Praha - Od začátku listopadu se zkrátí termín pro splatnost daní. Změna, na niž jako první upozornil online deník Aktuálně.cz už v srpnu, vyplývá z nového zákona o platebním styku. Od ledna se pak zkrátí i termín na placení zdravotního pojištění.
Zatímco dosud stačilo, když v určený den odešly peníze z vašeho účtu, nově musejí být v daný den už připsány na účet finančního úřadu.
"Za den platby daně či pojistného bude nově považován den, kdy je odpovídající částka připsána na účet banky příslušného správce daně, správy sociálního zabezpečení či pojišťovny, a to jednotně ve všech situacích," upozorňuje Petr Toman z oddělení daňového poradenství společnosti KPMG Česká republika.
Nové lhůty vycházejí ze směrnice Evropského parlamentu a Rady ES. Podle ministra financí Eduarda Janoty by však nové pravidlo nemělo přinést potíže, protože zákon o platebním styku od listopadu zároveň zkrátí lhůty pro převod peněz - banky jej musí převést z účtu do dvou dnů místo dosavadních tří.
Termín pro daňové přiznání se nemění
V současnosti se u plateb z účtů v české měně vedených v České republice považuje za den platby den, kdy byl odvod odepsán z bankovního účtu plátce. "Zatímco v současné době je postačující, aby například příkaz k úhradě DPH byl proveden až v poslední den splatnosti daně (tedy 25. dne měsíce následujícího po příslušném zdaňovacím období), po nabytí účinnosti zákona bude muset být platba převedena bance finančního úřadu již 25. dne měsíce. Příkaz k úhradě daně bude tudíž muset být proveden dříve," říká Toman.
Za pozdní zaplacení hrozí penále. Pokud jej nechcete riskovat a chcete zaplatit ještě v poslední den lhůty, máte dvě možnosti: Buď přinést peníze v hotovosti na pokladnu finančního úřadu, limit pro jeden den je ale půl milionu korun. Nebo využít službu expresní platby u své banky (poplatek je však mnohonásobně dražší než u běžného platebního příkazu, navíc uzávěrka pro takové odeslání peněz bývá už dopoledne).
Lhůty pro podání daňových přiznání se nicméně nemění - novinka se týká jen samotné platby daně. "Na druhou stranu je třeba shromáždit včas dostatečné podklady pro výpočet daňové povinnosti tak, aby bylo možné včas provést platbu daně," upozorňuje Tomáš Navrátil ze společnosti APOGEO Tax.
Pro stát novinka neplatí
Poplatníky asi nepotěší skutečnost, že zatímco oni musejí platit daně dříve, opačně to neplatí. "Právní úprava vracení případného přeplatku finančními úřady zůstala beze změny. V tomto případě se za den vrácení přeplatku bohužel stále považuje den, kdy došlo k jeho odepsání z účtu správce daně," potvrzuje Navrátil.
Změna i pro platbu pojistného
Zmíněná novinka začne platit také pro platby sociálního a zdravotního pojištění, ale až od 1. ledna 2010. "Platbu pojistného za prosinec 2009 tak bude třeba již provést podle nových pravidel," říká Navrátil. Také v tomto případě tedy bude za den platby považován až den připsání platby na účet příslušné správy sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovny.
Kromě toho dojde u zdravotního pojištění ke sjednocení lhůty splatnosti se lhůtou pro platbu pojistného na sociální zabezpečení. "Splatnost těchto odvodů tedy bude od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce, a nikoliv v den, který je zaměstnavatelem určen pro výplatu mezd," upřesňuje Petr Toman z KPMG.