnostníků také spolupracoval. 

  • Všechny dávky vyplácí Úřad práce ČR. Podle typu je ale nutné žádat na různých odděleních - podpora v nezaměstnanosti spadá pod zprostředkování zaměstnání, další dávky pak pod oddělení státní sociální podpory nebo hmotné nouze.

"Úřad má povinnost žádost přijmout a posoudit, případně si vyžádat doplnění. Pokud nemůžete žádost předat osobně, je možné ji nechat na podatelně nebo poslat poštou. V současnosti jsou z důvodu omezení provozu na většině poboček úřadu zřízeny schránky, kde je možné žádosti vložit, případně je podat elektronicky bez zaručeného podpisu," radí Adam Fialík a doporučuje žádost podat co nejdříve.

Standardní doba pro zpracování dávky je 30 dnů a o některé z nich nelze žádat zpětně. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy