Chcete byt v nejvyšším mrakodrapu světa? Je k mání

Hana Vorlíčková
4. 5. 2008 13:47
Apartmá se třemi ložnicemi stojí od 115 milionů Kč

Praha/Dubaj - Máte zájem o byt v nejvyšší budově světa? Žádný problém. Apartmán se třemi ložnicemi koupíte v přepočtu na české koruny už od necelých 115 milionů korun, se dvěma pak od 98 milionů.

Vyplývá to z oficiální nabídky společnosti Elmaar, která je investorem mrakodrapu Burj Dubai.

Ten se staví v Dubaji, hlavním městě stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech (SAE), a dokončen by měl být ke konci letošního roku.

Podle posledních informací investora však není vyloučeno, že se stavba protáhne až do poloviny příštího roku. 

Pohled z garáží, které jsou pod úrovní chodníků.
Pohled z garáží, které jsou pod úrovní chodníků. | Foto: Martin Novák
Čtěte také:
Mrakodrapů přibývá. Důvodem jsou drahé pozemky

Výška budovy by měla dosáhnout asi 800 metrů. Pokud ale nebude o prostory v nejvyšších patrech zájem, mrakodrap se ukončí ve výšce kolem 700 metrů.

Do Dubaje se stěhují Rusové i Američané

Poptávka po bydlení v SAE a v Dubaji obzvlášť je ale obrovská. Nejen místní, ale především pak cizinci nakupují nemovitosti ve velkém. Velký zájem byl například o vily a byty na uměle vybudovaném ostrově Palm Jumeirah.

Umělý ostrov Palm Jumeirah
Umělý ostrov Palm Jumeirah | Foto: www.gesource.ac.uk

Zahraničními vlastníky se stávají především Evropané. Mezi nimi pak dominují Angličané a Rusové.

Vyjma nich si kupuje byty v Dubaji také velké množství Američanů, Asiatů a obyvatel Jihoafrické republiky.

V tuto chvíli jsou podle poradenské firmy Asteco (působící v lokalitě) průměrné ceny bydlení ještě nižší než v západní Evropě. Pomalu se to ale změní. Ceny nemovitostí každým rokem zvyšuje inflace, která podle obchodní a průmyslové komory v Abú Dhábí dosahuje v posledních letech dvouciferných hodnot.

Ve Spojených arabských emirátech se však nestaví jen byty. Roste tam neuvěřitelné množství hotelů, komerčních a zábavních center i sportovních komplexů.

Češi na největším staveništi světa

Dubaj, jejíž název by se dal z arabštiny přeložit jako místo setkání, je nyní považována za největší staveniště světa.

"I když v Dubaji zatím žádná česká stavební firma nepůsobí, je zde více než desítka těch, které na stavebním boomu svými dodávkami přímo participují," uvedl pro Aktuálně.cz Jiří Zavadil, šéf CzechTrade Dubai.

Mezi firmy, které působí v Emirátech, patří například firma Pega Hoist Čelákovice. Ta dodává technické výtahy na stavbu v úvodu zmiňovaného nejvyššího mrakodrapu světa - Burj Dubai.

Velmi dobré jméno má v SAE i Ravak, Preciosa, nebo Kopos Kolín. Působí tam i Škodaexport nebo ČEZ prostřednictvím dceřiné firmy I&C Energo.

Společnost Vítkovice Holding má navíc v plánu vybudovat v Abú Dhábí lyžařský indoorový areál. Podobnou atrakci už mají v sousední Dubaji a lidé si ji velmi oblíbili. Firma chce také participovat na stavbě výškových budov, mostů a podílet se na výstavbě nových rafinérií.

V seznamu nejvýznamnějších obchodních partnerů pak Česká republika patří do první padesátky.

Foto: Aktuálně.cz
FINANČNÍ INFORMACE, TIPY, RADY
najdete na serveru Aktuálně - Finance! Klikněte ZDE!
TIP: Češi už nechtějí jezdit do levných hotelů
 

Právě se děje

před 24 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy