Chcete investovat? Pak pozor na předpovědi z New Yorku

Tomáš Poděbrad, investicniweb.cz
7. 2. 2010 8:49
Jaké jsou nejlepší možnosti zhodnocení peněz v příští dekádě?
Neposlouchejte analytiky z Wall Streetu, zní základní rada
Neposlouchejte analytiky z Wall Streetu, zní základní rada | Foto: Reuters

Praha - Uplynulých deset let provázela stagnace na akciovém trhu. Investory nyní zajímá především výhled na další roky, které budou klíčové pro světovou ekonomiku. Které trhy, které sektory a které akciové tituly čeká růst, nebo naopak propad?

Analytikům to vždycky nevychází

Za posledních 10 let vydali analytici z New Yorku 9162 doporučení. Z toho méně než sedm procent bylo negativních. A méně než dvě procenta těchto doporučení byla "prodat".

Naproti tomu doporučení na "nákup" akciových titulů bylo celkem 2347. Dalších 2190 bylo na "okamžitý nákup". Zbylá byla "neutrální".

Začátkem roku 2008 dokonce negativních doporučení ještě ubylo. Celkem méně než 6 procent akciových titulů bylo ohodnoceno známkou "prodat". Oproti tomu 49 procent akcií bylo doporučeno k nákupu. A to byl začátek roku 2008, kdy měly akciové trhy to nejhorší teprve před sebou.

Je to skandál?

Někdo to může brát jako skandál. Ale komu důvěřovat, pokud uvažujeme o investicích na dalších deset let?

Největší důvěru mají investoři-amatéři a řada investičních guruů.

Právě podle názoru mnoha investorů jsou ternem akcie, které ztratily za poslední roky potřebnou "šťávu". Ty mají velký prostor pro růst právě proto, že se o ně dlouhou dobu nikdo nezajímal.

Důkaz pro toto tvrzení nemusíme hledat nijak dlouho. Právě před deseti lety byly favority investorů technologické akcie. Za outsidera bylo považováno zlato. A jak to dopadlo? Technologický sektor zkolaboval a zlato se dostalo na historická maxima.
Poohlédněme se tedy po firmách, které v současnosti nemají ideální zvuk mezi investory. Pokud se necháme opět strhnout a uvěříme analýzám z Wall Street, ukáže se 6 společností s téměř nejhorším možným hodnocením: American International Group, Apartment Investment & Management, Eastman Kodak, Brown-Forman, Hershey a Sears Holdings.

V současnosti snad neexistuje jediný analytik, který by tyto společnosti doporučoval kupovat. Některé z nich jsou extrémně rizikové.

Nejlépe se z tohoto seznamu jeví akcie společností Hershey a Brown-Forman. Obě tyto firmy patří ve svých odvětvích k těm prosperujícím.

Nedívejte se jen na akcie

Pokud se však k těmto ukazatelům obrátíme zády a nebudeme věřit v opakování historie, na koho dát? Existuje ještě jedna alternativa - průzkum světových investičních fondů vydávaný bankou Bank of America/Merrill Lynch.

Čtěte také:
Říká se jim doktor zhouba. 12 mužů věští trhům potíže
Na burze brzy bude k mání ČSOB. Koupit? Radí analytik
Top 10 zemí, které mají nejblíže k bankrotu

Pokud nějaký titul získává na oblibě, doporučení většinou zvednou jeho cenu, a tak se z něj postupně stane "přeceněný titul". Akcie, o které přestanou mít manažeři velkých fondů zájem, naopak rychle ztrácejí na hodnotě. Například zlato se objevilo ve zprávách Merrill Lynch před šesti lety - a od té doby posilovalo.

Manažeři investičních fondů favorizují mladé trhy. Od začátku prosince se už většina analytiků a manažerů investičních fondů nedívá na trhy tak pesimisticky. Favorizují především rozvíjející se trhy a komodity.

Investice však neproudí pouze tímto směrem. Další favority pro příštích 10 let můžeme hledat také v energetickém a technologickém sektoru.

Na druhé, té nepopulární straně, zůstávají i nadále akcie bankovního sektoru. Ty jsou následovány společnostmi ze sektoru služeb a sektoru spotřebního zboží. Pokud jde o regiony, lze sledovat odliv investorů z japonského a amerického trhu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten má po víc než roce kompletní složení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy