"Primárně bych FVE nepořizoval za účelem elektrického vytápění. Mnoho našich zákazníků má jako hlavní zdroj tepla právě plyn a fotovoltaická elektrárna je skvělým doplňkem jejich domácnosti," vysvětlil čtenářům v on-line rozhovoru Kalčev.
"Například v případě výpadku elektrické sítě zajistí fotovoltaická elektrárna s bateriemi právě chod plynového kotle, který bude napájen (řídicí elektronika kotle, oběhová čerpadla, apod.) z baterie a vy tímto řešením získáte záložní zdroj," vysvětlil.
Jak funguje fotovoltaika? Srozumitelně v otázkách a odpovědích:
Domácí solární elektrárna dokáže podle experta v rodinném rozpočtu ušetřit peníze, protože eliminuje objem nakoupené energie od obchodníka. Velkoobchodní cena elektřiny se přitom v současnosti na burze pohybuje na rekordní výši.
"Vliv fotovoltaické elektrárny poznáte na své faktuře za elektřinu, kdy v ročním souhrnu budete platit méně, tj. elektřina z fotovoltaické elektrárny nahradí elektřinu, kterou byste jinak nakoupil z distribuční sítě. Velký vliv na to, o kolik méně budete platit, má chování v rámci domácnosti, to jest kolik elektřiny využijete z fotovoltaické elektrárny," řekl dále Kalčev.
Před pořízením fotovoltaiky je ale nutné promyslet řadu věcí - například zda pro ni má domácnost místo, protože požadavek v rámci dotací je, aby byla elektrárna umístěna na střeše, garáži či třeba pergole.
Další klíčovým faktorem je spotřeba domácnosti. "Obecně říkáme, že je zapotřebí, aby ta spotřeba byla alespoň 2,5 megawatthodiny za rok. Od této hodnoty už má smysl uvažovat o fotovoltaické elektrárně," vysvětluje Kalčev. "Zároveň je významnou složkou i cena elektrické energie, za kterou nakupuji, protože ta se promítá do návratnosti vložené investice," dodává.
Podle Kalčeva se ve většině případů instalace do fotovoltaické elektrárny vyplatí. Dodává, že fotovoltaika s teplou vodou má průměrnou návratnost kolem šesti až sedmi let, pro fotovoltaiku s bateriemi se návratnost pohybuje kolem 10 let. Životnost samotné elektrárny se pohybuje kolem 25 let.
Solární panely ale nemají jen pozitiva. Rizikem může být instalace na zastíněnou střechu nebo vyšší pořizovací cena některých typů - byť lze na elektrárnu získat z části státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Dalším minusem se mohou stát i nepříznivé klimatické podmínky na území Česka.
"Maximální výše dotace na kterou můžete dosáhnout ve většině krajů je 205 tisíc korun. Pro zvýhodněné kraje (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský) pak až 225 tisíc korun. Celková dotace zároveň může dosahovat nejvýše 50 procent vašich uznatelných nákladů. Obvyklá hodnota je kolem 45 procent," upřesnil Kalčev čtenářům v on-line rozhovoru.
Pokud se jedná o rodinný dům, tak trvalý pobyt pro získaní dotace není podmínkou. V případě rekreačního objektu je třeba, aby měl žadatel minimálně dva roky hlášený pobyt v místě nemovitosti v době podání dotace.
Základní fakta o solární elektrárně:
- Domácí solární elektrárna dokáže v rodinném rozpočtu ušetřit peníze, protože eliminuje objem nakoupené energie od obchodníka. Velkoobchodní cena elektřiny se přitom v současnosti na burze pohybuje na rekordní výši.
- Vliv fotovoltaické elektrárny poznáte na své faktuře za elektřinu, kdy v ročním souhrnu budete platit méně. Tedy elektřina z fotovoltaické elektrárny nahradí elektřinu, kterou byste jinak nakoupil z distribuční sítě.
- Nicméně se nevyplatí pořizovat FVE primárně za účelem elektrického vytápění. Nejběžněji funguje jako hlavní zdroj tepla plyn a fotovoltaická elektrárna je funkčním doplňkem domácnosti.
- Před pořízením fotovoltaiky je nutné promyslet řadu věcí - například zda pro ni má domácnost místo.
- Další klíčovým faktorem je spotřeba domácnosti. Ta by měla být alespoň 2,5 megawatthodiny za rok.
- Fotovoltaika s teplou vodou má průměrnou návratnost kolem šesti až sedmi let, pro fotovoltaiku s bateriemi se návratnost pohybuje kolem 10 let. Životnost samotné elektrárny se pohybuje kolem 25 let.
- Maximální výše dotace na kterou lze dosáhnout ve většině krajů je 205 tisíc korun. Pro zvýhodněné kraje (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský) pak až 225 tisíc korun. Celková dotace zároveň může dosahovat nejvýše 50 procent vašich uznatelných nákladů. Obvyklá hodnota je kolem 45 procent.