Termínované vklady nebo třeba vzdělání?
Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting: Pokud se investor bojí ztráty a má krátký horizont řekněme do pěti let, může být vhodné zvolit klidně i termínované vklady. Pokud má k dispozici delší horizont, může volit například otevřené podílové fondy. Základem ale vždy musí být diverzifikace portfolia a jasný cíl, se kterým investuje.
Pokud má investor konkrétní cíl, který v čase musíte splnit - například nákup nemovitosti - může být lepší investovat do konzervativnějšího portfolia. To sice může mít nižší očekávaný výnos, ale s nižší volatilitou a v konkrétním čase tak spíše dojde ke splnění vytyčeného cíle. Pokud má za cíl získat prostředky například na rentu, může investovat do dynamičtějších strategií s vyšší volatilitou, ale s vyšším očekávaným výnosem.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny: Za jak dlouho budete chtít svoji investici nazpátek? Do roka? Pak je možná nejlepší využít nějaký spořicí účet banky, nad jeden rok fond peněžního trhu (aktuálně výnos kolem jednoho procenta). Nebo spoříte na důchod a bavíme se o deseti a více letech? Pak jednoznačně akcie, respektive akciový fond: dlouhodobý výnos primárně určuje ziskovost a ta v průměru rostla o 6 % ročně.
Klíčovou informací taky je, jak velkou část majetku tvoří oněch 100 tisíc korun. Pokud kromě nich nemáte žádnou finanční rezervu, tak bych volil vysoce likvidní aktiva, ať už jde o spořicí účet, nebo fond peněžního trhu. A ještě mě napadá jedna věc - co investice do vzdělávání? Zhodnotí vaši cenu na trhu práce.
David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard finance: Zažil jsem v bance prasknutí bubliny dot com a viděl ty příběhy. To ve mně zanechalo hluboké stopy ve vztahu k investicím. Od té doby mi dávají smysl vkladní knížky a zamčený trezor. Vím, že dlouhodobě to není správná strategie a člověk s ekonomickým vzděláním by se tak chovat neměl, ale zkušenost a emoce mi tak velí.
Takže 100 tisíc mám v bance na spořicím účtu na nula nula nic a užírá mi z nich inflace. Vím, že akcie v dlouhém období mají dobrou pravděpodobnost výnosu, ale jak se říká "In the long run we are all dead," (Z dlouhodobého hlediska jsme všichni mrtví), takže to neřeším.
Pokud našetřených 100 tisíc znamená "v potu tváře jsem našetřil" a je to všechna hotovost, co mám, pak bych volil spořicí účet. Oněch 100 tisíc potřebuji mít v záloze likvidní.
- Pokud se bavíme o nadbytečných 100 tisících, tak za ty bych si udělal nějakou radost. Investice z takové částky mi stejně nic moc v absolutních číslech nevynese, a než třeba i vynese, možná už mi potom neudělá tu radost.