Vedle cen energií podraží i jejich distribuce, rozhodl úřad. Připlatí si tak všichni

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2021 12:00
Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to z oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

U elektřiny bude tvořit regulovaná část stanovovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) přibližně 40 procent výsledné ceny, tedy méně než v letošním roce. V příštím roce cena této regulované složky vzroste o 2 procenta. U plynu bude tvořit příští rok regulovaná složka zhruba pětinu, letos to byla třetina. Regulovaná složka u plynu zdraží o procento.

V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé a i u té je třeba počítat se zdražením. Dodavatelé energií do ní promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

"Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií," řekl dnes předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

ERÚ očekává, že v příštím roce domácnostem celková cena elektřiny vzroste v průměru o téměř pětinu. U plynu očekává zvýšení cen zhruba o čtvrtinu. 

Analytik Komerční banky Bohumil Trampota uvedl, že se nárůst regulované ceny elektřiny a plynu zdá být mírný. "Bohužel celkový růst bude podstatně vyšší. Cena se skládá z regulované a neregulované (tržní) části. A právě tržní část ceny u obou komodit vyšroubuje celkovou cenu podstatně výše. Odhadovat celkový růst není úplně jednoduchá otázka. Podle mě by to mohlo být o zhruba třetinu," řekl Trampota.

Jaká část ceny se reguluje u elektřiny
Jaká část ceny se reguluje u elektřiny | Foto: ERÚ

Podle ekonoma Natland Petra Bartoně ztrácí regulovaná složka svůj význam na celkové ceně. "Pokud doposud v celkové ceně tato regulovaná složka hrála druhé housle, ode dneška bude hrát housle třetí," řekl Bartoň. S rostoucími cenami elektřiny se bude podíl regulované složky snižovat.

Jaká část ceny plynu se reguluje
Jaká část ceny plynu se reguluje | Foto: ERÚ

Změna ceny regulované části energie u konkrétního zákazníka se bude odvíjet od distribučního území a povahy odběru. U elektřiny na území ČEZ Distribuce dosahuje nárůst 3,6 procenta, u EG.D 3,9 procenta a u PREdistribuce 3,3 procenta.

U plynu na distribučním území GasNET, které pokrývá největší část České republiky, vzroste cena o 1,8 procenta, na distribučním území EG.D se regulovaná složka zvýší o 3,3 procenta, u Pražské plynárenské Distribuce o 5,9 procenta.

Do regulovaných cen elektřiny se nyní negativně promítají rostoucí náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Rostou také náklady na nezbytné investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů.

U plynu se projevila rostoucí cena plynu na burze, která se promítá do regulovaných výdajů na krytí ztrát. Za nárůstem regulované složky stojí i rozvoj a údržba plynárenských soustav, což se projevuje zejména v Praze, kde síť prochází rozsáhlou několikaletou rekonstrukcí. Celorepublikově, na všechny odběratele, se rozpočítávají i náklady na nový plynovod Moravia Capacity Extension budovaný na úrovni přepravní soustavy.

Se zdražením musí počítat i firmy

Za elektřinu si příští rok připlatí i firmy, zásadní vliv má růst cen na velkoobchodních burzách. Regulovaná složka elektřiny na hladině velmi vysokého napětí tvoří 17 procent z ceny, u vysokého napětí to je 29 procent. ERÚ očekává, že celková cena elektřiny pro firmy a podniky v příštím roce vzroste na vysokém napětí v průměru o 44,4 procenta a na velmi vysokém napětí o 52,6 procenta.

Samotná regulovaná složka ceny elektřiny firmám a podnikům na hladině velmi vysokého napětí v příštím roce klesne v průměru o sedm procent, na hladině vysokého napětí naopak mírně vzroste o 0,3 procenta, oznámil úřad. U velkoodběratelů a středních odběratelů plynu regulovaná složka mírně klesne, v průměru o 0,1 procenta. Na ceny u elektřiny na těchto hladinách má vliv především podpora pro nové zdroje.

U plynu ERÚ u velkoodběratelů a středních odběratelů očekává nárůst celkové ceny v průměru o 65,2 procenta. Regulovaná složka ceny plynu tvoří u těchto odběratelů zhruba 14 procent. 

Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, pro příští rok se počítá s částkou 45,6 miliardy korun. Více než polovinu nákladů na podporované zdroje, 27 miliard korun, uhradí státní rozpočet. Zbývající část ale pokrývají zákazníci.

Pokud budou notifikovány a vládou aktivovány všechny podpory podle novely zákona o podporovaných zdrojích v průběhu příštího roku, bude nutné úměrně tomu navýšit státní dotaci na tyto podpory, jinak se náklady projeví značným nárůstem cen pro průmysl. S navýšením dotací ze státního rozpočtu současná vláda po aktivaci podpor počítala.

"Drobní spotřebitelé ve většině případů přispívají 495 korun z každé odebrané megawatthodiny elektřiny, což je zároveň zákonný strop, který nesmíme překročit. Velcí odběratelé proti tomu přispívají typicky podle svého rezervovaného příkonu, což je pro ně výhodnější a bude tomu tak i nadále, ačkoliv příspěvek vzroste," uvedl již dříve předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v České republice vyplaceno přes 430 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy