Na vytápění domácnosti se fotovoltaika nehodí. Expert vysvětloval, komu se vyplatí

Ekonomika Ekonomika - za podpory: innogy
Aktualizováno 1. 12. 2021 12:18
Někoho na fotovoltaice láká finanční úspora, jiného ekologická udržitelnost a soběstačnost. Faktem ale je, že solární panely na střeše domu se nevyplatí vždy. Kdy dokáže domácí elektrárna ušetřit peníze, jak komplikované je její pořízení a kolik místa potřebuje? Na vše kolem fotovoltaiky odpovídal čtenářům on-line deníku Aktuálně.cz expert společnosti innogy Petr Kalčev.
On-line rozhovor s expertem na fotovoltaiku Petrem Kalčevem
Rozhovor skončil
Přečíst si rozhovor

"Primárně bych FVE nepořizoval za účelem elektrického vytápění. Mnoho našich zákazníků má jako hlavní zdroj tepla právě plyn a fotovoltaická elektrárna je skvělým doplňkem jejich domácnosti," vysvětlil čtenářům v on-line rozhovoru Kalčev.

"Například v případě výpadku elektrické sítě zajistí fotovoltaická elektrárna s bateriemi právě chod plynového kotle, který bude napájen (řídicí elektronika kotle, oběhová čerpadla, apod.) z baterie a vy tímto řešením získáte záložní zdroj," vysvětlil.

Jak funguje fotovoltaika? Srozumitelně v otázkách a odpovědích:

Petr Kalčev, produktový manažer fotovoltaiky ve společnosti Innogy | Video: Jakub Zuzánek

Domácí solární elektrárna dokáže podle experta v rodinném rozpočtu ušetřit peníze, protože eliminuje objem nakoupené energie od obchodníka. Velkoobchodní cena elektřiny se přitom v současnosti na burze pohybuje na rekordní výši. 

"Vliv fotovoltaické elektrárny poznáte na své faktuře za elektřinu, kdy v ročním souhrnu budete platit méně, tj. elektřina z fotovoltaické elektrárny nahradí elektřinu, kterou byste jinak nakoupil z distribuční sítě. Velký vliv na to, o kolik méně budete platit, má chování v rámci domácnosti, to jest kolik elektřiny využijete z fotovoltaické elektrárny," řekl dále Kalčev.

Před pořízením fotovoltaiky je ale nutné promyslet řadu věcí - například zda pro ni má domácnost místo, protože požadavek v rámci dotací je, aby byla elektrárna umístěna na střeše, garáži či třeba pergole.

Další klíčovým faktorem je spotřeba domácnosti. "Obecně říkáme, že je zapotřebí, aby ta spotřeba byla alespoň 2,5 megawatthodiny za rok. Od této hodnoty už má smysl uvažovat o fotovoltaické elektrárně," vysvětluje Kalčev. "Zároveň je významnou složkou i cena elektrické energie, za kterou nakupuji, protože ta se promítá do návratnosti vložené investice," dodává.

Podle Kalčeva se ve většině případů instalace do fotovoltaické elektrárny vyplatí. Dodává, že fotovoltaika s teplou vodou má průměrnou návratnost kolem šesti až sedmi let, pro fotovoltaiku s bateriemi se návratnost pohybuje kolem 10 let. Životnost samotné elektrárny se pohybuje kolem 25 let.

Solární panely ale nemají jen pozitiva. Rizikem může být instalace na zastíněnou střechu nebo vyšší pořizovací cena některých typů - byť lze na elektrárnu získat z části státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Dalším minusem se mohou stát i nepříznivé klimatické podmínky na území Česka.

"Maximální výše dotace na kterou můžete dosáhnout ve většině krajů je 205 tisíc korun. Pro zvýhodněné kraje (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský) pak až 225 tisíc korun. Celková dotace zároveň může dosahovat nejvýše 50 procent vašich uznatelných nákladů. Obvyklá hodnota je kolem 45 procent," upřesnil Kalčev čtenářům v on-line rozhovoru.

Pokud se jedná o rodinný dům, tak trvalý pobyt pro získaní dotace není podmínkou. V případě rekreačního objektu je třeba, aby měl žadatel minimálně dva roky hlášený pobyt v místě nemovitosti v době podání dotace.

Základní fakta o solární elektrárně:

  • Domácí solární elektrárna dokáže v rodinném rozpočtu ušetřit peníze, protože eliminuje objem nakoupené energie od obchodníka. Velkoobchodní cena elektřiny se přitom v současnosti na burze pohybuje na rekordní výši.
  • Vliv fotovoltaické elektrárny poznáte na své faktuře za elektřinu, kdy v ročním souhrnu budete platit méně. Tedy elektřina z fotovoltaické elektrárny nahradí elektřinu, kterou byste jinak nakoupil z distribuční sítě.
  • Nicméně se nevyplatí pořizovat FVE primárně za účelem elektrického vytápění. Nejběžněji funguje jako hlavní zdroj tepla plyn a fotovoltaická elektrárna je funkčním doplňkem domácnosti.
  • Před pořízením fotovoltaiky je nutné promyslet řadu věcí - například zda pro ni má domácnost místo.
  • Další klíčovým faktorem je spotřeba domácnosti. Ta by měla být alespoň 2,5 megawatthodiny za rok.
  • Fotovoltaika s teplou vodou má průměrnou návratnost kolem šesti až sedmi let, pro fotovoltaiku s bateriemi se návratnost pohybuje kolem 10 let. Životnost samotné elektrárny se pohybuje kolem 25 let.
  • Maximální výše dotace na kterou lze dosáhnout ve většině krajů je 205 tisíc korun. Pro zvýhodněné kraje (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský) pak až 225 tisíc korun. Celková dotace zároveň může dosahovat nejvýše 50 procent vašich uznatelných nákladů. Obvyklá hodnota je kolem 45 procent.

On-line rozhovor s expertem na fotovoltaiku Petrem Kalčevem

Rozhovor skončil
1. 12. 2021
Ptá se: Radko Nikolić

Dobrý den, v článku jste uvedli, že návratnost baterií je 10 let. Kolik let je prosím životnost baterií? Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den,
Předpokládaná životnost baterií je 15 až 20 let se zárukou 10 let.

1. 12. 2021
Ptá se: Martin

Dobrý den, spotřebu mám cca 3 MWh, vyplatí se FVE pri současné instalaci bojleru? Obávám se toho, že když by FVE nevyráběla dostatek energie, poběží bojler v drahém tarifu. V současné době ohřívám vodu plynem.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Řídící modul, který určuje, kdy se spíná bojler, zajistí, že nahřívání bojleru je buď o takovém výkonu, aby přetok do distribuční sítě byl minimální a nebo se spíná v okamžiku kdy HDO sepne v rámci nízkého tarifu. Pokud je bojler blokovaný spotřebič mimo nízký tarif tedy nespíná pro odběr z distribuční sítě. Této situace se tak nemusíte obávat.

1. 12. 2021
Ptá se: Monika Stránská

Dobrý den, když si pořídím solární panely na střechu rodinného domu, kolik z toho mi pokryje státní dotace?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Maximální výše dotace na kterou můžete dosáhnout ve většině krajů je 205.000 Kč. Pro zvýhodněné kraje (Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský) pak až 225.000 Kč. Celková dotace zároveň může dosahovat nejvýše 50 % Vašich uznatelných nákladů. Obvyklá hodnota je kolem 45 %.

1. 12. 2021
Ptá se: Štěpán Janiss

Máme roční spotřebu 16MW, největší spotřebu tvoří celoročně ohřev vody v bojlerech ( koupelna, kuchyně ) a v zimním období podlahové topení ( topné rohože + folie ). Jak nejlépe nakonfigurovat FVE ? Místa máme dostatek. Má cenu vzhledem k našim spotřebičům pořizovat větší bateriové uložiště, nebo jít cestou virtuální baterie ?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Fotovoltaická elektrárna není primárně určena na ohřev vody. Využití pro ohřev vody se bere jako doplněk, kdy je snahou maximální využití v rámci domácnosti a nenechat zbytečně "odtéci" elektřinu do distribuční sítě.
Neočekával bych velký efekt od fotovoltaiky k vytápění. V jarních a podzimních měsících Vám pomůže, ale bude se opravdu podílet jen malou částí na celkové spotřebě k vytápění.
Velikost bateriového úložiště se primárně určuje dle Vašich očekávání - ekonomický pohled, požadavek na fungování domácnosti při spadlé distribuční síti, apod. Dále je třeba i zohlednit požadavek dotace, kdy se podporuje kapacita baterie mezi 1 a 2 násobkem instalovaného výkonu elektrárny.
Volba virtuální baterie ve většině případů není příliš ekonomickým řešením hned z několika důvodů, například měsíční poplatek, který je navyšován dle aktuálně "uložené energie" a není možné jej v průběhu zúčtovacího období snížit, při odběru jsou hrazeny všechny distribuční poplatky, není možné měnit dodavatele elektrické energie a podobně apod.

1. 12. 2021
Ptá se: František

Dobrý den , nedovedu si představit kam je vlastně napojena soustava ze střechy a jak se promítne do ceny co platím za energii

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Dopadající sluneční záření na instalované fotovoltaické panely zajistí díky fotovoltaickému jevu produkci stejnosměrného proudu (DC). Celkový výkon elektrárny je pomocí kabeláže sveden do střídače, kde dochází k přeměně na proud střídavý (AC), běžně používaný pro provoz elektrických spotřebičů v domácnosti. Aktuální produkce je prioritně nabídnuta k využití právě
běžícím spotřebičům (napojených na fotovoltaickou elektrárnu) například lednice, mrazák, spotřebiče ve stand‑by režimu, apod., které ji využijí pro svůj chod. Pokud však nastane situace, že produkce z elektrárny přesahuje aktuální spotřebu, pak měřící jednotka zaznamená přetok a předá tuto informaci střídači a řídící jednotka uvnitř zajistí ukládání nadprodukce do bateriového systému. I přes to se může stát, že přetoky nastanou. Tato situace se děje v okamžiku, kdy je pokryta spotřeba všech právě běžících spotřebičů a zároveň je plně využita kapacita bateriového systému. Nastane-li tento stav, pak nadprodukce energie odteče bez užitku do distribuční sítě. V okamžiku, kdy dojde k poklesu produkce z fotovoltaické elektrárny na nižší úroveň než je spotřeba domácnosti, začne se využívat energie uložená v bateriovém systému.

Vliv fotovoltaické elektrárny poznáte na své faktuře za elektřinu, kdy v ročním souhrnu budete platit méně, tj. Elektřina z fotovoltaické elektrárny nahradí elektřinu, kterou by jste jinak nakoupil z distribuční sítě. Velký vliv na to o kolik méně budete platit má chování v rámci domácnosti, tj. kolik elektřiny využijete z fotovoltaické elektrárny.

1. 12. 2021
Ptá se: Jaroslav Najman

Které firmy nabízejí virtuální baterie? A která má nejlepší podmínky?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Společnost innogy nenabízí virtuální baterii. Bylo by neprofesionální hodnotit "virtuální baterie" u jiných společností. Obecně lze říci, že se jedná jen o účetní operaci, tj. Rozdíl mezi tím co vám odteklo do distribuční sítě a co jste spotřebovali. Je však třeba upozornit, že ve faktuře budete mít zohledněnou složku za silovou elektřinu, ale ostatní položky budete muset za každou odebranou kWh zaplatit (distribuce, systémové služby, apod.). Nelze ani počítat s tím, že máte nějakou baterii a v případě přerušení dodávky elektřiny nemáte záložní zdroj, který Vám umožní dál v rámci domácnosti fungovat.
Virtuální baterii aktuálně nabízí společnost E.ON, ekonomiku tohoto produktu doporučuji dobře spočítat.

1. 12. 2021
Ptá se: Honza

Dobrý den, na chalupě mám rozsáhlou nezastíněnou střechu, na kterou by se dala umístit fotovoltaika v rámci rekonstrukce. Roční spotřebu tam máme však jen 971 kWh - navíc podstatnou část v nočním (nízkém) tarifu. Vyplatila by se mi fotovoltaika? Musím si kvůli dotaci na chalupu přemístit trvalý pobyt? Díky!

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Pokud by jste rád využil dotace z programu NZÚ pak by jste musel mít alespoň 2 kWp elektrárnu, která by Vám za rok vyrobila cca 2 MWh. Je na zvážení, zda elektřinu můžete více využívat přes den. Dále významnou roli hraje cena elektřiny a Vaše očekávání od FVE.
Pokud se jedná o rodinný dům tak Váš trvalý pobyt není podmínkou. V případě rekreačního objektu je třeba, aby jste měl minimálně 2 roky hlášený pobyt v místě nemovitosti v době podání dotace.

1. 12. 2021
Ptá se: Igor

Slyšel jsem, že pokud mám nerovnoměrnou spotřebu v rámci roku, dala by se v rámci solárů využít od distributora virtuální baterie. Jak to vlastně funguje?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Ano, tato možnost tady je. Je třeba vzít úvahu, že musíte za rezervovanou kapacitu platit měsíční poplatek za rezervovanou kapacitu. Dále zapomenout na to, že elektřina, která je "uložena" v rámci virtuální baterie tak zpět je využita tak, že na faktuře je nulová sazba jen pro silovou složku z faktury. I nadále budete platit náklady (např. distribuci, systémové služby, atd.) spojené za každou dodanou kWh. Jinak princip funguje velmi jednoduše. Průběhové měření (elektroměr) zaznamenává kolik elektřiny bylo v rámci domácnosti spotřebováno a kolik elektřiny jste poslal do distribuční sítě. Výsledný rozdíl je promítnut do měsíčních faktur.

1. 12. 2021
Ptá se: Pavel

Kdy považujete za vhodnější ukládat získanou energii do TUV a kdy do baterie? Nebo je vhodné oba způsoby kombinovat?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Vždy záleží na požadavcích zákazníka a jeho očekávání.
Obecně doporučuji pořídit bateriové řešení z kterého mají zákazníci větší užitek. V případě kombinace je preferováno ukládat elektřinu do baterií a zbylou elektřinu využít k ohřevu teplé vody. To má smysl v případě, kdy Vám vznikají velké přetoky do distribuční sítě. Kombinaci baterie s ohřevem vody je obecné více efektivní pro spínání ohřevu vody v 8 mi hodinové distribuční sazbě.

1. 12. 2021
Ptá se: Václav

Dobrý den, pokud elektřinou vytápím rodinný dům a mám roční spotřebu cca 12 MWh, vyplatí se mi fotovoltaika s baterií? Jaká je návratnost investice, jestliže uvažujeme omezenou životnost baterií i fve panelů? Neušetřím víc nákupem moderního kotle na tuhá paliva?

Děkuji za odpověď. Václav.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
S ohledem na období kdy vzniká největší produkce fotovoltaické elektrárny vs. kdy je největší spotřeba elektřiny pro vytápění je vidět, že fotovoltaická elektrárna je podpůrným zdrojem pro jarní a podzimní měsíce. V zimním období produkuje okolo 15 až 20 % oproti letním měsícům. Odhaduji, že v rámci domácnosti pro vytápění využijete cca 8 MWh. Zbytek (cca 4 MWh) je spotřeba pro ostatní elektrické spotřebiče. Takže mé doporučení by bylo, že by se Vám fotovoltaická elektrárna vyplatila.
Návratnost pro fotovoltaiku s teplou vodou je doba návratnosti kolem 6-7 let, pro fotovoltaickou elektrárnu s bateriemi je očekávaná doba návratnosti kolem 10 let. Je však třeba upozornit, že na dobu návratnosti má vliv nejen cena elektřiny, ale i množství využité elektřiny z FVE.
Porovnávat kotel na tuhá paliva a fotovoltaickou elektrárnu je nešťastné, protože kotel je primárně určen na vytápění a přípravu teplé vody, zatím co FVE je určena k výrobě elektřiny.

1. 12. 2021
Ptá se: David T

Dobrý den, vyplatí se instalace fotovoltaiky, když nemám tepelné čerpadlo, ale topení a ohřev vody jede na plyn? Je pravda, že se fotovoltaika vyplatí pouze u 100% elektrické domácnosti?
Druhý dotaz: bydlím v dřevostavbě a bylo mi řečeno, že když nebyla instalována příprava pro fotovoltaiku již během stavby, tak nebude jen tak možné instalaci provést. Máte zkušenosti s instalací v dřevostavbách?
Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Určitě tepelné čerpadlo není podmínkou a ani není podmínkou mít 100% elektrickou domácnost. Mnoho našich zákazníků mají jako hlavní zdroj tepla právě plyn a fotovoltaická elektrárna je skvělým doplňkem jejich domácnosti. Například v případě výpadku elektrické sítě zajistí fotovoltaická elektrárna s bateriemi právě chod plynového kotle, který bude napájen (řídicí elektronika kotle, oběhová čerpadla, apod.) právě z baterie.
Pokud máte dřevostavbu pak je zapotřebí mít na paměti, že máte difúzně otevřenou či uzavřenou obálku a podle toho přistoupit k zajištění technického provedení průchodek pro kabely. Obecně se nedá říci, že vždy to jde či nejde. Je třeba provést technickou obhlídku a zjistit aktuální stav u vaší nemovitosti. Ano, máme s takovýmto typem staveb zkušenosti.

1. 12. 2021
Ptá se: Radek Grajcar

Dobrý den, vyplatí se nám foltalika na rodinný dům ? Topíme elektřinou a klimatizací. V rodinném domě jsme 2 rodiny .děkuji za odpověď.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
K odpovědi je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Zbyněk

Dobrý den, bydlím v Jizerských horách, mám střechu, asi 25 m2, nakloněnou na jih. Do kolika let se mi vrátí investice? Díky moc

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Obecně platí, že fotovoltaika s teplou vodou je s průměrnou návratností kolem 6-7 let, pro fotovoltaiku s bateriemi se návratnost pohybuje kolem 10 let. Pro přesnou nabídku a odhad doby návratnosti je třeba znát Vaší spotřebu, způsob využití elektřiny v rámci domácnosti, požadavky na zálohu domácnosti při výpadku proudu apod. Máte-li zájem o nabídku tak prosím vyplnit kontaktní formulář na https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Jirka

Vlastním dům v městské památkové zóně, s ideálním sklonem střechy. Památkáři instalace panelů nepovolují, i když nejde o památkový objekt.
Lze očekávat vývoj krytiny, která by je z vizuelního hlediska uspokojila a
zároveň by plnila funkci dnešních panelů?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Zkuste památkářům navrhnout zda by pro ně bylo přijatelné, že by panely měly barvu podobnou střešní krytině. Co se týká fotovoltaiky ve formě solárních tašek je pro nás zatím novinkou, s kterou nemáme zkušenosti. Je několik výrobců, kteří to nabízí. Pořízení tohoto typu řešení je však nákladnější než běžné fotovoltaické panely, což následně prodlužuje dobu návratnosti Vaší investice. My zatím tento produkt nenabízíme.

1. 12. 2021
Ptá se: Zuzana

Dobry den, je mozne odhadnout jaky bude procentualni rozdil ve vyprodukove energii v ramci rocniho obdobi? Resp. o kolik se muze snizit vykon solarnich panelu v zimnich mesicich, kdy je naopak spotreba energie v domacnosti nejvyssi? Je treba pocitat i s naklady na pravidelnou urdzbu ci jsou naklady spojene pouze s porizovaci cenou? Dekuji moc predem za odpoved a preji hezky den.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Při optimální orientaci a sklonu je lze očekávat v zimním období produkci na úrovni 15 až 20 % oproti letním měsícům.
Co se týká pravidelné údržby tak částka je minimální. Je však třeba kalkulovat s reinvesticemi do fotovoltaické elektrárny. Návratnost v našich nabídkách zahrnují právě I reinvestice, kdy kolem 12 až 15 roku bude třeba vyměnit střídač a životnost baterií se očekává kolem 15 až 20 let. Morální životnost elektrárny očekávám kolem 25 až 30 let.

1. 12. 2021
Ptá se: Ivan Slusarčuk

dobrý den, jsme bytový dům s 15 byt.jednokami, ve společných prostorách spotřebujeme 3,5Mw ročně, oběhové čerpadlo pro teplou vodu pro celý dům. hydraulický výtah osvětlení. která firma by nabídla virtuální baterii pro fotovoltaickou elektrárnu. Vyplatí se vůbec. děkuji Slusarčuk

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Vzhledem k tomu, že byty nepatří do společných prostor tak ta spotřeba je opravdu malá, ale I tak by se Vám elektrárna mohla vyplatit. V případě, že Váš záměr je poskytnou elektřinu i pro byty pak jsou dvě cesty a to sloučit odběrná místa (což je náročnější řešení) a nebo zkusit vyčkat na změnu podmínek ERÚ.
Pro virtuální baterii je třeba vzít úvahu, že musíte za rezervovanou kapacitu platit měsíční poplatek za rezervovanou kapacitu. Dále zapomenout na to, že elektřina, která je "uložena" v rámci virtuální baterie tak zpět je využita tak, že na faktuře je nulová sazba jen pro silovou složku z faktury. I nadále budete platit náklady (např. distribuci, systémové služby, atd.) spojené za každou dodanou kWh. Jinak princip funguje velmi jednoduše. Průběhové měření (elektroměr) zaznamenává kolik elektřiny bylo v rámci domácnosti spotřebováno a kolik elektřiny jste poslal do distribuční sítě. Výsledný rozdíl je promítnut do měsíčních faktur.

1. 12. 2021
Ptá se: Zdeněk z.

Dobrý den. Mám FVE od roku 2013 . Výroba za rok cca 10 000kwh. Spotřeba celkem 15000kwh za rok. Ale z FVE spotřebuji pouze asi třetinu. Doporučujete investici do baterií a jaká je jejich životnost ?? Díky za odpověď

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
K tomuto dotazu je zapotřebí znát větší detail. Zejména zda elektrárnu provozujete na Zelený bonus a nebo Výkupní cenu a jaká je doba platnosti této podpory. Pokud doba platnosti ještě neuplynula pak není možné do systému zasáhnout bez rizika ztráty podpory výkupu.

1. 12. 2021
Ptá se: Milan

Na chalupě mám nezastíněnou střechu 40° jihozápad, na kterou lze umístit 16 panelů. Lze FVE konfigurovat tak, že v době dostatečné výroby z FVE budou připojeny konvektory (mimo prosinec až únor) a v létě ohřev bazénu, ale v případě nedostatečné výroby ve FVE budou vypnuty a nebudou odebírat ze sítě? Myslím automaticky, ne manuálně. Při přebytku přetoky do sítě - virtuální baterie nebo prodej? Jsou přetoky omezeny (např. % z roční výroby FVE)?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Ano, řídicí jednotka může mít nastavené preference toho kdy se má co spustit, takže je možné nastavit dle Vašich požadavků. Spotřebiče se vždy sepnout v okamžiku, kdy vzniká přetok elektřiny do distribuční sítě.
Přebytky výroby se vykupují v průměru za 0,4 Kč/kWh, dle nabídky dodavatele elektrické energie. V případě pořízení fotovoltaické elektrárny od innogy a odběru elektrické energie ze sítě, je vyplacen pravidelný roční bonus ve výši minimálně 750 Kč/rok.
Pro aktuální dotace z programu NZÚ již není podmínka 70% využití produkce v místě výroby.

1. 12. 2021
Ptá se: Mirda

Dobrý den ze Vsetínska. Bydlíme v RD se střechou k využití pro fotovoltaiku cca 40 m2, na jih. Topíme TČ země-voda. Na kolik vyjde rozumný fotovoltaický systém s bateriemi? Něco solidního, osvědčeného, dlouhověkého, racionálního; žádné výstřelky.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Opět bych raději vyšel z Vašich požadavků a situace. Velikost FVE se navrhuje nejen dle velikosti střechy, ale i s ohledem na Vaši spotřebu a další požadavky.
Obecně se nyní průměrná elektrárna s bateriemi pohybuje kolem 220 000 Kč po odečtení dotace 200 000 Kč.

1. 12. 2021
Ptá se: Jakub M.

Dobrý den,
zkoumali jsme vybaveni nutné instalovat do již postaveného domu. Od instalace nás trochu odrazuje nutnost rozkopat relativně nový dům a zároveň jsme zachytili informaci, že baterie a další zařízení musí být v určitém teplotním intervalu. Je možné nějaké řešení, jak energii z panelů skladovat ,"venku" například v přístřešku, zahradním domku apod.. Děkuji.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Obecně to nedoporučuji. Pokud zajistíte, že baterie nepromrznou pak je můžete mít například v garáži. Dnes existují I izolované boxy, které mají vyhřívání. Je však třeba brát ohled i na letní měsíce, aby naopak nedocházelo k přehřívání baterií. Provozní teplota baterií je v rozmezí 0-50°C.

1. 12. 2021
Ptá se: Lucie

Dobrý den, jak je finančně náročná likvidace solárních panelů a baterií po ulynutí doby jejich životnosti? Děkuji.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
S tímto se nemusíte vůbec trápit. Naše společnost vždy uhradí likvidační poplatek před instalací elektrárny. Po skončení životnosti jen odvezete baterie, panely, střídač apod. do sběrného dvora a ten komponenty přijme Vy nic neplatíte, protože likvidační poplatek je již uhrazen.

1. 12. 2021
Ptá se: Hugo z hor

Dobrý den, mám nabídku na FVE(10 panelů+baterie) od ČEZu za 390.000 Kč. Můj podíl má být 208.000 Kč. Roční spotřeba kolem 4 MWh. Mám velké pochybnosti o návratnosti investice, když záruka na baterii je 10 let. Jaký je Váš názor?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Pokud se jedná o třífázové řešení s hybridním asymetrickým střídačem tak cena je odpovídající ČEZu. Záruka na baterie 10 let je standardem a nebál bych se toho. Zjistěte si i počet nabíjecích cyklů baterií. Naši zákazníci obvykle realizují za rok cca 200 až 230 cyklů. Takže se z tohoto pohledu pohybují kolem 20 let fungování baterie. Doporučuji sledovat i vlastní spotřebu systému. Některá zařízení typu all-in-one mohou mít vlastní roční spotřebu kolem 1 MWh.

1. 12. 2021
Ptá se: JanaK

Dobrý den, ve starém rodinném domě máme už dosluhujici bojlery na ohřev teplé vody umístěné ve sklepě domu. Uvažuji dát solární panely na plechovou nezastinenou střechu vedlejší drobné stavby, tzv. pristavku propojené s domem, které by vodu ohrivaly. Strecha má cca 50 m2. Myslíte, že je to rozumný nápad nebo by instalace byla příliš složitá? Předem děkuji za odpověď.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Pokud máte na mysli termický systém (v panelech proudí "voda"). Opět je vhodné říci, že je třeba zvážit zda technické řešení splňuje Vaše očekávání. Může plně vyhovovat Vašim potřebám, ale můžete být se zařízením nespokojená. My termické systémy nedodáváme, proto doporučím se obrátit na specialistu v této oblasti.

1. 12. 2021
Ptá se: Stuchlý Tomáš

Dobrý den, mám dotaz.
Uvažuji o FVE. Jedná se o RD, možná plocha pro umístění panelů 80 m2 situovaná na jihozápad. Ohřev vody+ vytápění plynem. Mám několik nabídek např ČEZ, WOLTAIR, MCore.
Nabídka společnosti MCore mě zaujala nejvíce, Naše spotřeba cca. 2,7 MWh. Jedná se o variantu V2 mini. Panely Axitec 450 Wp 11 kusů výkon 4.95 kWp, měnič Solax X3 hybrid 8.0-M G4 výkon 8 kVA, bateriové úložiště Solax T-Bat HV10230 kapacita 9.30 kWh počet cyklů 6000. Stále ale váhám. Jedná se o solární ostrov údajně bez možnosti návratu přebytečné energie zpět do sítě. Životnost některých komponentů je dle nabídky delší než např u komponentů z nabídky jiných společností. Celková cena po odečtení dotace je cca. 190 000 Kč. Zajímá mě tedy Váš názor.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
V případě, že Vaše nemovitost je připojena do distribuční sítě a chcete získat dotaci, pak není možné fungovat v režimu ostrovního systému. Zároveň tento bezpřetokový režim bude fungovat hůře, než když jsou přetoky do distribuční sítě povoleny. Určitě bych se zeptal společnosti, která Vám toto řešení nabídla, proč je ostrovní režim podmínkou. Osobně nejsem příznivcem hodnotit jinou firmou jen na základě ceny. Moje doporučení je:
- Ptejte se na to, kdy Vám elektrárnu opravdu postaví a zda Vám garantují termín výstavby ve Smlouvě o dílo
- Vyberte si firmu, která tady určitě bude za 5, 10 či 15 let s ohledem dlouhé záruky komponent
- Dívejte se na reference a ptejte se v okolí, zda s danou společností mají zkušenosti.

1. 12. 2021
Ptá se: Václav

Dobry den, u domu s vytapenim podlahovymi elektrickymi rohozemi byste doporucil FVE s bateriovym ulozistem? Jak resit problem, ze v zime, kdy je odber el. energie nejvyssi, je vyroba ve FVE nejnizsi? Pomuze tzv. virtualni baterie?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Fotovoltaická elektrárna není primárně určena na vytápění. Neočekával bych velký efekt od fotovoltaiky k vytápění. V jarních a podzimních měsících Vám pomůže, ale bude se opravdu podílet jen malou částí na celkové spotřebě k vytápění.
Velikost bateriového úložiště se primárně určuje dle Vašich očekávání - ekonomický pohled, požadavek na fungování domácnosti při spadlé distribuční síti, apod. Dále je třeba i zohlednit požadavek dotace, kdy se podporuje kapacita baterie mezi 1 a 2 násobkem instalovaného výkonu elektrárny.
Volba virtuální baterie ve většině případů není příliš ekonomickým řešením hned z několika důvodů, například měsíční poplatek, který je navyšován dle aktuálně "uložené energie" a není možné jej v průběhu zúčtovacího období snížit, při odběru jsou hrazeny všechny distribuční poplatky, není možné měnit dodavatele elektrické energie a podobně.

1. 12. 2021
Ptá se: Honza

Dobrý večer, mám dům o velikosti cca 200m čtv. Dům máme na jižní straně a slunce nám svítí od rána do večera. Vytápění máme jen podlahové na elektriku a pritapime krbem. Nikde žádné radiátory či trubky nemáme takže se nám nabízí fotovoltaika jako nejlepší řešení.Mame vlastní studnu a čov. Při přerušení El. dodávky nefunguje nic. Teď jen nevíme co je pro nás to nejlepší řešení, fotovoltaika s bateriemi nebo bez. Jedná se o novostavbu. Děkuji za radu. Hezký večer.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Jak jsem psal výše tak primárně bych FVE nepořizoval za účelem vytápění. Vaše očekávání by nemusela být naplněna. Nicméně, pokud se potýkáte s výpadky distribuční sítě, je pro zimní období nastaví úroveň běžného vybíjení baterie například na 80 %. Tím budete mít jistotu, že při výpadku proudu budete mít minimálně 70 % (80 % - 10 % kapacity baterie pro minimální úroveň kdy se vypne baterie, aby se nepoškodila) kapacity baterie plnou elektřiny pro použití v rámci domácnosti. Ve Vašem případě bych se přiklonil k FVE s bateriemi.

1. 12. 2021
Ptá se: dasime

Dobrý den, jaká je bezpečnost solárních panelů? V tisku jsem četla o neuhasitelnosti panelů, pokud začnou hořet. Co může způsobit , že panely vzplanou? A dají se panely připevnit na ocelovou střechu z krytiny Ranila? Děkuji.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Přiznám se, že nevím jaký článek máte na mysli. Obecně se panely dají hasit a přistupuje se k této situaci jako hašení zařízení pod proudem.
Ano, není problém realizovat fotovoltaickou elektrárnu na ocelovou krytinu.

1. 12. 2021
Ptá se: Blanka

Dobrý den, vytápíme 2podlažní rodinný dům elekřinou+ bojler, roční spotřeba 23 MWh , střecha šikmá na JZ asi 10 m. Vyplatilo by se investovat do solárních panelů nebo tepelného čerpadla? Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
K odpovědi je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: pani ZK

Dobry den, byvame v RD, postaveny 2005, orientacia strechy juho-zapad, oblast Moravsky kras. Elektrinou topime, rocna spotreba cca 12-13MWh. Co prosim zhruba obnasa instalacia FVE v uz existujucej stavbe - rozsah burania, vrtania, akym stylom sa panely prepoja s existujucou el.sietou, poistkami, elektromerom, ktory je v ulici? Ako vybrat spolahlivu firmu, na co si dat pozor, aby som nenarazila na nejakych sarlatanov? Existuju rozne typy panelov? Ak ano, ako zvolit tie spravne alebo v com sa lisia? Dakujem za odpoved

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Musím říci, že Vaše dotazy by byly na několik článků, ale pokusím se ve stručnosti odpovědět, ačkoliv by si zasloužily větší detail.
Před vlastní instalací přijede za Vámi technik, který s Vámi projde kde budou umístěny kabely, kudy povede kabeláž do místa umístění technologie a kam se výkon ze střídače bude připojovat. Obvykle je to do hlavního rozvaděče. Mezi střídačem a hlavním domovním rozvaděčem je vedena nejen kabeláž pro silnoproud, ale i kabel pro měření, aby střídač mohl vyhodnotit, zda má elektřinu ukládat do baterií, nebo pouštět do domácnosti. Obvykle jsou tyto kabelové trasy lištovány.
Jak vybrat spolehlivou firmu je těžké napsat. Moje doporučení je:
- Ptejte se na to, kdy Vám elektrárnu opravdu postaví a zda Vám garantují termín výstavby ve Smlouvě o dílo
- Vyberte si firmu, která tady určitě bude za 5, 10 či 15 let s ohledem dlouhé záruky komponent
- Dívejte se na reference a ptejte se v okolí, zda s danou společností mají zkušenosti.

1. 12. 2021
Ptá se: Jirka

Dobrý den, chci se zeptat,zda se vyplatí fotovoltaika na vytápění domů. Dosud topíme plynem a naše spotřeba je cca. 1100 m3. Dále bych se chtěl zeptat, jak funguje virtuální baterie. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Primárně bych FVE nepořizoval za účelem elektrického vytápění. Mnoho našich zákazníků mají jako hlavní zdroj tepla právě plyn a fotovoltaická elektrárna je skvělým doplňkem jejich domácnosti. Například v případě výpadku elektrické sítě zajistí fotovoltaická elektrárna s bateriemi právě chod plynového kotle, který bude napájen (řídicí elektronika kotle, oběhová čerpadla, apod.) z baterie a Vy tímto řešením získáte záložní zdroj.
Cena virtuální baterie se platí za každou uloženou MWh. Protože kapacitu baterie je možné „přikupovat“ jenom po celých megawatthodinách, může se stát, že nasmlouvaná kapacita virtuální baterie nebude během roku zcela využita. Ale zaplatit budete muset za celou dohodnutou kapacitu. Následně je pak na roční bázi nulována.
Za odebranou energii z "baterie" bude potřeba zaplatit distribuční náklady, poplatky a DPH. Skutečná úspora se tedy týká pouze nákladů na silovou elektřinu. Přijdete také o možnost volby svého dodavatele s ohledem na nabízenou cenu obchodníků na trhu s energiemi.

1. 12. 2021
Ptá se: Pepík

Dobry den, jak se změní cena za elektřinu od dodavatele po instalaci fotovoltaické elektrárny. Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Cena silové elektřiny se Vám nezmění, zůstane stejná a řídí se cenami a produkty Vašeho dodavatele energie ze sítě.

1. 12. 2021
Ptá se: Metuzalem

RD střecha z plechové krytiny, sklon 45° orientace jih. Vytápění tepelným čerpadlem vzduch-voda. Kompletní roční spotřeba cca 3MWh. Co navrhujete? FVE bez baterií, nebo s bateriemi?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
K odpovědi je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, když nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Ferda

Dobrý den, chci se zeptat, četl jsem na idnes:

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/pozar-elektromobil-autobus-nemecko-mnichov.A211020_195651_automoto_fdv

Mám obavy z baterií, bez kterých se fotovoltaická elektrárna asi moc nevyplatí. Nakolik jsou mé obavy z případného požáru baterií oprávněné?
Šlo by to řešit umístěním baterií do cihlového zahradního domku, o kterém přemýšlíme, že ho postavíme? Děkuji.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Obavu z baterií typu LiFePO4 bych neměl. Máme s nimi výbornou zkušenost. Obecně se často medializují ojedinělé případy. Jako se může výjimečně stát, že u nového jízdního kola Vám upadne pedál tak u baterie se může stát, že přestane fungovat. Moderní baterie u FVE mají spousty ochranných prvků, aby nedošlo k požáru.

1. 12. 2021
Ptá se: Miroslav Svoboda

Dobrý den, mám RD a elektrické podlahové akumulační topení, boiler na UTV, hlavní jistič 3x50A. Roční spotřeba VT 4MW, NT 18MW. Střechu sedlovou mám na JJZ v Praze. Můžete mi poradit, jakou fotovoltaiku bych měl mít? Děkuji Miroslav Svoboda

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
K odpovědi je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Kuba

Dobrý den , jaký je podle Vás nejlepší tarif na pretoky do DS. ČEZ pro solary mi připadá jako nejlepší. Ale určitě má nějaké mínus. Děkuji za odpověď
A přeji hezký den

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Hledal bych tarif, který Vám bude nejvíce vyhovovat. Faktorem nemusí být jen cena, ale třeba i délka fixace, výhodné kumulování více odběrných míst apod. Přiznám se, že nejsem specialista na tarify.

1. 12. 2021
Ptá se: Jordán

Dobrý den. Je potřeba pro montáž panelů vyztužit vazníkovou střechu? Lze baterie uložit na nevytápěnou a neizolovanou půdu? Prý je likvidační cena panelů podobná jako pořizovací cena je to pravda? děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Není podmínkou, že se musí vždy jednat o vazníkovou střechu.
Ano, je možné uložit baterie na nevytápěnou půdu, ale je třeba zvážit únosnost podlahy (baterie váží cca 150 kg) a dále, provozní teplotu tohoto komponentu, která je mezi 0-50°C.
Likvidační poplatek hradíme za Vás dříve, než proběhne instalace, Vy se jím nemusíte trápit.

1. 12. 2021
Ptá se: Ferda

Dobrý den, chci se zeptat na bezpečnost baterií, bez kterých se asi fotovoltaická elektrárna moc nevyplatí. Přičemž dochází k požárům baterií u jiných typů použití (viz článek níže).

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/pozar-elektromobil-autobus-nemecko-mnichov.A211020_195651_automoto_fdv

Šlo by to řešit postavením zděného zahradního domku cca 15 m za rodinným domem, přičemž solární panely by byly na rodinném domě? Děkuji.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Obavu z baterií typu LiFePO4 bych neměl. Máme s nimi výbornou zkušenost. Obecně se často medializují ojedinělé případy. Tak jako u nového jízdního kola se může výjimečně stát, že Vám upadne pedál tak se u baterie se může stát, že přestat fungovat. Moderní baterie u FVE mají spousty ochranných prvků, aby nedošlo k požáru.

Ano, toto řešení je možné, ale je třeba myslet na to, aby baterie nepromrzaly a zároveň nebyly vystaveny teplotám nad 50 °C. Zrychlila by se tak jejich degradace. Doporučuji pro zimní měsíce zajistit v domku temperování.

1. 12. 2021
Ptá se: Daniela

Dobrý den, stavíme dvoupatrový rodinný dům se sedlovou střechou zpoloviny orientovanou na jih (plocha jižní strany 7 x 6 m) a řešíme celkové vytápění z hlediska ekologie i nákladů. Původní plán byl zavést zemní plyn (je na místě v ulici, nutná pouze přípojka) a ten používat na vytápění, ohřev vody a vaření. Aktuálně si nejsme jisti, zda plyn vůbec připojovat (nákladná a náročná údržba a zvyšující se ceny plynu) a raději nezvolit fotovoltaiku na střeše či tepelné čerpadlo. Je někde možné se poradit a odhadnout, co bude výhodnější? (Jsme pětičlenná rodina s průměrnou spotřebou.) Děkuji.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Pro konzultace je například možné využít specialisty/poradce v rámci bezplatného poradenství EKIS (https://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/strediska-EKIS) či se obrátit na odborníka ve Vašem okolí.
S ohledem na období kdy vzniká největší produkce fotovoltaické elektrárny vs. kdy je největší spotřeba elektřiny pro vytápění je vidět, že fotovoltaická elektrárna je podpůrným zdrojem pro jarní a podzimní měsíce. V zimním období produkuje okolo 15 až 20 % oproti letním měsícům. Pro vhodný návrh zdroje je třeba zohlednit opět několik faktorů, jedním z nich je například ztráty domu, počáteční investice, provozní náklady apod. Obecně by vás vytápění plynem mělo vyjít levněji, než vytápění elektrokotlem . V případě TČ budou provozní náklady výrazně nižší než s elektrokotlem.

1. 12. 2021
Ptá se: Julie

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je šance, aby český drobný výrobce mohl elektrickou energii dodávat v režimu virtuální baterie a platil jen rozdíl mezi tím co vyrobí a spotřebuje tak jak to mají němečtí spotřebitelé. Nyní jsme trápeni investicemi do drahých baterii s kratší životností, složitých systémů a s nezanedbatelnými ztrátami. Instalace trojfázových elektroměrů není vůbec vůči výrobcům s domácnostmi férová. Je nějaká naděje na změnu a tím skutečnou podporu výroby obnovitelné energie?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Model Net Metering je snem většiny domácností, které si pořizují či by si chtěli pořídit fotovoltaickou elektrárnu v České republice se s tímto modelem nepočítá a je podporován současný systém. Aktuálně je možné využít tzv. virtuální úložiště, je však potřeba počítat s nevýhodami, které toto řešení obnáší a dobře si spočítat jeho výhodnost pro Vás.

1. 12. 2021
Ptá se: Tomáš

Dobrý den,čekám na instalaci ftv s vykonem 9,2kWp,baterie s kapacitou 10kwh.Je tato kapacita dostačující nebo mám uvažovat o navýšení kapac.baterii.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
K odpovědi bych potřeboval znát více ínformací, např. to jakou máte spotřebu a jak probíhá spotřeba během dne. Na první pohled mi to přijde málo. Spíše bych volil kapacitu kolem 14 kWh. Pravděpodobně dosáhnete na maximální výši dotace. V opačném případě je určitě vhodné mít větší baterii již při instalaci, protože na pozdější rozšíření instalované FVE není možné žádat o dotaci.

1. 12. 2021
Ptá se: Petr Sobotka

Dobrý den, prosím o názor: uvažuji o FVE, na VJV straně střechy mám k dispozici (bez stínů) pouze plochu s malým sklonem 18 stupňů. Bude to v zimním období s nízkým sluncem vůbec fungovat? Díky předem za odpověď

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Vždy bude záležet na počasí. Obecně lze říci, že produkce bude na 15-20 % oprati letním měsícům. I během roku nejsou jen slunečné dny a je zataženo, Přesto elektrárna vyrábí a využívá difúzního (rozptýleného) slunečního záření. Sklon 18° je dostačující, například pro rovné typy střech se používá konstrukce s maximálně 15° úhlem.

1. 12. 2021
Ptá se: Martin

Dobrý den, proč si firmy berou stejné peníze za zřízení fotovoltaiky jako za komponenty. Příklad:nabídka od firmy je 380.000,. Po odečtu dotace je kolem 180.000,.proč toleruje stát takové velké peníze za montáž. Tam je někde chyba. Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Těch faktorů proč náklady za instalaci jsou takové je hned několik. Pro názornost uvádím jen 3:
- Aktuálně je nedostatek elektrikářů na trhu podobný, jako nedostatek svářečů a další podobných profesí.
- Náklady jsou ovlivněny i faktorem zda máte vlastní zaměstnance či lidi na IČ. Pak jste povinen za ně odvádět všechny poplatky, to vše se projeví v konečné ceně.
- Pokud chcete dostát všem závazkům, které zákazníkovi slíbíte a dodržujete zákony, pak musíte být připraven na to, že zde budete i za 10 či 15 let. S tím se tedy musíte zohlednit i budoucí případné náklady spojené s reklamacemi, dotazy zákazníků jak efektivněji využít elektrárnu, či jak mají postupovat, když provádí úpravy v domě.

1. 12. 2021
Ptá se: Petr

Dobrý den,
Rád bych se zeptal jestli se vyplatí fotovoltaické panely na ohřev vody v bojleru ( TUV a vytápění ) ve spojení s plynovým kotlem?
Děkuji Petr

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Mnoho našich zákazníků mají jako hlavní zdroj vytápění či přípravě teplé vody právě plyn a fotovoltaická elektrárna je skvělým doplňkem jejich domácnosti. Ano, fotovoltaika se obecně vyplatí v kombinaci s ohřevem teplé vody. Návratnost se pohybuje kolem 6-7 let.

1. 12. 2021
Ptá se: Komin

Dobrý den. Většina dotazů je již položena a proto jen doplněk. Je lepší použít ke střídači doporučenou baterii, nebo lze bez problémů použít jakoukoli kvalitní vhodnou baterii pro fotovoltaiku?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Vždy je potřeba použít podporovanou baterii střídačem. Protože střídač si "povídá" s baterií a ptá se například jakou kapacitu ještě může využít, v jaké kondici baterie je apod. Ten důvod je i z pohledu bezpečnosti. Baterie téměř vždy je nejdražší položkou v ceně elektrárny.

1. 12. 2021
Ptá se: Petas

Dobrý den, je potřeba na instalaci FV nějaká speciální elektroinstalace. Nebo jde připojit do stávajícího rozvodu TN-C.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Na instalaci fotovoltaiky není třeba žádná speciální instalace a obecně lze najit technické řešení na připojení do sítě TN-C. 
Je však dobré dodat, že sítě TN-C v domácích rozvodech často neplní aktuální požadavky na elektroinstalace. V tomto případě doporučujeme před instalací fotovoltaiky nejprve kompletní rekonstrukci rozvodů.

1. 12. 2021
Ptá se: Stanislav

Dobrý den,vyplatí se mě fotovoltaika když mě třeba po zaruce 10 let odejde daterie i střídač tedy dvě drahe součásti mam spotřebu 12 mwh,děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Pevně věřím, že Vám baterie a střídač po 10 letech neodejdou. Očekáváná životnost střídače bude 12-15 let, pro baterie očekávám životnost 15-20 let. V případě Vašich předpokladů je třeba si uvědomit, že pak máte hotovou celou elektro část FVE a "pouze" jen vyměníte střídač a baterie. Takže náklady na výměnu budou výrazně nižší než pak pořizovat celou novou FVE. Dalším faktorem je dlouhodobí pokles cen u baterií. Takže ano, vyplatí se pořídit si FVE. V uváděné době návratnosti okolo 10 let u bateriového řešení, je počítáno také s těmito položkami.

1. 12. 2021
Ptá se: Jiří

Dobrý den, máme barák v památkovém zelené oblasti,můžu dát panely na šikmou střechu od ulice.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
V prvé řadě kontaktujte památkový úřad a nechte si písemně potvrdit, že panely na střechu opravdu můžete dát případně za jakých podmínek. Toto schválení je nezbytné pro vyplacení dotace z programu NZÚ. Pak bych realizoval další kroky vedoucí k nabídce a výstavbě fotovoltaické elektrárny.

1. 12. 2021
Ptá se: Standič

Dobrý den, jsme panelák, rovná střecha cca 400 m2, 36 bytů. Jaká by asi byla cena investice a jaký roční profit? Kdo to může zrealizovat? Na co se dá energie nejefektivněji využít? Jak velké můžeme získat dotace? Jak je potom složité například vyměnit střešní krytinu? Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Velikost fotovoltaiky je vhodné stanovit nejen na základě velikosti plochy, která je k dispozici pro instalaci panelů, ale i s ohledem na spotřebu. Dále je třeba se rozhodnout zda chcete využít elektřinu pro společné prostory či i pro samotné byty. Toto jsou nezbytné informace k zhotovení nabídky.
V případě výměny střešní krytiny je elektrárnu nutno demontovat a po výměně krytiny zpět nainstalovat. Tento krok není nijak významně náročný, spíše budete řešit, kde panely a konstrukci uskladnit po dobu rekonstrukce střechy.

1. 12. 2021
Ptá se: Aku

Není to často o tom, že na instalaci FVE vydělá hlavně firma, která to realizuje a zákazník na tom vydělá jen teoreticky v grafech, které nemají s realitou moc společného? Málokdo je schopen během pracovního dne kolem poledne pustit sporák, pračku, myčku, pilu, klimatizaci a večer už jen z baterií koukat na televizi. Proč lidem neřeknete, že nejlepší návratnost je pořídit několik panelů za celkem 10-15-20 tisíc a VHODNĚ připojit k elektrickému bojleru a od jara do podzimu ušetřit většinu nákladů na ohřev teplé vody.. Fotovoltaikou se v zimě topit moc nedá, když je den krátký a výkon panelů jede na 10%.. Baterie jsou dražší než FV panely a mají omezenou životnost, virtuální baterie je zase zisk hlavně pro distributora, protože na poplatcích za distribuci necháte hromadu peněz a pokud se podíváte na výkupní ceny elektřiny, tak nebudete vědět zda se smát, nebo brečet.. Na co mít spotřebu alespoň 2,5Megawatthodiny, vždyť solární FV panely o celkovém výkonu 1kw a cenou přibližně 12000Kč za jeden rok ušetří asi 1MWh energie spotřebované bojlerem a každý si může sám propočítat návratnost podle toho kolik ho stojí tato energie od distributora a nemusí si hned kupovat FV elektrárnu za 400tisíc, která ho bude stát po dotaci pouhých 200tisíc Kč a návratnost je za podmínek, které těžko někdo splní.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Fotovoltaika není primárně určena na ohřev teplé vody, ale k výrobě elektřiny. Nemyslím si, že je významně složité si nastavit spuštění myčky v poledne, pračku ve dvě hodiny odpoledne, aby prádlo bylo dopráno až když jsem doma, nastavit sepnutí klimatizace či jít modernější cestou a pořídit si chytré zásuvky. V případě přetoků pak buď automaticky sepnout spotřebič, nebo skrz mobilní telefon zapnout spotřebič a tím zamezit přetoku do distribuční sítě.
Virtuální baterie není přímo spojena s distributorem, ale společností, která danou službu nabízí. Distributorovi je v základu jedno od koho elektřina pochází, ale aby síť fungovala a co do ní "vstoupí" tak aby i "vystoupilo".
Ještě bych rád upozornil, že cena 12000 Kč je asi jen za panely, zbytek nákladů opomíjíte. Rozhodně bych nezkoušel takovou FVE připojit do sítě, kdy nesplňuje všechny náležitosti, které jsou po takovém elektrickém zařízení požadovány. A v neposlední řadě by bylo velkou chybou, kdyby o tom distributor nevěděl. Nejen, že můžete dostat vysokou pokutu(y), ale ještě budete platit za elektřinu, která bude odtékat do distribuce a elektroměr nebude rozlišovat směr toku. Pak ji započítá jako spotřebu a celý Váš projekt může dopadnout nešťastně.

1. 12. 2021
Ptá se: Varmuža

Když slunce svítí a v tom okamžiku mám malou spotřebu: kam se vyrobená elektrina "poděje"? Předpokládám ostrovní FV (příp. s nabitými bateriemi). Díky.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Ostrovní fotovoltaika je vlastní kapitolou oblastí technických řešení fotovoltaických elektráren. Jsou na ní specializované firmy, které s ní mají dlouhou zkušenost. Doporučuji se obrátit na ně. Obecně se větší část energie vyzáří ve formě tepla. Zde je dobré připomenout, že v případě dostupnosti přípojky, není možné na tento typ řešení čerpat dotaci z programu NZÚ.

1. 12. 2021
Ptá se: Michal

RD, roční spotřeba 14 MWh, vše na elektřinu, dvě tepelná invert. čerpadla vzduch- vzduch. Střecha na JZ, plán 4,5 kWp, zahr. chata 4,5 kWp na JV.
Otázka 1): mimo XI, XII a I měsíc mi vychází rentabilní pouze spotřebu směřovat do tepla a teplé vody a baterii pořídit jen slabší (3.5kWh), či systém zcela bez baterií.
Je to úvaha zcela zcestná ?
Otázka 2) Je pravdou, že se uvažuje již příští rok o přechodu na součtové měření místo měření po fázích ?
Velmi děkuji, Michal

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Vaše úvaha je v zásadě správná. Zohlednil bych zda Vám postačí 1fázové či chcete 3fázové řešení, zda stačí symetrický střídač, či raději by jste měl asymetrický (různý výkon do každé fáze). Pokud se přikloníte k systému bez jakékoli akumulace, pak doporučuji, aby jste využil spotřebiče co nejvíce přes den, například přes odložený start spotřebiče. Jinak efektivita takového systému bude kolem 30 %.
O součtovém měření se mluví poměrně často. Nicméně tuto informaci nemám a nezaznamenal jsem ji od těch správných lidí či společností.

1. 12. 2021
Ptá se: Roman

Dobrý den,
máme celkem nově zateplený dům včetně nově udělané ploché střechy (cca 5 let). Jak se provádí montáž kolektorů na takovéto střechy? Obávám se trochu toho, aby nemohlo dojít k případnému narušení izolace střechy (a následnému zatékání). Dají se kolektory nějak ukotvit bez zásahu do izolace (plochá střecha krytá kačírkem, izolace z polystyrenu, překrytá OSB deskami s fólií).

Dále plocha střechy je bez atiky cca 90 m2. Spotřebu energie máme vzhledem k ohřevu TUV cca 2 MWh VT a 4 MWh NT. Před zavedením tarifu D56 jsme měli spotřebu jen kolem 4 MWh. Stačila by takto velká střecha pro instalaci dostatečně velkých slunečních kolektorů?

Dá se snížit velikost navržených baterií (tudíž i cena za instalaci) vzhledem k tomu, že bychom používali solární elektřinu k ohřevu TUV? A jak je to potom s řízením bojleru?Jaká je životnost jednotlivých komponentů solární elektrárny (baterie, panely, další příslušenství)?Předem děkuji za zodpovězení otázek.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Při instalaci se vždy přihlíží k tomu, aby nedošlo k poškození krytiny. Nejčastější způsob je vhodná forma podkladních prvků na rozložení hmotnosti do větší plochy. Standardně se u plochých střech využívá zátěžové konstrukce (nedochází k mechanickému kotvení do konstrukce střechy, ale konstrukce se zatíží obvykle prvky z betonu). To nese s sebou i požadavek na únosnost střechy. Zatížení bude přibližně 60 kg/m2.
Pokud na střeše se nevyskytují prvky jako komín, parabola, apod., které by mohly vytvářet stín, pak v ideálním případě je možné dostat na střechu cca 9 kWp. Můj reálný odhad je spíše kolem 4-5 kWp. Ano, takto velká střecha je pro Vás dostačující.
Pokud budete preferovat ohřev do teplé vody a nechcete mít baterie tak i tato varianta je možné. Z pohledu dotace není tak výhodná a většinou je spojena pouze se symetrickým střídačem (do každé fáze teče pouze 1/3 z aktuální produkce bez ohledu na zatížení fází v rámci domácnosti). V případě bateriového řešení a dotace NZÚ musíte splnit velikost akumulace alespoň na jedno násobku instalovaného výkonu (mám-li např. FVE 5 kWp pak velikost baterie musí být alespoň 5 kWh).
Bojler je řízen pomocí řídicí jednotky. V okamžiku vzniku přetoků je sepnut bojler k nahřívání vody a to jen ve velikosti přetoku (mál-li přetok 1,2 kW pak se bojler bude nabíjet právě 1,2 kW), tj. aby se nedobírala elektřina ze sítě.
Očekáváná životnost panelů je 30 let, střídače 12-15 let, baterie 15-20 let.

1. 12. 2021
Ptá se: Blanka

Dobrý den, je rozdíl mezi různými panely na fotovoltaiku co se týče využití světla? Ve Skotsku podporují v poslední době využití solární energie a přitom tam není ideální sluneční svit Prý stačí i světlo.Máme dům orientovaný na východ a odpoledne zase svítí od západu. Nevím, jestli je to vhodná poloha. Máme tepelné čerpadlo.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Ano, existuje celá řada panelů a různé technologie. Klasikou jsou polykrystalické a monokrystalické panely. Je to ověřená technologie a dosahují nejlepší hodnot v poměru cena/výkon.
Fotovoltaická elektrárna funguje nejen za využití přímého, ale i při difúzním solárním záření, proto vyrábíte elektřinu i když je slunce za mraky.
Orientace východ-západ je poměrně častá. Instalace zohledňuje jak fungujete v rámci domácnosti (upřednostňuje se jedna strana) avšak obvykle se panely osazují jak na východ tak na západ. Kdy každé pole pak vyrábí nezávisle na sobě.
K lepšímu návrhu FVE je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: PAVEL

Je lepsi jit cestou snizovani spotreby pod 2MGw,nez jit do FVE, v zime to stejne nejede a pro spotrebu 10MGw to v zime zaplatim DVOJNASOBNE za ee.Levne panelyz ciny nebudou a nase budou predrazene ,je tak? Nejvic na tom vydela montazni firma,zakaznik zaplati FVE a jeste k tomu spotrebu ee 10MGw v zimnim obdobi,,na co jeste chcete nalakat lidi???A to se nesmi nic PODELAT ,jinak jeste k tomu zivite servis.Kdo neveri ,at se podiva na video staci napsat do vyhledavace ,,CT 1 cerne ovce FVE,,

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Máte-li spotřebu 10 MWh/rok pak se velikost FVE nenavrhuje na celou spotřebu domácnosti. Je třeba zohlednit chování v rámci domácnosti.
Ano panely v ČR jsou dražší, protože v ceně je zohledněna nejen doprava, ale i recyklační poplatky apod., nemohu souhlasit, že jsou předražené.
Vždy je to na volbě správného dodavatele, aby vám navrhnul vhodnou variantu FVE, aby jste z toho měl požadovaný užitek. Je to jeden z mála způsobů jak si vyrábět vlastní elektřinu a snížit si náklady na odběr elektřiny ze sítě.

1. 12. 2021
Ptá se: Petr H.

Dobrý den, chtěl bych pořídit fotovoltaiku na RD střechu typu A, ale orientace střechy je vyloženě na východ a západ. Dává vůbec smysl na tuto střechu dávat panely? Případně je místo klasického položení na tašky přizvednout z jedné strany a pomohlo by to? Děkuji
za odpověď.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Orientace východ-západ je poměrně častá. Instalace zohledňuje jak fungujete v rámci domácnosti (upřednostňuje se jedna strana) avšak obvykle se panely osazují jak na východ tak na západ. Takže ano, dává taková instalace smysl.
Efekt přizvednutí panelů má smysl pouze někdy. Obecně dosáhnete vyšší produkce v řádu jednotek %, ale v nákladech na pořízení to pocítíte významně. Návratnost investice se tímto bude prodlužovat.
K lepšímu návrhu FVE je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Janka

Krasny den, kratka otazka pro dlouhou odpoved. Ma cenu dat si panely na 7m dlouhy balkon v panelaku? Prime slunko od 11 do 17 hod. A k cemu el. vyuzit? Poslat do site?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
S tímto typem instalace nemáme zkušenost a ani jej nenabízíme. Nicméně v tom nespatřuji komplikaci. Na 7 m můžete dát cca 3 panely (instalovaný výkon cca 1,2 kWp) ve spojení s mikrostřídačem a s dalšími komponentami můžete mít malou funkční FVE. Nezapomeňte vše nahlásit distributorovi. Předpokládám, že během dne nebudete příliš doma tak myslete na to, aby jste dokázala využít co nejvíce energie, např. za pomoci chytrých zásuvek.

1. 12. 2021
Ptá se: Olga Kálalová

Máme rodinný zateplený domek s tepelným čerpadlem, kde jsme od dubna do konce října. Vyplatí se nám fotovoltajka? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Bohužel jste nenapsala jakou máte spotřebu a jaký typ FVE preferujete. Pokud budete mít spotřebu 2,5 MWh/rok a více tak obecně se dá říci, že ano.
K lepšímu návrhu FVE je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Tmej

Dobrý den, jak je velké je nebezpečí, že při velmi silné solární bouří FVE vzplanou a shoří i s domem?
A je pravda, že hasiči mají při požáru FVE panelů na střeše domu velký problém s hašením? Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Nezažil jsem dům s FVE, kde by bouře způsobila vzplanutí fotovoltaiky. Nečetl jsem o tom ani v odborných článcích, tak nemohu sdělit svůj názor. Hasiči jako proškolený personál k hašení elektrozařízení mají postup pro řešení, kdyby náhodou tato situace přeci jen vznikla. Při pořízení fotovoltaické elektrárny obecně doporučuji ošetřit také ve své pojistce nemovitosti.

1. 12. 2021
Ptá se: Zdeněk

Dobrý den ,v rodinném domku topím elektrokotlem,nizkoenerg.dum.Spotreba el.energie je celkem 8000 kWh. Má cenu porizeni fotovoltaiky ?Energii potřebuji hlavně v zimě kdy míč nesvítí.dekuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Dle Vašeho popisu soudím, že spotřeba elektřiny na vytápění je někde kolem 5 MWh/rok s ohledem na nízkoenergetický dům. Na vlastní provoz domu zbývá cca 3 MWh. Domnívám se, že se Vám tato investice vyplatí, otázkou pak zůstává zda dokáže splnit Vaše očekávání. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Jan Kubizňák

Dobrý den,

je vhodné instalovat FVE na střechu orientovanou téměř ciste na západ?

Díky.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Není to ideální z pohledu celoroční produkce. Pokud je možnost instalovat panely na jiném místě, třeba pergola, garáž či jiný přístřešek s orientací k jihu, bylo by to významně lepší. Instalace možná určitě je s tím, že produkce bude o cca 20 % nižší jak při jižně orientovaných panelech.

1. 12. 2021
Ptá se: Radim

Zdravím, dům, spotřeba 18MWh ročně, topení, ohřev vody, klimatizace, vše na elektřinu. Váháme jestli domácí elektrárnu s baterií nebo virtuálni úložiště. Jaký na to máte názor? Díky

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Zde záleží na Vašich preferencích. Osobně bych přemýšlel zda FVE s bateriovým úložištěm mi přinese to co požaduji. Například: zda potřebujete mít některé spotřebiče chráněné proti přepěti, zda využijete výhod asymetrického střídače /různé zatížení každé fáze) apod. Pokud by jste zvažoval instalaci bez fyzických baterií je potřeba počítat také s nižší dotací, jelikož na virtuální úložiště jako tokové se dotace nevztahuje. Také s ohledem na délko životnosti elektrárny a pravidelné poplatky na službě virtuálního úložiště, já osobně preferuji klasickou baterii.

1. 12. 2021
Ptá se: Kubalikova olga

Dobrý den, máme v plánu si s manželem malou chatu na dožití. V místech kde není přívod elektriku ani plynu. Víme že fotovoltaika je nutná, ale neumíme si přesně spočítat jak velkou by jsme potřebovali. Spotřeba našeho bytu je 4,6 kW denně a přibližně u teto hodnoty by jsme chtěli zůstat. Otázka zní jakou kapacitu musí mít fotovoltaika , aby cca 5 kW denně utáhla u přes zimu.? Ať jsme hledali jak jsme mohli nikde jsme se nedobrali přesných nebo rozumných výpočtů. Neustále nám to vycházelo na více než deseti kilovatovou fotovoltaika. Děkuji předem za odpověď. Kubalikova olina

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Kdybych byl na Vašem místě tak bych se nespoléhal na jeden zdroj elektřiny. Je zapotřebí, aby jste měla alespoň kombinaci agregátu a fotovoltaiky či třeba malou kogenerační jednotku na zimu. Vše záleží na Vašich požadavcích. Na tuto oblast se nespecializujeme, ale doporučím najít ověřenou firmu, která se na to specializuje. Upozorňuji, že taková řešení jsou velmi drahá a je na zvážení zda není lepší se spolupodílet na přípojce s distributorem.

1. 12. 2021
Ptá se: Honua

Zvažujeme pořízení FVE na panelový bytový dům (SVJ). Jak je to aktuálně s jejich podporou a co jsou případně překážky pro zřízení, případně jak je překonat? Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Určitě je první řadě nutné, aby jsme si specifikovali k čemu fotovoltaiku využijete. Zda se jedná o společné prostory či chcete využít elektřinu z FVE i v jednotlivých bytech. Předpokládám, že chcete využít i dotaci (Bytové domy – Nová zelená úsporám (novazelenausporam.cz))
Největší překážkou většinou bývá souhlas SVJ. Tento souhlas je nezbytný a z tohoto důvodu bych jej volil jako první krok, nejste-li jediným vlastníkem nemovitosti.

1. 12. 2021
Ptá se: Ĺeoš

Dobrý den, s jakou délkou svitu slunce počítáte a jaký je výkon tohoto svitu ve Wattech na čtvereční metr? To nám určí návratnost, je to tak? Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Standardně pracujeme s množstvím dopadající energie v hodinovém kroku na m2. Po přepočítání na celkovou plochu a započtení všech ztrát (panely, střídač, kabely, apod) dostanete produkci fotovoltaické elektrárny. Následně je zapotřebí zjistit kolik energie jste schopni využít v rámci domácnosti. Následně je zapotřebí stanovit po jakou dobu budete FVE provozovat a zda tam vzniknou náklady na pravidelnou údržbu či reinvestice (výměna střídače, výměna baterií apod.) a to je hodnota, kterou počítáte do návratnosti

1. 12. 2021
Ptá se: cerpet

Jaký velký podíl mají na celkové spotřebě v el.energie v ČR domácnosti? Projevuje se nějak výrazně instalovaný výkon FVE v distribuční síti?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Přesný podíl domácností z hlavy nevím, ale bude to v úrovni nižších jednotek procent. Vliv FVE na distribuční síť Vám nejlépe zodpoví příslušný distributor. Mohou být lokality, kde kapacita sítě je vyčerpána a lokální FVE mohou mít vliv na její fungování. Z globálního pohledu si nemyslím, že mají významnější roli.

1. 12. 2021
Ptá se: Baranek

Dobrý den, kolik stoji revize zařízeni a musí se realizovat periodicky, kde najdu seznam revizoru, střídač praxe jak často se musí měnit, pojištění domu o kolik se zdraží z důvodu zvys.rizika požáru, baterie životnost je pouze 10let?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Revize by měla probíhat obdobně jako u revize v rámci domácnosti. Doporučujeme alespoň jednou za 2-4 roky. Revizi Vám může provést kterýkoliv elektrikář s oprávněním vydávat revizní zprávy.
Z praxe se v průměru střídač mění jednou za 12 až 15 let.
U pojištění záleží vždy na ceníku pojišťovny u které máte pojištěnou nemovitost.
Záruka na baterii je 10 let, ale očekávaná životnost je 15 až 20 let.

1. 12. 2021
Ptá se: Petr

Je pravda, že se uvažuje již příští rok o přechodu na součtové měření místo měření po fázích ? Pomohlo by to víc, než pro stát drahé dotace.
Děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
O součtovém měření se mluví poměrně často. Nicméně tuto informaci nemám potvrzenou a nezaznamenal jsem ji od těch správných lidí či společností.

1. 12. 2021
Ptá se: Zdeněk Přibyla

Dobrý den,
vyplatí se do domácnosti kupovat baterii, která zvládne 12 000 cyklů na místo 6000 cyklů? Co jsem tak zjišťoval, tak 12 000 by mělo vycházet na 40+ let, ale vzhledem ke stárnutí materiálů mi to přijde zbytečné. Vycházím z toho, že za rok udělá baterie průměrně cca 250 cyklů.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Nemyslím si, že pro domácnosti to má nějaký přínos neboť za 15 let může být technologie baterií úplně na jiné úrovni než dnes. Je vhodné upozornit, že záruka je poskytována na stav, který nastane dříve, tj. buď vyčerpaný počet cyklů a nebo uplyne 10 let. Naši zákazníci obvykle realizují 200 až 230 cyklů za rok, tj. za 10 let je to 2000 až 2300 cyklů.

1. 12. 2021
Ptá se: David H.

Dobrý den,
mám možná hloupý dotaz. Sleduji vývoj zelené technologie a vím, že cca 2-3 roky jsou na trhu, a myslím že poslední rok i u nás, solární střešní tašky. Do budoucna bych je určitě chtěl na střeše místo panelů. Můj dotaz: Vím že na fotovoltaiku stačí i obyčejný světlo aby nějak fungovala, tudíž nevím, zda udělat polovinu střechy z fotovoltaických střešních tašek a druhou půlku obyčejnou krytinou, nebo se vyplatí si připlatit a udělat celou střechu z fotovoltaických střešních tašek, že i minimální svit na stranu, kam nesvítí slunce, zajistí výrobu procenta elektřiny. Nevím jak moc se to vyplatí?
Děkuji :)

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
S ohledem na vysokou pořizovací cenu toto řešení nenabízíme. Aktuálně Vám nemohu poskytnout přesné informace. Nicméně bych zohlednil životnost fotovoltaické krytiny a klasické krytiny.

1. 12. 2021
Ptá se: odet4

Mám orientaci domu východ - západ. Vyplatí se mi fotovoltaika ?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Orientace východ-západ je poměrně častá. Instalace zohledňuje jak fungujete v rámci domácnosti (upřednostňuje se jedna strana) avšak obvykle se panely osazují jak na východ tak na západ. Kdy každé pole pak vyrábí nezávisle na sobě.
K lepšímu návrhu FVE je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Vladan Marcalík

Dodavate špičkové bateriové systémy STORION nebo stále ty sestavy měnič a baterka s nízkou vyuzitelnou kapacitou (v reálu cca 40%) ?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Storiony nedodáváme.
Dodáváme baterie Pylontech, které mají standardní využití kapacity baterie 90 %. Nová verze baterií nyní nabízí 6 000 cyklů a využití kapacity baterie 95 %.

1. 12. 2021
Ptá se: Pavel Vesely

Mám nabídku na bateriový system (STORION), který je dálkově ředitelný a připraven pro obchodování s elektřinou. Zaruky na baterie 10 let s 10000 cykly což je dnes minimální standard. Ostatní nic takového nenabízí. Virtuální baterií nechci. Kdy bude Innogy nabízet konečně standardní a nikoliv podstatandardni technologie (baterie jen 6000 cyklů, zaruky "chyť si mně") ?

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
S ohledem na aktuální výkupní ceny u jednotlivých obchodníků neočekáváme řešení pro prodej vyrobené elektřiny a primárně se věnujeme na využití energie v rámci rodinného domu. S ohledem na garantované záruky se vychází z toho co nastane dříve a to buď životnost 10 let a nebo počet nabíjecích cyklů. Pro běžný rodinný dům počítáme 2000 až 2300 nabíjecích cyklů/10 let.

1. 12. 2021
Ptá se: Jan Růžička

Dobrý den, chci se zeptat jakou životnost mají baterie pro FVE? Děkuji.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Předpokládaná životnost baterie je 15 až 20 let s garantovanou zárukou 10 let.

1. 12. 2021
Ptá se: Jirka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je pro mě výhodné postaví fotovoltaickou elektrárnu při roční spotřebě 3000 kWh a tím, že budu ještě ohřívat vodu elektrickou. Navrhují mě výkon 6 kWh do baterií s tím, že přetok je možné prodávat. Střechu mám na jihozápad 140 m2. Topení je plynové. Cenu spočítali na 400 000. Kč s možností 50% dotace. Děkuji za odpověď Jirka

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Domnívám se, že se Vám fotovoltaická elektrárna vyplatí. Rádi Vám vyhotovíme nabídku na míru Vaší nemovitosti. K lepšímu návrhu FVE je potřeba znát další informace a nemohu takto jasně odpovědět. Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Lukáš F

Dobrý den. Vychází mi že čistě ekonomicky se mi elektrárna s bateriemi vyplatí. Zajímá mě ale životnost. Firmy se předhánějí se zárukami na deset let na baterie a pět let na střídac ale zajímá mě jak to funguje v praxi. Co jsem vyčetl tak záruku poskytuje výrobce což je vesměs čínská firma. Jak takovou záruku na baterie v praxi uplatním. Bojím se aby mi elektrárna za pět let nepřestala fungovat a výrobce se na mě nevykašlal.

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Pro fotovoltaickou elektrárnu od innogy budete vždy záruku uplatňovat u nás. Není třeba mít obavy o řešení reklamace s čínským výrobcem. U nás jsou záruky součástí smluvního vztahu.
Budeme rádi, kdy nás kontaktujete a rádi s Vámi probereme všechny detaily https://www.elektrinazeslunce.cz nebo https://fotovoltaika.innogy.cz

1. 12. 2021
Ptá se: Jaroslav Diviš

Dobrý den,
do budoucna uvažujeme o instalaci solárních panelů na střechu čtyřpatrového bytového domu. Doslechli jsme se ale, že přítomnost solárních panelů může způsobit, že v případě požádu v domě ho nebudou hasiči chtít hasit, co je na tom pravdy? děkuji

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den
Hasiči jako proškolený personál k hašení elektrozařízení mají postup pro řešení, kdyby náhodou tato situace přeci jen vznikla. Při pořízení fotovoltaické elektrárny obecně doporučuji ošetřit také ve své pojistce nemovitosti.

1. 12. 2021
Ptá se: Daniel

Dobry den Petre,
chtel jsem se zeptat, zda ma podle Vas smysl a je to vubec resitelne, instalovat fotovoltaicke panely na bytovy dum v praze 4 - jedna se o dva 5. patrove bytove domy se spolecnou strechou, spolecnym svj. Celkem maji dohromady cca 30 bytu. Jak se v tomto pridade resi uspora/rozpocitani. Kazdy byt ma nebo muze mit jineho dodavatele energii. Kazdy plati samostatne faktury atd. Ma cenu se do toho poustet? Jake to ma vyhody/nevyhody. Jak je to administrativne narocne?
Velice Vam dekuji za odpoved a preji uspesny den
Daniel

Odpovídá: Petr Kalčev

Dobrý den.
Z Vašeho dotazu jsem pochopil, že výrobu z FVE chcete využít v rámci jednotlivých bytových jednotek. Pokud budete mít zájem zároveň i o dotaci bude potřeba buď sloučit odběrná místa do jednoho. Tím přijde každý vlastník o možnost volby vlastního obchodníka s elektřinou. Jako nevýhodu vnímám nutnost rozúčtování v rámci SVJ stejně jako je to nyní u vody. Nicméně je ještě možnost rok počkat a pevně věřím, že pro tuto oblast přijde změna, která by Vám mohla pomoci v této záležitosti :-).

 

Právě se děje

Další zprávy