Příjem 17 tisíc, i když má živnostník méně
Pro případy náhlého výpadku příjmu jsou určeny dávky v hmotné nouzi. U těch se ale velmi detailně sleduje příjem a celý majetek žadatele.
"Jsou ale schopné zajistit prostředky na základní potřeby v krizové situaci, tedy zabránit propadu na úplné dno. Může o ně požádat i živnostník, který si neplatil nemocenské pojištění. Tyto dávky jsou posuzovány na základě výše příjmu celé domácnosti. Současně je ovšem jejich přiznání přísně podmiňováno snahou zvýšit příjem nejdříve jinou cestou, například se očekává, že využijete úspory," říká Lucie Trlifajová.
Na přílišnou restriktivnost tohoto opatření upozorňují odborníci i v nedávné výzvě vládě.
Standardně se u nově podané žádosti započítávají příjmy celé domácnosti z posledních tří měsíců. A tady odbornice poukazuje na problém: "V případě, že má žadatel nebo osoba s ním společně posuzovaná aktivní živnost, je mu vždy započítáván příjem ve výši poloviny průměrné mzdy, tedy zhruba 17 tisíc Kč v roce 2020. A to i když takového příjmu nedosahuje," říká Lucie Trlifajová.
- Pokud je příjem vyšší, počítá se 1/12 zisku na základě posledního daňového přiznání. Ale platí, čím vyšší příjem, tím nižší šance na získání dávky.
"Pokud žadatel živnost pozastaví a požádá o dávky v měsíci následujícím po pozastavení nebo ukončení živnosti, měl by jeho příjem být posuzován jako významný pokles příjmu podle zákona o pomoci v hmotné nouzi. Úřad by tak měl posuzovat jeho aktuální příjem v měsíci podání žádosti, tedy bez příjmu ze živnosti," míní Trlifajová.