Mapa: Česko zaplaví desítky nových obchodních center

djl, kst
22. 4. 2008 12:59
Uvnitř: Detailní mapa nových supermarketů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Boom nákupních center v České republice nekončí, v nejbližších letech naopak ke stávajícím obchodním centrům přibude spousta dalších.

Dokazuje to nová studie Shopping Center Hypermarket 2008 společnosti Incoma i mapa plánovaných obchodních center společnosti Cushman & Wakefield.

Podle studie Incomy jen v loňském roce přibylo v Česku šest nových nákupních center. Dvě z nich v Praze, po jednom pak v Plzni, Liberci, Českých Budějovicích a Mladé Boleslavi.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Boom průmyslových realit: Skoro jako za císaře pána

Celkový počet nákupních center v republice tak již přesáhl hranici 250. V roce letošním pak podle studie vznikne v Česku až 12 nových obchodních domů.

V Retail Map společnosti Cushman & Wakefield jsou zahrnuty všechny obchodní domy, jež mají vzniknout do roku 2011. Těch bude dokonce 25, přičemž hned devět z nich Praze.

Míří do krajských měst

Kromě hlavního města dorazí vlna výstavby nových center hlavně do krajských měst. Ještě letos otevřou své brány zákazníkům nákupní centra v Brně (Exit 66), Mostě (City Most), Pardubicích (Palác Pardubice), Liberci (Liberec Plaza) a Jihlavě (City Park Jihlava).

Do roku 2011 vznikne po dvou centrech v Hradci Králové (HB Realis a Amadeus), Zlíně (Kaskády a Zlaté jablko) a v Kladně (Oáza a Centre).

Po jednom obchodním domě by také měla získat města Liberec (Forum), Ústí nad Labem (Forum), Ostrava (Karolina) a Olomouc (Šantovka), uvádí materiál Cushman & Wakefield.

Dominují módní butiky

Ačkoli největší procentuální podíl z ploch nákupních center si stále drží hypermarkety a hobbymarkety, počtem jednoznačně vedou ochody s oblečením a obuví. Těch je dohromady v nákupních centrech přes dva tisíce.

S velkým odstupem je následují obchody s klenoty (450), prodejci elektroniky a počítačové techniky (390) a specializované prodejny potravin (346). Výzkum dále zaznamenal poměrně výrazný nástup restaurací a obchodů s jídlem a dalších poskytovatelů služeb.

Čtěte dnes na Aktuálně.cz pokračování: Nová nákupní centra zaplaví Prahu


 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy