Mapa: Česko zaplaví desítky nových obchodních center

djl, kst
22. 4. 2008 12:59
Uvnitř: Detailní mapa nových supermarketů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Boom nákupních center v České republice nekončí, v nejbližších letech naopak ke stávajícím obchodním centrům přibude spousta dalších.

Dokazuje to nová studie Shopping Center Hypermarket 2008 společnosti Incoma i mapa plánovaných obchodních center společnosti Cushman & Wakefield.

Podle studie Incomy jen v loňském roce přibylo v Česku šest nových nákupních center. Dvě z nich v Praze, po jednom pak v Plzni, Liberci, Českých Budějovicích a Mladé Boleslavi.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Boom průmyslových realit: Skoro jako za císaře pána

Celkový počet nákupních center v republice tak již přesáhl hranici 250. V roce letošním pak podle studie vznikne v Česku až 12 nových obchodních domů.

V Retail Map společnosti Cushman & Wakefield jsou zahrnuty všechny obchodní domy, jež mají vzniknout do roku 2011. Těch bude dokonce 25, přičemž hned devět z nich Praze.

Míří do krajských měst

Kromě hlavního města dorazí vlna výstavby nových center hlavně do krajských měst. Ještě letos otevřou své brány zákazníkům nákupní centra v Brně (Exit 66), Mostě (City Most), Pardubicích (Palác Pardubice), Liberci (Liberec Plaza) a Jihlavě (City Park Jihlava).

Do roku 2011 vznikne po dvou centrech v Hradci Králové (HB Realis a Amadeus), Zlíně (Kaskády a Zlaté jablko) a v Kladně (Oáza a Centre).

Po jednom obchodním domě by také měla získat města Liberec (Forum), Ústí nad Labem (Forum), Ostrava (Karolina) a Olomouc (Šantovka), uvádí materiál Cushman & Wakefield.

Dominují módní butiky

Ačkoli největší procentuální podíl z ploch nákupních center si stále drží hypermarkety a hobbymarkety, počtem jednoznačně vedou ochody s oblečením a obuví. Těch je dohromady v nákupních centrech přes dva tisíce.

S velkým odstupem je následují obchody s klenoty (450), prodejci elektroniky a počítačové techniky (390) a specializované prodejny potravin (346). Výzkum dále zaznamenal poměrně výrazný nástup restaurací a obchodů s jídlem a dalších poskytovatelů služeb.

Čtěte dnes na Aktuálně.cz pokračování: Nová nákupní centra zaplaví Prahu


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy