Systém dávek na živnostníky nemyslí. Dosáhnout na ně mohou, platí však "něco za něco"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 4. 2020 6:10
Tisíce drobných živnostníků přišly v koronakrizi o výdělek. Kvůli vyhlášené karanténě musely uzavřít obchody a provozovny. Na rozdíl od zaměstnanců jejich výpadek v podnikání ale nepokrývá žádný veřejný pojistný systém. Centrum pro společenské otázky SPOT zjišťovalo pro Aktuálně.cz, zda dosáhnou alespoň na nějakou pomoc od státu a za jakých podmínek.

Foto: Thinkstock

Příjem 17 tisíc, i když má živnostník méně

Pro případy náhlého výpadku příjmu jsou určeny dávky v hmotné nouzi. U těch se ale velmi detailně sleduje příjem a celý majetek žadatele.

"Jsou ale schopné zajistit prostředky na základní potřeby v krizové situaci, tedy zabránit propadu na úplné dno. Může o ně požádat i živnostník, který si neplatil nemocenské pojištění. Tyto dávky jsou posuzovány na základě výše příjmu celé domácnosti. Současně je ovšem jejich přiznání přísně podmiňováno snahou zvýšit příjem nejdříve jinou cestou, například se očekává, že využijete úspory," říká Lucie Trlifajová. 

Na přílišnou restriktivnost tohoto opatření upozorňují odborníci i v nedávné výzvě vládě.

Standardně se u nově podané žádosti započítávají příjmy celé domácnosti z posledních tří měsíců. A tady odbornice poukazuje na problém: "V případě, že má žadatel nebo osoba s ním společně posuzovaná aktivní živnost, je mu vždy započítáván příjem ve výši poloviny průměrné mzdy, tedy zhruba 17 tisíc Kč v roce 2020. A to i když takového příjmu nedosahuje," říká Lucie Trlifajová.

  • Pokud je příjem vyšší, počítá se 1/12 zisku na základě posledního daňového přiznání. Ale platí, čím vyšší příjem, tím nižší šance na získání dávky. 

"Pokud žadatel živnost pozastaví a požádá o dávky v měsíci následujícím po pozastavení nebo ukončení živnosti, měl by jeho příjem být posuzován jako významný pokles příjmu podle zákona o pomoci v hmotné nouzi. Úřad by tak měl posuzovat jeho aktuální příjem v měsíci podání žádosti, tedy bez příjmu ze živnosti," míní Trlifajová. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 5 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy