Berlín, Brno - Spolkový soudní dvůr na základě práva platného v celé EU, tedy i v Česku, rozhodl, že německé banky nesmějí vybírat poplatky za vedení spotřebitelských úvěrů.
Ostře sledovaný proces má okamžité dopady pro statisíce Němců, kteří mají například půjčku na nábytek či auto. Ale naději dává i Čechům, kteří jsou ve stejném postavení ke svým bankovním domům.
Jen to v tuzemsku nejspíš nepůjde zatím tak rychle.
Nejvyšší německý civilní soud lidem, kteří mají úvěr, ušetří v budoucnu v souhrnu miliony eur. Podle jeho verdiktu jsou totiž neplatná ustanovení ve smlouvách, podle kterých se musí bankám platit měsíční poplatky za vedení kont a správu úvěru.
Německý soud smlouvy posuzoval podle evropské směrnice upravující podmínky u spotřebitelských smluv. A směrnice platí také v Česku.
Peníze vraťte
V Česku většina bank poplatky za správu úvěru běžně požaduje. Jde o částky mezi 150 až 200 korunami (při dvacetileté splatnosti úvěrů tak bance lidé pošlou mnohatisícové částky). Rozhodnutí z Německa se týká všech typů spotřebitelských úvěrů.
Čtěte také: Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon |
Češi mají podle statistik ČNB spotřebitelské úvěry za 266 miliard korun.
Spolkový soudní dvůr ve velmi rozsáhlém zdůvodnění verdiktu uvedl, že zavazovat zákazníky k měsíčnímu placení za správu úvěru (vedení konta) je neplatný právní akt. Podle soudců je vedení konta v zájmu banky (která na něm vydělává už úrokovou sazbou) a nikoliv výhradně zákazníků. Proto by lidé tento typ poplatku platit neměli.
"Důsledkem verdiktu je, že veškeré poplatky, které byly za vedení konta/správu úvěru zaplaceny, mohou být nyní od bank požadovány zpět, pokud nejsou tyto nároky už promlčeny," uvedl právník Stephan Heidenhain ve své analýze na právním serveru ePravo.
Podle něj se česká právní úprava nijak významně neliší od té, kterou posuzoval Spolkový soudní dvůr.
Spotřebitelská sdružení v Česku verdikt německého soudu zkoumají, ale potřebné konkrétní žaloby zatím nechystají, protože rozsudek je ještě čerstvý. Verdikt německého soudu nechtějí komentovat ani banky s odůvodněním, že k němu zatím nemají dostatek informací.
Čtěte také: ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům Další nezákonný poplatek bank? ČNB řeší trvalé příkazy |
Patrik Nacher, provozovatel webu BankovniPoplatky.com, potvrdil, že banky v Česku měsíční poplatek za správu úvěru vybírají. Podle něj to způsobuje nepřehlednost celého systému a zákazníky bank poškozuje.
"Důležitá je pro zákazníka úroková sazba, poplatky jenom celý systém komplikují a znepřehledňují v neprospěch zákazníků," uvedl Nacher.
Lidé musí na banky tlačit
Podle něj by ale ke změně postoje bank neměl v Česku vést soudní spor, ale tlak spotřebitelských organizací. "Nemyslím si, že by změnu v Česku přinesla změna zákona," uvedl Nacher.
Předloňská studie Evropské komise ukázala, že Česko má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Také data společnosti Scott & Rose tehdy ukázala, že čeští klienti platí nejvíce ve střední Evropě.
"Čistý příjem tuzemských bank z poplatků a provizí vloni stoupl na 38,3 miliardy korun, meziročně o téměř dvě miliardy," spočítal s odkazem na data České národní banky web BankovniPoplatky.com. Jde zhruba o čtvrtinu celkových výnosů bank.
Češi také za spotřební úvěry platí jedny z nejvyšších poplatků v Evropě. S 16,9 procenty úroku přeplatí úvěr za rok o procento víc než Slováci, kteří mají nejdražší úvěry z šestnácti zemí eurozóny.