Chcete byt v nejvyšším mrakodrapu světa? Je k mání

Hana Vorlíčková
4. 5. 2008 13:47
Apartmá se třemi ložnicemi stojí od 115 milionů Kč

Praha/Dubaj - Máte zájem o byt v nejvyšší budově světa? Žádný problém. Apartmán se třemi ložnicemi koupíte v přepočtu na české koruny už od necelých 115 milionů korun, se dvěma pak od 98 milionů.

Vyplývá to z oficiální nabídky společnosti Elmaar, která je investorem mrakodrapu Burj Dubai.

Ten se staví v Dubaji, hlavním městě stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech (SAE), a dokončen by měl být ke konci letošního roku.

Podle posledních informací investora však není vyloučeno, že se stavba protáhne až do poloviny příštího roku. 

Pohled z garáží, které jsou pod úrovní chodníků.
Pohled z garáží, které jsou pod úrovní chodníků. | Foto: Martin Novák
Čtěte také:
Mrakodrapů přibývá. Důvodem jsou drahé pozemky

Výška budovy by měla dosáhnout asi 800 metrů. Pokud ale nebude o prostory v nejvyšších patrech zájem, mrakodrap se ukončí ve výšce kolem 700 metrů.

Do Dubaje se stěhují Rusové i Američané

Poptávka po bydlení v SAE a v Dubaji obzvlášť je ale obrovská. Nejen místní, ale především pak cizinci nakupují nemovitosti ve velkém. Velký zájem byl například o vily a byty na uměle vybudovaném ostrově Palm Jumeirah.

Umělý ostrov Palm Jumeirah
Umělý ostrov Palm Jumeirah | Foto: www.gesource.ac.uk

Zahraničními vlastníky se stávají především Evropané. Mezi nimi pak dominují Angličané a Rusové.

Vyjma nich si kupuje byty v Dubaji také velké množství Američanů, Asiatů a obyvatel Jihoafrické republiky.

V tuto chvíli jsou podle poradenské firmy Asteco (působící v lokalitě) průměrné ceny bydlení ještě nižší než v západní Evropě. Pomalu se to ale změní. Ceny nemovitostí každým rokem zvyšuje inflace, která podle obchodní a průmyslové komory v Abú Dhábí dosahuje v posledních letech dvouciferných hodnot.

Ve Spojených arabských emirátech se však nestaví jen byty. Roste tam neuvěřitelné množství hotelů, komerčních a zábavních center i sportovních komplexů.

Češi na největším staveništi světa

Dubaj, jejíž název by se dal z arabštiny přeložit jako místo setkání, je nyní považována za největší staveniště světa.

"I když v Dubaji zatím žádná česká stavební firma nepůsobí, je zde více než desítka těch, které na stavebním boomu svými dodávkami přímo participují," uvedl pro Aktuálně.cz Jiří Zavadil, šéf CzechTrade Dubai.

Mezi firmy, které působí v Emirátech, patří například firma Pega Hoist Čelákovice. Ta dodává technické výtahy na stavbu v úvodu zmiňovaného nejvyššího mrakodrapu světa - Burj Dubai.

Velmi dobré jméno má v SAE i Ravak, Preciosa, nebo Kopos Kolín. Působí tam i Škodaexport nebo ČEZ prostřednictvím dceřiné firmy I&C Energo.

Společnost Vítkovice Holding má navíc v plánu vybudovat v Abú Dhábí lyžařský indoorový areál. Podobnou atrakci už mají v sousední Dubaji a lidé si ji velmi oblíbili. Firma chce také participovat na stavbě výškových budov, mostů a podílet se na výstavbě nových rafinérií.

V seznamu nejvýznamnějších obchodních partnerů pak Česká republika patří do první padesátky.

Foto: Aktuálně.cz
FINANČNÍ INFORMACE, TIPY, RADY
najdete na serveru Aktuálně - Finance! Klikněte ZDE!
TIP: Češi už nechtějí jezdit do levných hotelů
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy