Exekuční boom skončil, stát snížil náhrady věřitelům

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 3. 2013 13:25
Soudy vloni zahájily 820 420 exekucí, což je o 13 % méně než v rekordním roce 2011
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soudy v Česku v loňském roce zahájily 820 420 exekucí. To je sice obrovský počet, nicméně o 13 procent nižší než v rekordním roce 2011, kdy jich bylo zahájeno 936 tisíc.

Boom z rekordního předloňského roku pokračoval ještě v prvních dvou měsících roku 2012, kdy ještě platily vyšší náhrady pro věřitele podle vyhlášek ministerstva spravedlnosti. Za první třetinu roku tak soudy zahájily téměř 40 procent všech exekucí roku 2012 - celkem 326 tisíc.

„Věřitelé rychle podávali návrhy na nařízení exekucí před účinností novelizované vyhlášky o jejich odměnách, která platí od března 2012. V té době jsme tedy čelili několikanásobnému počtu exekucí. Pak se situace naštěstí stabilizovala," říká prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

„V případě, že bychom data očistili o toto období, odmysleli si tuto bublinu, získali bychom relevantní hodnoty, tedy asi 600 tisíc exekucí za rok. Stále ale máme v zádech ekonomickou krizi," dodává Prošek.

Novely vyhlášek ministerstva spravedlnosti od března mírně snížily paušální náhrady nákladů, na které má věřitel nárok za zastoupení advokátem. Například u typického dluhu za černou jízdu ve výši 1000 korun plus cena jízdenky výše této náhrady klesla z 6000 na 4000 korun. Druhou změnou pak bylo, že u bagatelních pohledávek do 10 tisíc korun může nyní dlužník v případě včasné reakce "ušetřit" polovinu z paušální náhrady hotových výdajů exekutora, které vyhláška stanovuje ve výši 3500 korun.

Průměrná výše dluhu, kvůli němuž věřitel žaluje dlužníka, se v roce 2012 pohybovala kolem 85 tisíc korun. Proti nařízení exekuce soudem bylo loni podáno 11 392 odvolání.

Dvě pětiny exekucí bez výsledku

V roce 2012 naopak vzrostl počet ukončených exekucí, a to na 352 tisíc. Ve srovnání s rokem 2011 jde o přírůstek ve výši 64 tisíc, s rokem 2010 dokonce o 150 tisíc.

„Dostali jsme se na úroveň západoevropských států, kde vymahatelnost činí 40 procent. Nechali jsme zapomenout na éru před rokem 2001, před vznikem soudních exekutorů, kdy vymáhání pohledávek zajišťovaly jen soudy, ovšem s úspěšností kolem tří procent," říká David Koncz, viceprezident Exekutorské komory.

Šedesát procent (212 tisíc) z celkového počtu ukončených exekucí skončilo vymožením dluhu, zastaveno bylo 127 tisíc exekucí, u kterých se opět začne načítat doba zbývající k promlčení dluhu a bude na věřitelích, zda dluh znovu začnou vymáhat.

Foto: Profimedia
Čtěte také:
Přísnější pravidla pro půjčky. Triky omezí další zákon
Ze sňatku je kvůli katastrofě v zákoně riziková smlouva
Jeden den s exekutorem. Nezouváme se, Good Luck!

Dražeb bylo v roce 2012 nařízeno 22 tisíc, z toho šlo o 14 tisíc nemovitostí, uskutečněno jich bylo zhruba 50 procent. „Část dražeb je z různých důvodů neprovedena - například kvůli zaplacení dlužné částky před dražbou, insolvenci a podobně. Navíc počet dražeb nelze vztáhnout na počet exekucí nařízených v daném roce, protože se většinou vztahují k exekucím zahájeným v předchozích letech," vysvětluje Michal Rudý, člen prezidia Exekutorské komory ČR.

Rekordman má 209 exekucí

Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele a počet exekucí nelze ztotožňovat s počtem dlužníků. Řada jich totiž čelí většímu počtu exekucí. Exekutorská komora odhaduje, že na jednoho dlužníka připadá v průměru pět exekučních řízení.

„Rekordman má 209 exekucí. To je víc než celkový počet soudních exekutorů v Česku. Jedná se o padesátiletého dlužníka z Prahy. Pozoruhodné je, že v TOP desítce dlužníků z řad fyzických osob jsou zastoupeni výhradně muži v produktivním věku - jejich průměrný věk je 41 let," doplňuje Jiří Prošek.

Podle exekutorské komory jsou dlužníci, u nichž počet exekucí překročil stovku, většinou chroničtí podvodníci. „Například si objednávají všelijaké služby a zboží, ale neplatí za ně. Nebo inkasují zálohy za přislíbenou práci, kterou však nikdy neprovedou. Zálohu pak ale samozřejmě nevrátí. Řada těchto lidí má také zkušenost s vězením, pracuje na černo a trvalý pobyt má hlášen na obecním či městském úřadě," říká Jiří Prošek.

 

Právě se děje

Další zprávy