Mapa: Česko zaplaví desítky nových obchodních center

djl, kst
22. 4. 2008 12:59
Uvnitř: Detailní mapa nových supermarketů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Boom nákupních center v České republice nekončí, v nejbližších letech naopak ke stávajícím obchodním centrům přibude spousta dalších.

Dokazuje to nová studie Shopping Center Hypermarket 2008 společnosti Incoma i mapa plánovaných obchodních center společnosti Cushman & Wakefield.

Podle studie Incomy jen v loňském roce přibylo v Česku šest nových nákupních center. Dvě z nich v Praze, po jednom pak v Plzni, Liberci, Českých Budějovicích a Mladé Boleslavi.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Boom průmyslových realit: Skoro jako za císaře pána

Celkový počet nákupních center v republice tak již přesáhl hranici 250. V roce letošním pak podle studie vznikne v Česku až 12 nových obchodních domů.

V Retail Map společnosti Cushman & Wakefield jsou zahrnuty všechny obchodní domy, jež mají vzniknout do roku 2011. Těch bude dokonce 25, přičemž hned devět z nich Praze.

Míří do krajských měst

Kromě hlavního města dorazí vlna výstavby nových center hlavně do krajských měst. Ještě letos otevřou své brány zákazníkům nákupní centra v Brně (Exit 66), Mostě (City Most), Pardubicích (Palác Pardubice), Liberci (Liberec Plaza) a Jihlavě (City Park Jihlava).

Do roku 2011 vznikne po dvou centrech v Hradci Králové (HB Realis a Amadeus), Zlíně (Kaskády a Zlaté jablko) a v Kladně (Oáza a Centre).

Po jednom obchodním domě by také měla získat města Liberec (Forum), Ústí nad Labem (Forum), Ostrava (Karolina) a Olomouc (Šantovka), uvádí materiál Cushman & Wakefield.

Dominují módní butiky

Ačkoli největší procentuální podíl z ploch nákupních center si stále drží hypermarkety a hobbymarkety, počtem jednoznačně vedou ochody s oblečením a obuví. Těch je dohromady v nákupních centrech přes dva tisíce.

S velkým odstupem je následují obchody s klenoty (450), prodejci elektroniky a počítačové techniky (390) a specializované prodejny potravin (346). Výzkum dále zaznamenal poměrně výrazný nástup restaurací a obchodů s jídlem a dalších poskytovatelů služeb.

Čtěte dnes na Aktuálně.cz pokračování: Nová nákupní centra zaplaví Prahu


 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy