Lidé se stěhují do moře. Umělé ostrovy zažívají boom

Hana Vorlíčková
24. 5. 2008 11:34
Chystá se výstavba dalších šesti umělých ostrovů

Praha - Stavebních pozemků je málo. Jsou drahé a jejich ceny i bez ohledu na realitní krize trvale dlouhodobě rostou. I to je jeden důvodů, proč v posledních dvaceti letech vyrostlo ve světě několik umělých ostrovů a poloostrovů. Výstavba dalších se chystá. Celkové náklady na jejich stavbu ve světě nechtějí analytici vůbec odhadnout. 

Jen za poslední dva roky se objevily zprávy o tom, že se připravuje výstavba dalších minimálně šesti umělých ostrovů. Tři z nich by měly vyrůst v Evropě.

Holandsko, Slovinsko i Rusko

Na konci uplynulého roku se rozšířila zpráva, že výstavbu ostrovů chystá i Holandsko. Nizozemská vláda plánuje v Severním moři nedaleko měst Amsterdam, Rotterdam a Haag vystavět umělý ostrov ve tvaru tulipánu.

Lewis Hamilton při tréninku na Velkou cenu Monaka.
Lewis Hamilton při tréninku na Velkou cenu Monaka. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Boháči se nevejdou do Monaka. Vznikne čtvrť na moři

Podle agentury Reuters počítá s tím, že z rozpočtu vydělí na ambiciózní projekt sedm miliard eur. Ostrov "Tulipán"  by měl být dlouhý asi padesát kilometrů a měl by mít rozlohu 120 až 250 tisíc akrů.

Tulipán je symbolem Nizozemí.
Tulipán je symbolem Nizozemí. | Foto: NextNature

Výstavbu nové země chystají i Slovinci. Na ostrově o ploše zhruba čtyř fotbalových hřišť chtějí vybudovat nový turistický ráj. Mají tu být pláže, restaurace bary a fitcentra. Projekt má vyjít v přepočtu zhruba na 2,8 miliardy korun a výstavba by měla začít v roce 2013. Na podloží ostrova chtějí Slovinci použít materiál, který získají při stavbě tunelů.

Další z umělých ostrovů bude v Černém moři, nedaleko města Soči v Rusku. Počítá se s tím, že ostrov Federace bude mít rozlohu asi 330 hektarů a tvar Ruské federace. 

Na federaci budou stát bytové domy, hotely i restaurace. Součástí stavby budou rozsáhlé pláže a místa vhodná pro kulturní a sportovní aktivity. Ostrov zahrnuje sedm hlavních ostrovů, dále pak více než desítku menších -  soukromých a tři ostrovy, které budou sloužit jako vlnolamy. Výstavba by měla být dokončena v roce 2014.

Čtěte zde: Nizozemci plánují výstavbu Tulipánového ostrova

Do moře se rozšiřuje i Monako. I když se s novými ostrovy počítá i v Evropě, největší investice do projektů jsou v arabských zemích a v Asii.

Mega investice

Například v Kataru, nedaleko města Dohá, se pomalu dokončuje i ostrov známý jako Perla. Celý má rozlohu 400 hektarů a měl by být hotov příští rok, jeho výstavba by tak měla trvat pět let. Perla bude místem jen pro zámožné. Asi 40 tisíc z nich si tu může koupit byt. Počítá se i s výstavbou tří luxusních hotelů. Celý projekt je inspirován Středomořím.

Také izraelská vláda počítá s výstavbou čtyř nových ostrovů. Měly by být dokončeny v roce 2013.

Zřejmě nejznámějším projektem umělých ostrovů je ale gigantická stavba u Dubaje ve Spojených arabských emirátech.

Tam se staví trojice mega ostrovů. Některé části prvního z nich, Palm Jumeirah, jsou již dokončeny, celý ostrov by však měl být hotov ještě v tomto roce. Další dva ostrovy budou hotovy v roce 2009 (Palm Jebel Ali), respektive 2015 (Palm Deira). Na ostrovech jsou (budou) domy, hotely, pláže a promenády. Zájem o rodinné vily je přitom obrovský.

Další souvislosti: Chcete bydlet na Palmě? Jeďte do Dubaje

V Asii se pak na umělých ostrovech staví především letiště. První letiště na světě, které bylo celé postaveno na umělém pozemku je Kansas International Airport V Japonsku. Konstruktéři dosud zápasí s tím, že se letiště mírně potápí. V roce 1994, kdy bylo otevřeno se potopilo o půl metru. V roce 2006 to bylo již "jen" devět centimetrů.

Od roku 1994 se v Asii postavilo na ostrovech dalších několik letišť, například v přímořských vodách Hongkongu.
Zatím posledním, které bylo vybudováno na umělém ostrově, stojí v japonském Kobe. Další letiště na moři se ale již připravují.

Historie se opakuje

Umělé ostrovy nejsou doménou posledních  desítek let. První z nich vznikly před stovkami, možná i tisíci léty.
Jeden z nejstarších je například japonský ostrov Dejima v zátoce Nagasaki. Ten byl vybudován již v roce 1634. Šlo o dřevěnou plošinu, která sloužila k obchodním účelům.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Chcete byt v nejvyšším mrakodrapu světa? Je k mání
Mrakodrapů přibývá. Důvodem jsou drahé pozemky

Slavných umělých ostrovů je ale celá řada. Kupříkladu ostrov Ile Notre- Dame v Montrealu, který byl postaven na řece u příležitosti výstavy Expo 67, Plovoucí ostrovy na jezeře Titicaca na hranici Peru a Bolívie, nebo Ellis Island v New Yorku, který proslul tím, že na něm byla v minulosti vytvořena zóna pro přistěhovalce.

Na Floridě zbylo jen torzo 

Ne všechny projekty se ale podařilo dotáhnout až do konce. Například na Floridě u Miami Brach se ve dvacátých letech minulého století chystal projekt Venetian Islands. Jeho výstavba se ale připravovala v době velkého realitního boomu. Po splasknutí bubliny, se již ostrov nedokončil. Pilíře nedokončeného ostrova trčí tak u pobřeží Floridy dodnes. 

 

Právě se děje

Další zprávy