Systém dávek na živnostníky nemyslí. Dosáhnout na ně mohou, platí však "něco za něco"

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
1. 4. 2020 6:10
Tisíce drobných živnostníků přišly v koronakrizi o výdělek. Kvůli vyhlášené karanténě musely uzavřít obchody a provozovny. Na rozdíl od zaměstnanců jejich výpadek v podnikání ale nepokrývá žádný veřejný pojistný systém. Centrum pro společenské otázky SPOT zjišťovalo pro Aktuálně.cz, zda dosáhnou alespoň na nějakou pomoc od státu a za jakých podmínek.

Foto: mBank

Nemocenská a podpora v nezaměstnanosti

Nemocenská pro OSVČ

V případě, že živnostník onemocní nebo musí podstoupit karanténu, má nárok na nemocenskou, ale jen pokud si platil dobrovolné nemocenské pojištění. Loni si ho platilo necelých sto tisíc podnikatelů. Peníze mu začnou běžet ale až 15. den nemoci či karantény. 

Podpora v nezaměstnanosti 

Je možné o ni požádat, ale jen když OSVČ svou živnost pozastaví. Následně se nahlásí na úřad práce. Podpora se mu počítá z posledního vyměřovacího základu (příjem po odečtení nákladů), podmínkou je odvádění důchodového pojištění alespoň za 12 měsíců v posledních dvou letech. Osobám mladším 50 let je vyplácena maximálně pět měsíců, s vyšším věkem se doba prodlužuje. Výše dávky postupně klesá ze 65 procent na 45 procent příjmu. 

V případě registrace na úřadu práce má člověk nárok na zdravotní pojištění hrazené státem. Pojistné dostane už za měsíc, ve kterém se registruje. Nutná je pak samozřejmě spolupráce při zprostředkování zaměstnání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v administrativním centru v Moskvě. Možná psychicky narušený útočník byl zadržen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy