Další nezákonný poplatek bank? ČNB řeší trvalé příkazy

Petr Kučera Petr Kučera
3. 8. 2011 5:45
Lidé mají právo na bezplatné zrušení trvalého příkazu, říká ministerstvo financí

Praha - Přinejmenším čtyři tuzemské banky porušují zákon, když účtují poplatky za zrušení trvalých příkazů před datem jejich splatnosti. S odkazem na zákon o platebním styku to tvrdí ministerstvo financí.

Klienti ČSOB (včetně Poštovní spořitelny), Citibank, Equa bank (bývalé Banco Popolare) a Evropsko-ruské banky musí zaplatit za rušení každého trvalého příkazu vždy, a to i když tak učiní sami přes internet. Dalších šest bank pak vybírá poplatek v řádu desítek korun jen při osobním vyřízení na pobočce.

Česká národní banka, která nad dodržováním zákona dohlíží, ale zatím reagovat nebude. Zákon je podle ní nejasně formulován a připouští dvojí výklad. K jakému z nich se ČNB přikloní, rozhodne teprve po poradě s ostatními regulátory v Evropské unii.

Trvalý příkaz lze odvolat zdarma

"Zákon o platebním styku nedovoluje bance, aby klientovi z řad spotřebitelů a drobných podnikatelů zúčtovala poplatek za zrušení trvalého platebního příkazu, pokud se zrušení týká budoucích platebních transakcí, u nichž ještě nenastalo datum splatnosti," tlumočí názor ministerstva financí jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Ministerstvo vychází z toho, že zákon dává klientovi právo platební příkaz před datem splatnosti kdykoli odvolat. V případě trvalých platebních příkazů to znamená, že jej klient může kdykoli zrušit s účinky pro budoucí transakce, u nichž ještě nenastalo datum splatnosti.

Podle ministerstva jde o právo klienta, které vyplývá přímo ze zákona, a proto banka nemůže jeho výkon podmiňovat zaplacením poplatku.

"Jediným případem, kdy zákon dovoluje zpoplatnit odvolání platebního příkazu, je situace, kdy banka nad rámec svých zákonných povinností dovolí klientovi odvolat platební příkaz i přes to, že již nastala jeho splatnost," dodává mluvčí ministerstva financí.

Dvojí výklad má vyřešit EU

Oproti ministerstvu zatím nemá jasný názor Česká národní banka, která nad dodržováním zákona dohlíží.

"Zákon o platebním styku je transpozicí evropského předpisu. Ustanovení § 106 odst. 5 zákona v podstatě převzalo ustanovení příslušné směrnice. Tak jak je formulováno, může vést ke dvojímu výkladu," říká za centrální banku Tomáš Zimmermann z tiskového oddělení.

Právníci České národní banky se podle něj tímto problémem zaobírají a budou iniciovat vyjasnění výkladu v rámci unijních struktur a ve spolupráci s ostatními regulátory v Evropské unii.

"Tyto kroky by měly vést k vyjasnění dané problematiky. O výsledcích budeme poskytovatele platebních služeb informovat," dodává Zimmermann.

Zákon platí už přes rok a půl

Jde o další z nejasností obsažených v novém zákoně o platebním styku. Ten je účinný od listopadu roku 2009, kvůli nepřesné formulaci už dříve přinesl komplikace ohledně odpovědnosti za neautorizované transakce platební kartou.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte podrobněji:
ČNB omezí banky, které při ztrátě karty účtovaly příliš
Banky couvly. Při ztrátě karty už tolik neproděláte
Banky zdražily karty. Za to, že je musí zdarma blokovat

Podle mnoha právníků z oboru je zákon napsaný mimořádně složitě. Za to, že je "překlad" unijního předpisu srozumitelný a jednoznačný, přitom mělo odpovídat hlavně ministerstvo financí, které návrh zákona připravilo.

"Nevím, jestli je to nepřesným překladem, napsáním, výkladem, typicky českou vlastností něco obejít či jen neochotou bank, ale opakovaně dochází k různým interpretacím ke škodě klientů," říká Patrik Nacher, provozovatel webu BankovniPoplatky.com. Připomíná také spory ohledně povinnosti bank poskytnout výpis zdarma alespoň jedním "kanálem" měsíčně.

Při rušení účtu poplatek neplaťte

Pokud jde o rušení trvalých příkazů při současném rušení celého účtu, typicky při odchodu klienta ke konkurenci, shoduje se výklad České národní banky s ministerstvem financí.

Při rušení celého účtu totiž automaticky zanikají i jednotlivé trvalé příkazy a svolení k inkasu. Banky proto nemohou odcházejícím klientům účtovat poplatky za zrušení každého z těchto příkazů a podmiňovat tím samotné zrušení účtu, které je podle zákona zdarma.

Zmíněné poplatky při rušení účtu přesto nadále vybírá pět bank v čele s ČSOB. Většina z nich sice odpustí poplatek, pokud si trvalé příkazy či inkasa jednotlivě zruší přes internet, podle regulátora jde ale o zbytečnou komplikaci, která nemá oporu v zákoně.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte podrobněji:
Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon
ČNB: Banky nesmí komplikovat rušení účtu kvůli příkazům

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy