Praha - Hodnota majetku, který čeští obyvatelé a instituce mají v podílových fondech, vloni klesla o 9,4 miliardy na 234,5 miliardy korun, tedy o necelá čtyři procenta. Oznámil to šéf Asociace pro kapitálový trh Josef Beneš.
Aktiva českých investorů v zahraničních fondech vloni klesla o 5,6 miliardy, v domácích o 3,7 miliardy korun. Rozdělení majetku mezi tuzemské a zahraniční fondy je přitom zcela rovnoměrné, na obě skupiny připadá zhruba 117 miliard korun.
Nejvyšší pokles majetku zaznamenala aktiva fondů peněžního trhu, dále dluhopisových fondů, zajištěných fondů a nemovitostních fondů. "Naopak nárůst aktiv se projevil zejména u akciových fondů a mírně také u smíšených fondů a takzvaných fondů fondů," upřesnil Beneš.
Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních podílových fondů v České republice patří skupina ČSOB (80,14 mld. Kč), skupina České spořitelny (68,02 mld. Kč), skupina Komerční banky (38,92 mld. Kč), UnicreditGroup (11,22 mld. Kč) a Generali PPF Asset Management / ČP Invest (8,77 mld. Kč).
Pokles způsobily především masivní výprodeje v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy se investoři nejvíce obávali finanční krize. Podílové fondy tehdy přišly o 31 miliard, ve zbytku roku pak hodnota majetku opět rostla.
Čtěte také: Chcete investovat? Pak pozor na předpovědi z New Yorku Říká se jim doktor zhouba. 12 mužů věští trhům potíže Snadný a rychlý přivýdělek? Motory běží, vzlétáme |
Celkový objem majetku svěřeného správcům aktiv v Česku nebo jejich prostřednictvím správcům aktiv v zahraničí nicméně vloni vzrostl o 30,5 miliardy na 753,2 miliardy korun. Celkem 62 procent aktiv ve správě vlastní instituce, zhruba třetinu fondy a tři procenta soukromé osoby.
Největší objem majetku investovaného prostřednictvím členů Asociace pro kapitálový trh připadá na Generali PPF Asset Management / ČP Invest (185,5 mld. Kč), skupinu ČSOB (154,4 mld.), skupinu České spořitelny (139,3 mld.), skupinu ING (95,4 mld.) a skupinu Komerční banky (80 mld. Kč).